2009. január. 01. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 01. 17:17 Itthon

Nincs vészhelyzet a magyar gázellátásban

Az, hogy a Gazprom beszüntette Ukrajnának a gázszállítást, egyelőre nem okozott változást az Európába irányuló gázmennyiségben, de a kormány felkészült a krízishelyzetre - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter a siófoki FGSZ Földgázszállító Zrt.-nél tartott sajtótájékoztatóján.

A miniszter hangsúlyozta, szemben a 2006-os gázellátásban történt krízishelyzettel, amikor közel 30 százalékkal csökkent egyik napról a másikra a továbbított gáz mennyisége, Magyarország most megkapja a szükséges információkat, és egyelőre zavartalan a gázátadás az ukrán-magyar határon. A fennálló orosz-ukrán konfliktus miatt azonban esély lehet krízishelyzetre a gázellátásban, amelynek kezelésére a kormány felkészült.
   
Feltöltötték az ország földalatti gáztárolóit, amelyekben jelenleg 3,133 milliárd köbméternyi kereskedelmi célú földgáz áll rendelkezésre, továbbá 500 millió köbméternyi biztonsági készlettel is rendelkezünk Zsanán és Szőregen. A földgázellátási krízisbizottság az esetleges zavarokra való felkészülés érdekében már csütörtökön este ülésezik.
   
A szakminiszter elmondta, a beérkező és a saját gázforrástól, valamint a hideg időjárással igen összefüggő gázfogyasztástól függ, hogy a tartalékok mennyi időre volnának elegendőek az ország számára, amely az elmúlt napokban napi 67-68 millió köbméternyi gázt fogyasztott. A legrosszabb esetben is több heti készlettel rendelkezünk.

Amennyiben korlátozások bevezetésére lenne szükség, az a lakosságot érintené utoljára. Elsődlegesen a legnagyobb gázfogyasztóknak számító erőműveknek kellene leállniuk a gázfelhasználással és átállniuk kőolajtüzelésre.
   
Molnár Csaba kifejtette, törvénybe foglalt stratégiai biztonsági intézkedésként ez év végéig 1,2 milliárd köbméterre kívánják emelni az ország biztonsági gázkészletét. Hozzátette, Magyarország az egyik legelszántabb abban a kérdésben, hogy a Nabucco, valamint a Déli Áramlat vezetékek megépítése révén csökkenjen az ország kiszolgáltatottsága a gázellátásban.

Magyarország gázfelhasználása egyedülállóan magas Európában, így egyebek között alternatív energiahordozók révén is célszerű lenne csökkenteni az ország gázfüggőségét

Hirdetés