2008. december. 09. 06:04 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2011. március. 19. 10:14 Itthon

Hová vezetnek az erzsébetvárosi panama szálai?

Amilyen lassan indult, most annyira felgyorsult a nyomozás az erzsébetvárosi ingatlanbotrány ügyében. Két év után az utolsó pár hétben már a kilencedik személyt, – köztük a második politikust – gyanúsítják meg azzal, hogy közreműködött önkormányzati ingatlanok áron aluli eladásában. Lista a gyanú szerint az ingatlanügyekbe belekeveredett magyar és offshore cégekről, valamint tulajdonos-ügyvezetőkről.

Hullanak a fejek: hétfőn Kardos Péter SZDSZ-es politikust, a VII. kerületi pénzügyi bizottság elnökét is őrizetbe vették az erzsébetvárosi ingatlanbotrány kapcsán, bár a Központi Nyomozó Főügyészség további részletekkel nem szolgált. Egy, az erzsébetvárosi képviselő-testületi szavazásokról készült jegyzőkönyveket is tartalmazó, szerkesztőségünk birtokába jutott levél  mindemellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a vitatott ingatlanügyletek megakadályozásában az ellenzék sem jeleskedett, igaz, a szavazati arányokat tekintve, megakadályozni sem lett volna módja azokat.  

Az ingatlanok eladásához  2003-ban és 2004-ben mindegyik párt hozzájárult, aztán amikor 2006 decemberében a frissen választott testület felül akarta vizsgálni az értékesítéseket,  a Fidesz-frakció nem támogatta azt.

© Végel Dániel

A levélírója hangsúlyozta, hogy Nagy György cége, az Office és Home, az 1994-es ciklusban szerződött a VII. kerületi önkormányzattal ingatlanértékesítésre.

Ebben az időben a gazdasági bizottság második embere – akkor még a szocialista párt kerületi frakciójának tagjaként – Garabits Károly volt, aki később még jódarabig az erzsébetvárosi Fidesz egyik fontos emberének számított. Az ingatlanügyletek éveken át csendben zajlottak, és a szerződések is egy kaptafára készültek.

A nyomozás két éve indult az áron alul értékesített önkormányzati épületek ügyében. De az önkormányzat csak  2008 januárban lépett vissza a szerződésektől,  közvetlenül azelött,  hogy az ügy  átkerült  a Központi Nyomozó Főügyészséghez (KNYF). A büntetőeljárás ellső konkrét, látványos fejleménye  Nagy György letartóztatása, majd házi őrizetbe kerülése volt.  A hvg.hu ikorábban beszámolt róla, hogy a vállalkozó és egy hozzá kötődő, néhány személyből álló kör az önkormányzattól megvásárolta az ingatlanokat, amelyeket offshore cégek közbeiktatásával külföldi befektetőknek adott tovább. Ehhez asszisztált  – a Központi Nyomozó Főügyészség gyanúja szerint – Gál György, a VII. kerületi SZDSZ frakcióvezetője, aki az önkormányzat gazdasági bizottságának az elnöke volt. A feljelentők és a nyomozók gyanúja szerint Gál intézte el: az ügyben szereplő nyolc ingatlant úgy értékelje fel a Complán Stúdió Kft., hogy utána a képviselő-testület hozzájáruljon az eladásukhoz. Arra hivatkozhattak, hogy az ingatlanokkal, rossz állapotuk miatt, nem tudnak mit kezdeni, ugyanis nincs pénz a felújításukra. A Complán egyik vezetője egyébként a múlt héten került előzetes letartóztatásba.

A hétfőn őrizetbe vett Kardos Pétert, a pénzügyi bizottság elnökét a Központi Nyomozó Főügyészség azzal gyanúsítja, hogy 2002 óta kapcsolatban állt Nagy György vállakozóval, akivel együtt részt vett az ügyletekben. Kardos a vádhatóság közlése szerint Gál György SZDSZ-es politikussal előre egyeztetett, piaci ár alatti vételi ajánlatot adott be a Rózsa utca 18/a szám alatti ingatlanra. Miután kiderült, hogy Kardos Péter érdekelt a cégben, új céget alapítottak, amelyekbe strómanokat – barátnőiket – helyezték el, s általuk tettek új vételi ajánlatokat. Ezek miatt a pénzügyi bizottság elnökét nagy kárt okozó, üzletszerűen, társtettesként elkövetett csalással, közokirat-hamisítással és hivatali visszaéléssel gyanúsították meg. A politikus tagadta bűnösségét.

Konkrétumok (Oldaltörés)

Az önkormányzati tulajdonú ingatlanok értékesítésére az első céget, a Promo-Vest Kft.-t (PV) 2003. február 27-én hozták létre. Az első tulajdonos-ügyvezetőt, Kékessy Georges Sándort, néhány hónap múlva Lipcsey György és Szíjjártó Piroska, az önkormányzat tulajdonában lévő Erzsébetvárosi Lakásépítő Kft. titkárnője váltotta fel. Velük együtt tevékenykedett a kft-ben Haffner Zoltán. A trió ideje alatt egy hónapig tulajdonos volt a Promo-Vestben a ciprusi bejegyzésű Metira Trading Limited, amelytől 2004. január 12-én ír befektetőkhöz került a Promo-Vest.

A PV volt a tulajdonosa néhány napig a 2003. december 18-án megalapított Király 27 Kft-nek és Király-Ház Kft-nek, valamint a két héttel később gründolt Király Major Kft.-nek az említett személyek – Lipcsey, Szijjártó és Haffner – mellett. A Király-Major és a Király 27 esetében szintén megjelent a Metira, csak az előbbi kft.-nél külföldi befektetők bukkantak fel, míg a Király 27-nél a Ferrexim Llc-t Balta Rózsa váltotta, hogy aztán a Király Garden Kft. (KG) és egy Seychelle-szigeteki offshore vállalkozás – Luna Enterprises Corporation – kerüljön házon belülre.

A cégek sorában a következő, a második legöregebb vállalkozás a Dembinvest Kft., amelyet 2003. november 3-án hoztak létre. A menet itt is ugyanaz volt: Szijjártó Piroskától a Metira Trading Limiteden keresztül ír befektetőkhöz jutott a cég. A titkárnő egyébként pontosan hét esetben adta el üzletrészét a ciprusi offshore vállalkozásnak.

A feljelentésben szereplő cégek
Dembi 26 Kft.
Dembinvest Kft.
Dob Center Kft.
Hajnal Király Kft.
Heavenly Home Kft.
Király 27 Kft.
Király Garden Kft.
Király-Ház Kft.
Király-Major Kft.
Király Palace Kft.
Klau-Bau Kft.
Panoráma Penthouse Kft.
Promo-Vest Kft.
Rózsakert Ház Kft.

és offshore cégek:
Ferrexim
Gregson Managment
Metira
Linmor Consultants
Luna Enterprises Corporation
Sunsource Investment

Szintén ez az offshore cég volt egy további vállalkozás, a Klau-Bau Kft. tulajdonosa, s egy hónapon át – 2004. november 30-tól december 20-ig – övé és Szijjártó Piroskáé volt a Dob Center. A Metira aktív szerepvállalása, közreműködése folytatódott a Panoráma Penthouse-nál (PP), és – igaz, csupán négy nap erejéig a Dembi 26 Kft.-nél. A PP-vel azonban – a hvg.hu információi szerint – az ír befektetők igencsak rosszul jártak. A Károly körút 4. szám alatti épületre ugyanis egy tetőteret akartak ráhúzni, ám az építkezésre csak úgy kaptak volna engedélyt, ha a ház ötödik emeletén lévő lakókat kivásárolják. Ezt viszont nem akarták, így az eltervezett beruházásból semmi sem lett, és a külföldi üzletemberek 200 millió forintot buktak az üzleten, több mint a háromszorosát annak, mint amennyiért a PP az önkormányzattól hozzá jutott az ingatlanrészhez. A tetőtér 50 millió forint körüli összege egyébként reálisnak mondható.

A hvg.hu birtokában lévő feljelentés szerint a VII. kerületi polgármester, Hunvald György támogatta a képviselő-testület elé beterjesztett házeladásokról szóló anyagok megszavazását, majd ő kötött szerződést a cégek tulajdonosaival: Szijjártó Piroskával, Haffner Zoltánnal, Hajnal Lászlóval vagy Lipcsey Györggyel, valamint ő adott Nagy Györgynek teljes körű meghatalmazást arra, hogy az önkormányzat nevében tárgyaljon a lakások bérlőivel. Hunvald Györgyöt az elmúlt napokban hiába próbáltuk nyilatkozatra bírni. 

„Naggyal csak az üzletrészek megvételével kapcsolatban tárgyaltunk, s amint ebben megegyeztünk és aláírtuk a szerződést, semmilyen további kapcsolat nem maradt fenn a befektetők és Nagy között az adott projekt kapcsán, például nélküle bonyolítottuk le az épületek kiürítését is” – mondta el a hvg.hu-nak Dolinay Eszter, aki a Dob utca 14. és 18. ingatlanfejlesztési projektekben a befektetők nevében járt el. A jogász hangsúlyozta, hogy a lakókkal meg tudtak egyezni. A kipattant botránnyal kapcsolatban pedig azt mondta: arról, hogy az ügyletek elején az önkormányzatnál mi történt, egészen addig nem volt tudomása, amíg a feljelentést el nem olvasta.

Gergely Tamás ügyvéd, Dolinay Eszter ingatlanfejlesztésben együttműködő partnere megjegyezte, hogy a VII. kerület részéről meglévő fejlesztési koncepció teljesen reális, hiszen a rossz állapotú ingatlanokat a lakók nem fogják felújítani. „Vitatható – tette hozzá –, hogy volt-e a bérlőknek elővásárlási joguk. Szerintem nem, mert az érintett épületeket nem alakították társasházzá, illetve műemlékké vannak nyilvánítva.” Gergely Tamás közölte azt is, hogy az önkormányzat ugyanilyen szerződéseket kötött 2001-ben, amikor kialakították az ingatlanfejlesztési koncepciót, holott akkor még Szabó Zoltán volt a polgármester. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?