2009. január. 01. 13:25 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 01. 13:22 Világ

A Gazprom Európába folyamatosan szállít

A Gazprom teljesen elzárta a gázcsapot Ukrajnának, egyben megnövelte az Európába Ukrajnán keresztül vezetéken szállított gáz mennyiségét - jelentette be a Gazprom csütörtökön. Közben az EU tárgyalásokra szólítja fel az orosz és ukrán felet, s figyelmeztet a tranzitra vonatkozó kötelezettségekre.

Az Ukrajnának szóló gázszállítások leállításának oka, hogy a 2008-ra szóló szerződés január 1-jén, moszkvai idő szerint délelőtt 10 órakor lejárt, és az új szerződés feltételeiről - ezen belül a gáz, illetve a tranzit áráról - az egészen december 31-én estig folyó tárgyalásokon nem sikerült megállapodni.
    
Az ITAR-TASZSZ hírügynökség délelőtti jelentései szerint az Európába gázt szállító tranzitvezetékben a nyomás egyelőre nem csökkent, de az Eho Moszkvi rádióállomás hozzátette: a szakemberek csak néhány óra elteltével tudják megállapítani, megcsapolta-e Ukrajna a tranzitvezetéket.

További tárgyalásokra biztatta az Európai Unió Oroszországot és Ukrajnát a gázvita megoldása érdekében, azután, hogy a Gazprom orosz cég csütörtökön bejelentette: leállította a gázszállítást Ukrajnának. "Az unió elnöksége és a bizottság arra sürgetik mindkét felet, illetve kormányaikat, hogy tárgyaljanak tovább, és gyorsan érjenek el megállapodást, hogy az EU-nak szánt gázszállítások ne szenvedjenek kárt" - áll abban a közös közleményben, amelyet az EU-elnökséget adó Csehország és az Európai Bizottság adott ki.
    
"A szállításra és a tranzitra vonatkozó minden kötelezettségvállalást be kell tartani" - figyelmeztet a közlemény.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.