2008. december. 02. 14:00 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 02. 14:57 Itthon

A többség támogatja a 13. havi nyugdíj maximalizálását

Az emberek döntő része támogatja az állami vállalatok vezetőit érintő jutalom csökkentését, valamint a közszférában dolgozók jutalmának és a 13. havi nyugdíjnak a maximalizálását - olvasható a Századvég és a Forsense felmérésében.

A közvélemény-kutatás összegzése szerint a megkérdezettek nagymértékben megosztottak a közszférában dolgozók 13. havi illetékének megvonásával és az őket érintő bérbefagyasztással kapcsolatban.

A válaszadók kétharmada hallott olyan, a lakosságot közvetlenül érintő kormányzati intézkedéstervről, amely a válság negatív hatásait igyekszik mérsékelni. Konkrét intézkedést valamivel több mint 40 százalékuk tudott megnevezni. Legtöbben a 13. havi nyugdíjjal kapcsolatos lépéseket említették. A megkérdezettek 21 százaléka szerint csökkentenék, 14 százaléka szerint eltörölnék azt. Viszonylag sokan (18 százalék) említették emellett a közszolgálati dolgozók 13. havi fizetésének eltörlését, míg minden más intézkedéstervet legfeljebb 6 százalék említett.

Öt intézkedést egyenként is értékeltek a válaszadók. Három esetben a nagy többség egyetértett a tervezettel: 90 százalékuk helyeselte az állami vállalatok vezetőinek járó jövedelem csökkentését, 77 százalékuk a közszolgálati dolgozók jutalmának maximalizálását legfeljebb kéthavi illetményben. A megkérdezettek 68 százaléka értett egyet a 13. havi nyugdíj 80 ezer forintban történő maximálásával. A másik két intézkedést - a közszférában dolgozók 13. havi fizetésének elvonása, valamint a közszférában dolgozók béremelésének elhalasztása - egyformán 46-46 százalékos támogatta, illetve utasította el.

A közszférában dolgozók döntő többsége ellenezte a 13. havi fizetés elvonását (81 százalék) és a fizetésemelés elhalasztását (83 százalék). Ugyanakkor a közszférát érintő másik két javaslat közül az állami vállalatok vezetőinek jövedelemcsökkentésével a közszféra dolgozóinak 86 százaléka is egyetértett, és a jutalmak maximálását is csaknem 70 százalékuk támogatta.

A másik érintett csoport tagjai, a nyugdíjasok ugyanakkor nem tiltakoznak az átlagosnál nagyobb arányban a 13. havi nyugdíj összegének maximálása ellen - mintegy kétharmaduk inkább helyesli a döntést. A kutatók szerint ez két okra vezethető vissza: egyfelől - a többséghez hasonlóan - a nyugdíjasok is átérzik a pénzügyi-gazdasági válság súlyosságát, másrészt, hogy ez az intézkedés a nyugdíjasoknak csak egy kisebb részét érinti.

A Fidesz szavazói általában kisebb mértékben támogatják az egyes intézkedéseket, mint az MSZP-t választók - kivétel ez alól az állami vállalatok vezetőinek jövedelemcsökkentése. Ugyanakkor az ötből csak két esetben voltak többségben az ellenzők a Fidesz-táboron belül: a közszférában dolgozók 13. havi fizetésének megvonása, valamint ugyanennek a körnek a fizetésemelés-elhalasztása ügyében. 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.