A kommunizmus áldozataira emlékezik Sólyom és a Fidesz
Sólyom László köztársasági elnök ma, a kommunizmus áldozatainak emléknapján Csolnokra, az ötvenes évek legnagyobb bánya-munkatáborának helyszínére látogat, ahol beszédet mond. A Fidesz a Terror Házánál tartja megemlékezését.
A Sólyom László köztársasági elnök részvételével zajló megemlékezés délelőtt tíz órakor kezdődik, a rendezvény házigazdája a helyi önkormányzat lesz. Beszédet mond még Rainer M. János, az 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutatóintézete Közalapítvány főigazgatója, valamint a csolnoki munkatáborban egykor raboskodó politikai elítélt, Ernst Ervin, aki visszaemlékezik a történtekre. A megemlékezésen az államfő és a résztvevők koszorút helyeznek el a faluban található emléktáblánál.
Csolnok négyezer főnyi lakosságának többsége bányamunkás volt az 50-es években. A község a Dorog környéki szénbányászat gazdag lelőhelyeként vált ismertté. Itt működött és maradt fenn legtovább a korszak legnagyobb bánya-munkatábora, a nehéz művelésű IX-es aknán dolgoztatták a közmunkára ítélt politikai foglyokat. Az Országgyűlés 2000-ben hozott határozata alapján lett február 25. a kommunizmus áldozatainak emléknapja.
A Fidesz a Terror Házánál tartja megemlékezését, a szervezők több tízezer emberre számítanak a rendezvényen,
amelyen beszédet mond Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke és Szájer József EP-képviselő, az Európai Néppárt parlamenti frakciójának alelnöke. A megemlékezésen - amely délután 15 órakor kezdődik az Andrássy út 60. előtt - beszédet mond Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója is, akiről korábban a Magyar Nemzet egy cikkben azt írta, hogy az Orbán Viktort eltávolítani óhajtó jobboldali elégedetlen csoportok egyik vezetőjeként új jobboldali párt alapítására készül.
A cikkben foglalt vádakat Schmidt Mária visszautasította, s nyilvános vitára hívta ki a szerzőt, aki azonban arra hivatkozva, hogy meg akarja őrizni névtelenségét, nem óhajtott nyilvános vitába bocsátkozni.