Erzsébetvárosi értékvizsgálat: pert nyert a hvg.hu
Első fokon pert nyert a hvg.hu újságírója a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) ellen, amelytől a belső-erzsébetvárosi műemléki értékvizsgálat anyagát kérte.
Tavaly decemberben kérte a hvg.hu a hivataltól, hogy a budapesti zsidónegyed 2008. február 21-ére elkészült, telkenkénti műemléki értékvizsgálatát küldje el a szerkesztőségnek. A munkát a KÖH Műemléki Tudományos Intézetének 12 tagú kutatócsoportja végezte el a Belső-Erzsébetvárosban. Az értékvizsgálat alapul szolgált a főváros és a VII. kerületi önkormányzat együttműködésében készített, Belső-Erzsébetvárosra vonatkozó rehabilitációs szabályozási tervnek, amelyet tavaly szeptember 19-én fogadott el a VII. kerületi képviselőtestület.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) vállalta újságírónk képviseletét a perben. Baltay Levente ügyvéd a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényre hivatkozva kérte a bíróságot, hogy kötelezze a hivatalt a közérdekű adat kiadására. Az értékvizsgálat elkészítése a hivatal feladatkörébe tartozó tevékenység, így a kért adatok közérdekű adatnak minősülnek – vélekedett Baltay.
A KÖH jogtanácsosa ezzel szemben azzal érvelt – ahogyan a hivatal sajtósa is a hvg.hu korábbi megkeresésére –, hogy ez egy belső dokumentáció, amely majd a hivatal jövőbeni döntéseit segítheti, „ráadásul tudományos anyag”. A TASZ jogásza egy korábbi, az Egészségügyi Minisztérium elleni perre is hivatkozott, amikor a jogvédő szervezet pert nyert. Akkor drogok hatásait vizsgáló szakmai háttéranyagok eltitkolása miatt pereltek , mivel a minisztérium megtagadta azoknak közérdekű adatként való kiadását. Példaként említette a Paksi Atomerőmű kárelhárítási engedélykérelmével kapcsolatos ügyet is.
Az ügyben első fokon eljáró Fővárosi Bíróság nem fogadta el a hivatal érvelését, és arra szólította fel a KÖH-öt, hogy az ítélet kézhez vételétől számítva 15 napon belül adja ki a lapunk által kért vizsgálati eredményeket. Megkerestük a KÖH-öt is, azután érdeklődve, hogy fellebbeznek-e az ítélet ellen, vagy annak kézhez vételétől számított 15 napon belül eljuttatják-e részünkre a kérdéses anyagot. A hivatal válaszában azt írta: "a bíróság részletes írásbeli indokolásának ismeretében a rendelkezésünkre álló jogorvoslati határidőn belül fogunk döntést hozni arról, hogy a hivatalunkat megillető fellebbezési joggal élni kívánuk-e".