Tatárszentgyörgyi gyilkosság: ORFK-reagálás a jogvédők jelentésére
Nemcsak a nyomravezetői díj példátlanul magas összegével, de a Nemzeti Nyomozó Irodán (NNI) belül a romákat ért támadások ügyeivel foglalkozó száz fős nyomozócsoport létrehozásával is világossá tette a rendőrség, hogy fontos ügyként kezeli a tatárgyentgyörgyi gyilkosságot, és az ehhez hasonló eseteket - írja közleményében az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) csütörtökön, azt követően, hogy három jogvédő szervezet árnyékjelentést készített és hozott nyilvánosságra a kettős gyilkosságról.
A rendőrség megkapta az Európai Roma Jogok Központja, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda és a Társaság a Szabadságjogokért által készített, a Tatárszentgyörgyön történt kettős emberölés körülményeiről és az eljáró hatóságok munkájáról szóló jelentést és ajánlásokat. Az ORFK szóvivői irodája ezt követően közölte, hogy sohasem zárta ki az esetek indítékai közül az etnikai hovatartozás miatti okot, és mindaddig nem is fogja ezt megtenni, amíg ennek ellenkezőjét nem lehet bizonyítani.
A rendőrség emlékeztet arra, hogy a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője, Ármós Sándor rendőr dandártábornok a kettős emberölés helyszínén történt rendőri intézkedéssel összefüggésben fegyelmi eljárást indított. Ez az eljárás számos szakmai hiányosságot tárt fel, ezért az érintett két rendőrt felelősségre vonták. A közlemény kitér arra is, hogy az országos rendőrfőkapitány kezdeményezésére Miskolcon és Debrecenben regionális értekezletekre került sor a roma lakosok sérelmére elkövetett jogsértések kezelésével kapcsolatban.
Az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) - mint az árnyékjelentésből kiderül - azt várja a rendőrségtől, hogy a rasszista indíttatású bűncselekmények nyomozásakor vegyék figyelembe a nemzetközi alapelveket és tapasztalatokat. Ehhez kapcsolódóan a rendőrség megjegyzi: az elkövető vagy elkövetőkre jellemző profil kialakításában a magyar rendőrökön túl más nemzet szakembereinek segítségét is kérték, az ennek során szerzett publikus információkat minden esetben eddig is megosztották és meg is fogják osztani a nyilvánossággal.
Mint a rendőrségi közleményben olvasható, a rendőrség tanult a Tatárszentgyörgyön feltárt hiányosságokból, ezért az romák elleni, ismételten bekövetkező támadások esetében gyorsabb reagálással, mindenre kiterjedő helyszíni szemle lefolytatásával igazolta a szakszerű és törvényes eljárást.
A jogvédő szervezetek csütörtökön közzétett árnyékjelentésükben azt követelik, a tűzoltóság hozza nyilvánosságra, mi okozta a Pest megyei település cigánysorán február 23-án keletkezett tüzet, a mentősök miért nem ismerték fel azonnal, hogy a 27 éves édesapa és 5 éves kisfia halálát lőtt sérülés okozta, és mi lett a rendőrségi fegyelmi vizsgálat eredménye - mondta Pelle Andrea, a TASZ képviselője. Hozzátette: a kormánytól azt várják, hozza nyilvánosságra az illetékes szaktárcáknál folytatott vizsgálati eredményeket.
A rendelkezésükre álló adatok összegzéséből kiderült: a tragédiát követően először a dabasi televízió munkatársai, majd a rendőrség és a tűzoltók érkeztek a helyszínre, a késve megjelenő mentőben pedig nem volt mentőorvos. A tűzoltók annak ellenére, hogy egy benzines kannát és parafadugós üvegdarabokat találtak a ház közelében, elektromos zárlat miatti tűzről beszéltek, a rendőrség pedig nem vette figyelembe a tanúk elmondását, hogy lövéseket hallottak - az összes bűncselekményre utaló jelet figyelmen kívül hagyták - közölte a jogvédő.
Pelle Andrea kijelentette: az NNI által vizsgált, romák elleni támadás ügyében kimondható, etnikai indíttatásból követték el. A jogvédő úgy véli, amennyiben a hatóságok tovább hallgatnak, a romák joggal érezhetik úgy, a rendőrség nem védi meg őket, ezért nem törvényes eszközökkel fogják megvédeni magukat, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.
Tatárszentgyörgyön február 23-ára virradóra lőtték agyon ismeretlenek a feltehetően Molotov-koktéltól kigyulladt házukból menekülő Csorba Róbertet és kisfiát, a férfi 6 éves kislánya a lövések következtében súlyosan megsérült. A hatóságok először füstmérgezésként állapították meg a halál okát, a tüzet pedig elektromos zárlatnak minősítették. A tatárszentgyörgyi tragédiát követően a miniszterelnök jelentést kért az illetékes tárcáktól, és ezek megállapítása szerint eljárási és szakmai hibák történtek. A Pest megyei főkapitány fegyelmi eljárást kezdeményezett a forró nyomos parancsnok és a helyszíni szemle vezetője ellen. Bár a tragédia éjjel fél egykor történt, a bűncselekmény tényét csak délután, a boncolást követően ismerték el. A gyilkosság napokig téma volt a parlamentben, és rendhagyó módon Kállai Ernő kisebbségi ombudsman is felszólalt, etnikai béketerv kidolgozását sürgetve.
A rendőrség eddig nem találta meg az elkövetőket. A tavaly novemberi nagycsécsi, szintén két halálos áldozatot követelő támadást és az áprilisi tiszalöki gyilkosságot valószínűleg ugyanazok követték el. Az ügyeket az országos rendőrfőkapitány egyesítette, és 50 millió forintos nyomravezetői díjat tűzött ki.