Il Ferro-ügy: hátráltatják a nyomozást a sértettek
A Vám-és Pénzügyőrségtől várja az Il Ferro reklámautós cég több ezer károsultjának egy része kára megtérítését, ami csak megnehezíti a még mindig folyó nyomozást – tudta meg a hvg.hu. Az Il Ferro-ügyben – melyet elsőként lapunk tárt fel több mint két éve – összesen hat embert gyanúsítottak meg a nyomozók, többüket pénzmosással.
Két embert – információink szerint a reklámautós biznisz elindítóit, Varga Mátyást és Laskay Róbertet – sikkasztás, csalás és számvitel rendjének megsértése, egyiküket pénzmosás gyanújával hallgatták ki. További négy személyt szintén pénzmosással gyanúsítanak. Jelenleg azonban csak ketten – a korábban előzetes letartóztatásban lévő Varga és Laskay – állnak lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt, miután így döntött a Budai Központi Kerületi Bíróság. A hvg.hu információi szerint egyébként a nyomozók (a VPOP előtt már a rendőrség is vizsgálódott) a későbbi tulajdonost kihallgatásakor nem is az Il Ferróról, hanem Varga és Laskay egyéb cégeiről és tevékenységeiről faggatták.
© Stiller Ákos |
2006 végén a hvg.hu elsőként tárta fel, hogy valami nagyon nincs rendben az Il Ferro háza táján. Az „autómatricás” cég elsősorban a kispénzű emberek körében volt népszerű, hiszen vállalta, hogy az újonnan vásárolt autók törlesztőrészleteinek jelentős részét (vagy sokszor a teljes összeget) állja, cserébe a gépkocsit reklámokkal matricázzák fel. A kulcsmomentum mégis az volt, hogy az ügyfeleknek egy többszázezres kezdeti belépési díjat kellett fizetniük. Az ajánlatra több ezer ember ugrott, néhány hónap alatt matricás autók ezrei lepték el az utakat országszerte. Csakhogy a hirdetési szakemberek és más szakértők számításai szerint is a meglévő, főleg barterhirdetések nem fedezték az Il Ferro kifizetéseit. Márpedig a cég kezdetben fizetett, ezért is lett egyre népszerűbb. A vég 2007 elején érte utol a társaságot: a fizetésekkel leálltak, az ügyfeleket hitegették, végül az Il Ferrót is eladták, a korábbi – és mint időközben kiderítettük: büntetett előéletű – tulajdonosok felszívódtak. Később a rendőrség ugyan nyomozott, de csak azután tartoztatták le őket, hogy a VPOP munkatársai pénzmosásra utaló adatokra bukkantak az iratokban.
A reklámautós biznisznek nagyjából nyolcezer ember dőlt be, bár egy részük már a belépéskor sejtette, hogy afféle "piramisjátékról" van szó: a belépési díjakból fedezhették a kifizetéseket. Az ügy érdekessége, hogy noha az Il Ferro körüli gyanús jelekről már 2006 végén beszámoltunk, hónapokig egyik hatóság sem lépett, a naiv ügyfeleket így a sajtón kívül lényegében senki nem figyelmeztette a reklámautós üzletben rejlő veszélyekről.
Dezső András