2009. január. 15. 23:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 15. 23:24 Itthon

Keresztféléves ponthatárok: a jelentkezők 80 százalékát felvették

Meghatározták csütörtökön a felsőoktatási intézmények keresztféléves ponthatárait, idén a jelentkezők nyolcvan százaléka megkezdheti tanulmányait februárban valamelyik egyetemen vagy főiskolán. A ponthatárokat a www.felvi.hu címen találhatják meg az érdeklődők.

Az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapján közzétett tájékoztató szerint a mostani  felvételi időszakban 2722 jelentkezőből összesen 2200-at vettek fel az egyetemek és főiskolák. Akiknek most nem sikerült, február 16-ig jelentkezhetnek még a szeptemberben induló képzésekre.

A csütörtöki döntés értelmében mesterképzésre 1227-en, felsőfokú szakképzésre 253-an, míg költségtérítéses alapképzésre 720-an kerültek be.  A felsőoktatási intézmények 1048 államilag támogatott és 179 költségtérítéses hallgatót vettek fel a mesterképzésekre. A felvett hallgatók közül legtöbben (37 százalék) a műszaki képzési területen kezdhetik meg a tanulmányaikat. A felvettek között jelentős arányt képviselnek az új típusú tanárképzésre felvettek (23 százalék), valamint az informatikai területen (13 százalék) és a bölcsészettudományi területen (15 százalék) tanulmányaikat megkezdők.

A jelentkezők a besorolási döntést az Oktatási Hivataltól, a felvételi döntést a felsőoktatási intézményektől kapják meg. Az alapképzésben és a felsőfokú szakképzésben a 400+80-as pontozási rendszert alkalmazták a felsőoktatási intézmények. A mesterképzésben a pontokat a felsőoktatási intézmények által meghatározott, maximum 100 pontos rendszer szerint számították ki.

A februárban induló képzések, amelyekre 2008. november 15-i határidővel lehetett jelentkezni, azt a célt szolgálják, hogy azok az alapképzésben tanulók, akik januárban végeznek, lehetőséget kapjanak a tanulmányaik közvetlen folytatására mesterképzésben. Ilyen például a műszaki képzési terület, ahol a képzés 7 féléves. Ugyanakkor a most induló mesterképzésekre jelentkezhettek a korábban főiskolai, vagy esetleg egyetemi végzettséget szerzettek is. Számukra kedvező lehetőség volt, hogy a meghirdetett képzések jelentős része levelező tagozatos volt, amit munka mellett is el lehet végezni.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.