"Bajnai kényszermegoldás, s Gyurcsány tényleg megbukott"
Bárhogyan szólnak az összeesküvés-elméletek, Gyurcsány Ferenc bizonyosan nem így tervezte az elmúlt egy hetet, Bajnai Gordon jelölése kényszermegoldás - mondja Krekó Péter, a Political Capital (PC) elemzője. A szocialisták fellélegezhetnek ugyan egy időre, hiszen van miniszterelnök-jelöltjük, ám eddigi hatékonyságukat látva Bajnainak nem lesz egyszerű dolga.
Sokan el fogják mondani, hogy az egész elmúlt hét eseményeit megrendezték, azzal a céllal, hogy a jelöltek kihullásával váljon egyértelművé: Gyurcsány Ferenc emberén, Bajnai Gordonon kívül nincs alternatíva. Ezek azonban puszta spekulációk, amelyekben nincs okunk hinni - mondja Krekó, akit az elmúlt napok eseményeinek értékelésére kértünk. "Ha valaki azt állítja, hogy egy politikai siker felmutatásában érdekelt embernek az elmúlt hét eseményei az érdekében álltak, az csak az összeesküvés-elméletek téves logikájában képes gondolkodni" - magyarázza a PC elemzője, leszögezve egyúttal, hogy Gyurcsány Ferenc mind miniszterelnökként, mind pártelnökként megbukott; az általa elővezetett három jelölt egyikéről sem sikerült megegyezniük a tárgyaló pártoknak, s mindezt elképesztő kapkodás követte, ami a legtöbbet éppen a távozó kormányfőnek ártott. Bajnai Gordon jelölése kényszermegoldás minden szereplő számára - véli Krekó.
Az új miniszterelnök-jelölt a konszenzusteremtő, pártpolitikán kívüli szakember imázsát jeleníti meg; a fejlesztési pénzek felügyeletéhez erre az imázsra szüksége is volt ahhoz, hogy ne vádolhassák részrehajlással. Azzal azonban nem mondott újdonságot, hogy csak egy évre vállalja a megbízást: a szocialisták szavazótáborát érzékenyen érintő megszorítások bejelentését követően sejthetjük, hogy nem lesz népszerű politikus.
Felvetésünkre, miszerint a sajtó a Gyurcsány-kormányt már leírta, ám az állami kiadások csökkentését, a megszorítások szükségességét továbbra is harsogja, az elemző arra figyelmeztet: a jobboldali sajtó továbbra is azzal támadja a megszorításokat, hogy a kormány népet nyúz, ahelyett, hogy a gazdasági növekedést segítené elő. Ezzel együtt a gazdasági szakemberek legtöbben valóban egyetértenek abban, hogy vissza kell fogni az állami kiadásokat, s amit Bajnai eddig megfogalmazott, az ennek az iránynak megfelel. Egy komoly kiadáscsökkentő csomag valamennyit helyreállíthatna a Magyarország iránt megcsappant bizalomból.
© MTI |
A szocialistáknak öröm az ürömben, hogy legalább pontot tehettek az egyhetes imázsromboló hercehurca végére. Üröm az örömben, hogy a kemény megszorítás éppen az inaktív népességet, vagyis az MSZP törzsbázisát kezdi ki, s kétséges, hogy a szocialisták át tudják-e rajzolni a saját szavazóbázisukat azzal, hogy az egyébként inkább fideszes aktív réteget megnyerik maguknak az osztogatás beszüntetésével - mondja Krekó. Azokat a vállalkozókat, a bérből és a magángazdaságból élőket, akik szerint az állam túlköltekezik. Az mindenesetre valószínű, hogy a piacok értékelik majd a Bajnai-csomagot (ha meg tudja valósítani, amit tervez), azzal együtt, hogy Bajnait sokan a hitelét vesztett kormányfő közvetlen munkatársának tartják, ami rontja induló pozícióját a választók és a piacok szemében is.
Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n! | |
Egy-két lázongót leszámítva a szocialisták megszavazzák Bajnait, hiszen a frakció már elsöprő többséggel fogadta el a hétvégén, ráadásul az MSZP-nek öt pluszképviselőre van szüksége, amit a tizenkilenc fős SZDSZ-frakció garantál, így lehet ezzel még kicsit sakkozni - jósolja Krekó. Persze előfordulhat, hogy egy-egy kormánypárti képviselő látványosan nemet nyomva szeretne hőssé válni saját körzetében, de a lázadók párton belüli pozíciója megrendülhet, függetlenként kevés esélyük volna túlélni. "Még Suchman is Bajnai mellett érvelt" - emlékeztet az elemző.
Számos körülmény szűkíti egyre jobban a soron következő kormány lehetőségeit és mozgásterét. Az egyik közülük Sólyom László, aki "a legkevésbé demokratikus megoldásnak" nevezte, ahogyan Gyurcsányt váltja utódja. Már látható, hogy az államfő nyilatkozata állandó hivatkozási alapot jelent majd a jobboldalon. Ráadásul a kormányfőjelölt-állítási folyamat teljesen komolytalanná vált, aminek kedvezőtlen hatásait Bajnai is meg fogja örökölni.
A kormányfőjelölt ideje kevés, márpedig ha valamiféle folytonosságot akar biztosítani a kormányzati munkában és nem akar szembehelyezkedni a szocialista párt erős embereivel, akkor kevés változtatást lehet csak végrehajtania; így viszont nem lehet üzenete a kormányváltásnak, hogy a "szakértői kormány" kezdte meg végre a működését, hanem hogy az MSZP kormányzása folytatódik. Az MSZP és az SZDSZ közötti együttműködés várhatóan továbbra sem lesz súrlódásmentes, Bajnai megörökli a korábbi kormányokat bénító belső problémákat, mindez pedig arra teremt lehetőséget a Fidesznek, hogy stratégiaváltás nélkül támadhassa az új miniszterelnököt - körvonalazza Krekó a lehetséges fejleményeket.