2009. január. 12. 10:35 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 12. 10:43 Itthon

Ferencvárosi választás: mi következik ebből?

Sem az alacsony részvétel, sem a pártok sorrendje nem meglepő - mondták a ferencvárosi időközi országgyűlésiképviselő-választás eredményéről egybehangzóan az MTI-nek nyilatkozó politológusok vasárnap, de míg Kiszelly Zoltán szerint a pártok a következő uniós és országgyűlési választásokra nézve tanulságokat vonhatnak le a voksolásból, addig Juhász Attila azt mondta: az időközi választásokból nem lehet általános következtetéseket leszűrni.

Az alacsony részvétel annak tudható be, hogy a szavazók nem érezhették, van tétje  a választásnak, hiszen a mandátum a parlamentben nem fordítja meg a kormánytöbbséget - vélekedett Kiszelly Zoltán. Az elemző szerint a botrányokkal tarkított kampány is hozzájárult a kisebb részvételhez. Ahogy az alacsony részvétel, úgy a pártok erősorrendje sem meglepő - tette hozzá. Az MSZP-től sokan elfordultak a kormány rossz gazdasági teljesítménye miatt - vélekedett, a Fidesz eredményéről pedig azt mondta: az ellenzéki párt mozgósító mechanizmusa nem volt csúcsra járatva. A két nagy párt a következő kampányokra levonhatja a tanulságot - emelte ki a politológus, aki szerint az SZDSZ nagyon rossz szereplése miatt felerősödhetnek a párton belüli viták, újból keményebb kritikát kaphat a Fodor Gábor-féle irányvonal.

A Jobbik harmadik helye nemcsak annak köszönhető, hogy erről a tömörülésről szólt az elmúlt pár hétben a média, hogy "feldobta" a botrányokat, hanem annak is, hogy a Fidesszel együtt így csak két jobboldali jelölt volt a kerületben - szögezte le az elemző, kiemelve, hogy a Fidesznek tisztáznia kell a Jobbikhoz való viszonyát, amely most majd azt kommunikálhatja, hogy ő a harmadik erő Magyarországon. Kiszelly Zoltán szerint a Fidesznek azt kell eldönteni, hogy továbbra is középen marad, vagy azt feladja, és attól félve, hogy szavazói jobb széle, a türelmetlen radikálisok lemorzsolódnak, az ellenzéki párt változtat a retorikáján.

Juhász Attila, a Political Capital elemzője szerint sem meglepetés az eredmény, ahogy a sorrend sem. Mint mondta: az időközi választásokon rendszerint alacsony a részvétel. A politológus hozzátette: a Jobbik harmadik helye sem meglepetés, a párt most erre sikerkommunikációt építhet, de eközben az látszik, hogy hatalmas tömegeket nem tudott megmozgatni.

A pártok a maguk érdekeinek megfelelően kommunikálják az eredményeket, ám más választásra nézve következtetéseket nem lehet levonni sem időközi, sem az uniós választásokból - emelte ki a politológus. Az, hogy indikátor körzetről van szó, azaz itt mindig az a jelölt nyert, amelynek pártja az országgyűlési választásokon kormányt alakított, inkább csak érdekesség - szögezte le Juhász Attila.

A nyilvánosságban nagy volt az időközi választás jelentősége, ez három tényezőnek köszönhető - tette hozzá. Ezek: a voksolás időpontja közel esik az EP-kampányhoz, így a pártok erőfelmérőnek használták a választást; rengeteg botrány, probléma kísérte a kampányt; a magyar választási rendszer összes problémája - ajánlószelvény, a választókerületek egyenlőtlensége - itt kiütközött, jelentette ki Juhász Attila. Tipikusan olyan választás volt a vasárnapi, amelynek a választók nem tulajdonítottak akkora jelentőséget, mint a pártok - fogalmazott az elemző. 

A Political Capital által megfogalmazott kifogásról Juhász Attila azt mondta, azt várják, hogy a bíróság kimondja: a választókerületek aránytalansága sérti az egyenlő választójog elvét. Kiemelte: ennek a 2010-es választásokra nézve lesz jelentősége.

A PC fellebbez

A Fővárosi Választási Bizottsághoz fellebbez a Political Capital (PC), mert álláspontja szerint a ferencvárosi választási bizottság nem vizsgálta érdemben a névjegyzék ellen benyújtott kifogásukat. A PC és egy magánszemély a vasárnapi ferencvárosi időközi választás névjegyzéke ellen nyújtott be kifogást az egyéni választókerületi választási bizottsághoz, mert úgy látták, hogy az Országgyűlés mulasztása miatt a jelenlegi választókerületi beosztás súlyosan aránytalan. A PC vasárnapi közleményében arra mutatott rá, hogy a ferencvárosiak szavazatának súlya például több mint kétszer annyit ér, mint a legnagyobb választókerületekben lakó választópolgároké.

Hirdetés