2009. június. 02. 16:24 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 02. 16:14 Itthon

Olaszliszkai ítélet: súlyosbításért fellebbezett az ügyészség

Súlyosbításért fellebbezett a Borsod megyei főügyészség az olaszliszkai emberölés büntetőperében múlt pénteken hozott első fokú ítélet ügyében - mondta Martossy György, főügyészségi csoportvezető ügyész. A főügyészség további négy vádlottra kérte életfogytiglani fegyházbüntetés kiszabását.

Szögi Lajos tiszavasvári tanárt a gyermekei szeme láttára verték agyon 2006. október 15-én Olaszliszkán. Ennek előzménye az volt, hogy a férfi autójával elsodort egy út mellett haladó kislányt, aki az árokba esett, de nem sérült meg. A különös kegyetlenséggel elkövetett emberöléssel - részben társtettesként, részben felbujtóként - nyolc embert vádoltak.
   
A Borsod megyei bíróság pénteken, nem jogerősen életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte a másodrendű vádlottat, a kislány apját. A férfi a legkorábban 30 év múlva szabadulhat, mert az indoklás szerint személye különösen veszélyes a társadalomra. Öten 15 év fegyházbüntetést kaptak (első-, harmad-, ötöd-, hatod-, hetedrendű vádlott), köztük a kislány anyja és egyik bátyja. A két fiatalkorú (negyed-, illetve nyolcadrendű) vádlottra - így a kislány másik bátyjára is - 10 év, fiatalkorúak börtönében letöltendő börtönbüntetést szabtak ki. Mellékbüntetésként a bíróság valamennyiüket 10 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Valamennyi vádlott fellebbezett a döntés ellen.
   
Martossy György csoportvezető ügyész kedden azt közölte: a másod- (az elsodort kislány apja), a negyed- és a nyolcadrendű (a kislány egyik bátyja) vádlottra a törvényi maximumot szabta ki ítéletében a Borsod megyei bíróság, a többi vádlott büntetése esetében viszont az ügyészség súlyosbításért fellebbezett.
   
Mint mondta, az elsőrendű vádlott (a kislány másik bátyja) még nem volt húszéves a bűncselekmény elkövetésekor, így ő nem kaphat életfogytiglani ítéletet. Viszont halmazati büntetésként szerepel nála a rongálás - az emberölés mellett -, hiszen összetörte a sértett autóját, ezért a törvény által maximálisan kiszabható 17 év és 11 hónap fegyházbüntetésért fellebbeznek.
   
A többi - a harmad-, az ötöd- (a kislány anyja), a hatod-, illetve a hetedrendű - vádlott esetében életfogytiglani fegyházbüntetést kérnek - fűzte hozzá.

 
 

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.