2009. február. 25. 18:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 25. 18:16 Itthon

Sólyom: bármely nap emlékezhetnénk a kommunizmus áldozataira

Az év bármely napját kijelölhették volna a kommunizmus áldozatainak emlékére, mert mindegyikre esett az országban égbekiáltó jogtalanság, gaztett - mondta szerdán Sólyom László annak az emlékévnek a nyitóünnepségén, amelyet az 1919-es dunapataji vörös terror 90. évfordulója alkalmából szerveztek a helybeliek.

A kommunista diktatúrák áldozataira a nagyközség református templomában emlékeztek, ahol felsorolták annak a hatvanhárom embernek a nevét, akiket 1919. június 23-án végeztek ki a településen. "Ha nem tartanánk ébren emlékezetüket, a magyar nemzet történetét csonkítanánk meg. Magunkat csonkítanánk meg, mert minden közösség, még a család alapja is a hagyomány, amelyet magáénak ismer, és folytatni akar" - fogalmazott a nyitóünnepség díszvendégeként a köztársasági elnök.

Sólyom László emlékeztetett arra, hogy négy évtizeden át hivatalosan kellett ünnepelni a Tanácsköztársaságot. Vajon, milyen érzés lehetett Dunapatajon a gyilkost dicsőíteni? - tette fel a kérdést a köztársasági elnök. Mint mondta, a történelem megköveteli, hogy tisztázzuk az eseményeket és összefüggéseket.

Párhuzamot vont a kivégzésekbe torkolló 1919-es nyári Duna menti felkelés és az 1956-os szabadságharc és forradalom között. Mint kiemelte: mindkettő spontánul tört ki, a felkelők hatalomátvétele döntően békés volt, a megmozdulás letöréséhez azonban külső erőket vontak be, a kommunista és szocialista értékelés pedig egyaránt ellenforradalmi akciónak állította be mindkettőt.     "Fontos, hogy az az önmérséklet, gyakorlati bölcsesség, emberhez méltó magatartás beivódjék múltunk kollektív képébe, amely a vidéken mindkét korábbi forradalmi változáskor (...) jellemző volt" - mondta.

Dusnoki Csaba, Dunapataj polgármestere arról beszélt, hogy a templomtér, ahol a kivégzések történtek, ma a Béke tér nevet viseli. Erre utalva kijelentette: bízik abban, hogy a megemlékezés mellett a megbékélés is fontos szerepet kap majd az emlékév során.

Kiss Gy. Csaba, az ELTE egyetemi docense történelmi visszatekintésében kiemelte, hogy a történelmi visszaemlékezések többsége máig pontatlan, félremagyarázza a dunapataji eseményeket.     Szerinte nem tartják számon azt, hogy innen indult ki a Duna-melléki forradalom, amely felett rövid harcok után győzött a túlerő, s amelyet véres megtorlás követett.

A hatvanhárom áldozat nevét a község határában álló emlékmű őrzi, s a neveket felsorolták a református templomban tartott megemlékezésen is. A legfiatalabb áldozat 16, a legidősebb több mint nyolcvanesztendős volt. Sólyom László az ünnepség után megkoszorúzta az 1919. június 23-án kivégzettek emlékművét.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.