2009. május. 22. 08:14 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 22. 08:19 Itthon

Egységes magyar református egyház: történelmi előzmények

Történelme folyamán másodszor jön létre az egységes Magyar Református Egyház a pénteki debreceni alkotmányozó zsinattal - hangsúlyozta Horváth Erzsébet, a Károli Gáspár Református Egyetem egyháztörténésze.

Horváth Erzsébet elmondta, hogy az egységes Magyar Református Egyháznak közös lesz a liturgiája, az imádságos könyve és az énekeskönyve. Ezenkívül igyekeznek kialakítani hasonló felsőoktatási programot is egyetemeik, főiskoláik számára többek között abból a célból, hogy elfogadhassák egymás diplomáit.

A történész rámutatott: 1881-ben már született egy egyházi döntés, miszerint az akkori Osztrák-Magyar Monarchián belül egységes szervezetben működjön a reformátusok szervezete. Először Ferenc József akkori uralkodó elutasította, majd 1882-ben szentesítette a református zsinat határozatát.

A református lelkipásztorként is dolgozó szakember kifejtette: a mai Magyarország területén lévő négy egyházkerület mindegyike átnyúlt a mostani határokon, és elért a Kárpát-medencében az akkori magyar határokig. Létezett egy ötödik egyházkerület is, az erdélyi, amely most teljes egészében Románia területéhez tartozik.

Az 1881-es alapítású Magyar Református Egyház egységesen a reformáció kálvini ágát vallotta, a hitelveken túl pedig egyazon egyházszervezetet alkották. Ez azt jelentette, hogy az egyházkerületek egyházközségekből álltak, amelyek élén presbitériumok működtek.

Azért volt ez - a maihoz hasonló - nagy lépés akkoriban, mert a korábbi évszázadok során a reformátusoknak a többi protestáns valláshoz hasonlóan nem volt szabad vallásgyakorlati joguk, egyházszervezetük ezért nehezebben alakult ki. Csak később, az 1781-es türelmi rendelet eredményeként kaptak a reformátusok szabad vallásgyakorlatot, minek eredményeként 3 év alatt 1015 templomot építettek fel.

Az 1881-es esztendő fontos határkő a reformátusság életében, mert ekkor kezdődött a belmissziós tevékenységük felfutása. Az egységes egyházszervezet ugyanis lehetővé tette az intenzívebb evangelizációt, amit korábban nem kis részben külföldiek, például a skót misszió végzett Magyarországon. Az 1881-es döntés értelmében 10 évente tartották a zsinatot, az egyház 38 tagú egyetemes konventje pedig adminisztrációs szervként segítette az egyház működését. Az evangélikusokkal kötött megállapodás értelmében aztán 1885-ben beindították a közös protestáns főiskolát Budapesten, ami 1904-ig működött együttes fenntartásban - mondta az egyháztörténész.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.