2009. január. 09. 11:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 09. 12:06 Itthon

Majtényi: törvénysértő az ORTT döntése a rádiós pályázatokról

Elhalasztotta a két országos kereskedelmi rádió - a Sláger és a Danubius - idén novemberben lejáró koncessziójának megpályáztatását a médiahatóság - értesült az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) csütörtöki ülése után az egyik tagtól az MTI. Az ORTT elnöke szerint törvénytelen döntés született.

A médiahatóság tagjának közlése szerint - kétharmados többséggel felkarolva a Fidesz által delegált Szalai Annamária javaslatát - úgy döntöttek: addig nem lépnek az ügyben, amíg az Alkotmánybíróság nem hozza nyilvánosságra a decemberi médiatörvény-módosítás normakontrolljának eredményét. 

Álláspontom szerint a Testület többsége által meghozott döntés törvénysértő - fogalmaz a döntés kapcsán született pénteki különvéleményében Majtényi László ORTT-elnök. A hatályos jogszabályok alkalmazására köteles állami szervek, köztük az ORTT törvényes döntést kizárólag a médiatörvény hatályos rendelkezései szerint hozhat - írja az ORTT-elnök. Mivel az országos rádiós frekvenciákkal jelenleg rendelkező Danubius és Sláger rádiók műsorszolgáltatási jogosultsága 2009. november 19-én lejár, s a hatályos médiatörvény előírja, hogy a koncesszió lejárta előtt 12 hónappal meg kell pályáztatni a jogosultságot, ezt tavaly november közepén meg kellett volna tennie a testületnek, de az óév utolsó napján lejárt frekvenciamoratórium miatt erre most lett volna mód. A Testület köteles a pályázat kiírására - írja Majtényi, emlékeztetve arra, hogy a szerződés megújítása csupán egy ízben alkalmazható lehetőség, amellyel a két jelenlegi csatorna már korábban sikerrel élt.

Majtényi László még csütörtökön elmondta, kezdeményezni fogja a kérdés ismételt napirendre tűzését, és nem gondolja, hogy "örökkön örökké érvényben maradna" a most hozott döntés.

A parlament által négypárti egyetértésben, nagy szótöbbséggel elfogadott médiatörvény-módosítás lényege, hogy kétharmados többséggel az ORTT döntene ugyan a műsorszolgáltatási jog megújításáról, ám ezt nem a médiahatóság belső - kormánypárti és ellenzéki arányokat kiegyensúlyozó - metódusával, hanem a parlamenti frakciók létszáma alapján számítanák. További újdonság lesz a módosítás hatályba lépése esetén, hogy a súlyos törvényszegés a jogosultság megújításának kizáró körülménye lenne. Aláírás előtt a szöveget előzetes normakontrollra az Alkotmánybírósághoz utalta december végén az államfő, aki akkor az információs és a sajtószabadságot illető aggályait hangoztatta.

Hirdetés