Milliárdos MÁV-vagonügylet: roncsvas vagy aranybánya?
A MÁV hulladékáron értékesített kétezer vagonja ügyében tovább folyik a nyomozás a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. A másfél milliárdos hűtlen kezeléssel gyanúsított volt vezetők egyikével, a jogi igazgatóval szemben viszont, aki a szerződéseket szignálta, az ügyészség nem találta alaposnak a gyanút. A "maradék" két gyanúsított szerint nemhogy kárt nem okoztak, de éppenséggel hasznot hajtottak a MÁV-nak. A rendőrség nagyon másképp gondolja.
A MÁV Cargo 2007-es privatizációja során a MÁV Zrt. által apportált mintegy 13 800 vasúti járműből 2326 egy forintos (!) apportértéken szerepelt – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nemrég nyilvánosságra hozott jelentése. A MÁV Cargo és a MÁV Tiszavas Kft. egyesülését annak ellenére engedélyezték a vasutas vezetők, hogy akkor már rendőrségi eljárás folyt Szép Béla szocialista országgyűlési képviselő ügyészségen tett bejelentése alapján. A nyomozás célja az volt, hogy kivizsgálják a szerződést, amelynek keretében a vasúttársaság teherkocsikat selejtezett le és értékesített 2002-ben és 2003-ban, és amelyben a MÁV Tiszavas is érintett volt.
A Tiszavas ugyanis 100 felújított vasúti kocsit adott el az Eurofém Hungary Kft.-nek, amelytől a vagonok az Észak-magyarországi Ingatlanforgalmazó Kft.-hez, majd attól az É-D Vascentrum Kft.-hez kerültek. A vállalkozásokat nem csak az ügylet köti össze, hanem az is, hogy Mudra Kálmán üzletember érdekeltségébe tartoztak. Miközben a vagonok egyik cégtől a másikig vándoroltak, az Eurofém elfelejtette a kialkudott vételárat megfizetni: a 400 millió forintból annak negyedét sem rótta le a MÁV a Tiszavasnak. Emiatt a MÁV utasította a cégét, hogy álljon el a szerződéstől, és fizesse vissza a közel 100 millió forintot, a száz vagont pedig szerezze vissza. Mindazonáltal az É-D Vascentrumnak felajánlotta, hogy a kialkudott vételárért cserébe hulladékáron kétezer teherkocsit vihet el. A MÁV egyébként az üzletet nem leselejtezés, hanem tárgyi eszköz átértékelése címen könyvelte el.
Az É-D Vascentrum jól járt, hiszen tonnánként 18 ezer forintért szerzett meg 30 ezer tonna hulladékvasat a szokásos 24-26 ezer forintos tonnánkénti ár helyett. A vagonokat egyébként végül a miskolci DAM Steel Rt.-nél olvasztották be. A cég éppen felszámolás előtt állt, így mentőövet jelenthettek számára a hulladékfémként bejövő vasúti kocsik.
Mindezek alapján a rendőrség gyanúja az, hogy 2002-2003-ban a MÁV három akkori vezetője, Kovács Imre, az árufuvarozási üzletág főigazgatója, Orosz D. Balázs jogi és Lékai Gusztáv szolgáltatási igazgató jelentős kárt okoztak a vasúttársaságnak azzal, hogy kétezer működőképes vagy kis javítással azzá tehető vasúti kocsit színesfém-hulladékáron adták el. Az ügyletekkel – szakértői vélemények alapján – legalább másfélmilliárd forintot „vettek ki” a MÁV kasszájából, s ezzel hűtlen kezelést követtek el.
A Fővárosi Főügyészség szerint azonban Orosz D. Balázs mégsem gyanúsítható ezzel a bűncselekménnyel. Álláspontuk szerint a férfi „gyanúsítotti kihallgatására bűncselekmény megalapozott gyanújának hiányában került sor, mert az azt megalapozó okiratokat és tárgyi bizonyítékokat a nyomozó hatóság hiányosan szerezte be.” Emiatt a jogi igazgatóval szemben hatályon kívül helyezték az eljárást. A rendőrség úgy tudni, nem ért egyet az ügyészséggel - annál is inkább, mert a jogi igazgató gyanúsítotti kihallgatását éppen az ügyészség egyetértésével tartották meg.
Orosz D. Balázs elismerte a hvg.hu-nak, hogy részt vett a kontraktusok előkészítésében és megszövegezésébe, valamint tárgyalt is a vevővel, az Eurofém Hungary Rt. tulajdonosával, Mudra Kálmánnal, de hangsúlyozta, hogy ezek a szerződés elkészítéséhez szükséges technikai egyeztetések voltak. Amint azt a hvg.hu-nak elmondta: a MÁV egyes típusú vasúti kocsikból hiánnyal, más típusúakból pedig többlettel rendelkezett. „Akkor 18 ezer vagonból 6 ezer állt. Ezek különböző állapotban voltak, és a könyvelésben nulla értéken szerepeltek. Az ominózus 1494 kocsi pedig azt az 500 millió forintot érte, amelyre a csereszerződés szólt, és amelynek értelmében száz felújított vagont kapott a MÁV. Ezek egyébként a vasúttársaság könyveiben döntően 0 értéken szerepeltek, s döntően olyan típusú kocsik voltak, amelyekre felújításuk után sem lett volna kereslet, ezért leginkább csak hulladékvasként lehetett őket értékesíteni.”
A belső vizsgálat |
A MÁV felügyelőbizottsága 2003 és 2006 között 12 ülésen foglalkozott két vagoneladási üggyel, köztük a haszonvasként értékesített kétezer vagon esetével 2003-ban. Ezeknek a könyv szerinti értéke 150 millió forint körül volt, haszonvasként ennek mintegy négyszeresét érte. A MÁV szerint a vagonok eladásából 400 millió forint befolyt a céghez, és mintegy 200 millió forint értékű fedezetlen váltót is elfogadtak. Emiatt 2003. november 25-én szolgálati megrovással sújtották Kovács Imrét és Lékai Gusztávot, majd Orosz D. Balázst is. Tettüket azonban csak csekély mulasztásnak értékelték, és kártérítés megfizetésére kötelezték őket gondatlan károkozás miatt. |
A nyomozók állítása szerint a gyanúsítottak – immáron ketten, Kovács Imre és Lékai Gusztáv – legalább fél tucat, a vagonok selejtezésével, értékesítésével kapcsolatos belső normát szegtek meg, amit a belső vizsgálat firtatott is. Emellett – a rendőrségi tájékoztatás szerint – semmibe vették az akkori gazdasági és közlekedési miniszter utasítását, aki megtiltotta a vagonok további értékesítését, és a tárcánál indult ellenőrzés ideje alatt Kovács Imre még 506 darab vagont eladott. A hvg.hu úgy tudja, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által felkért szakemberek azt állapították meg, hogy a teherkocsik még üzemképesek voltak, s emiatt piaci értéket képviseltek. Orosz D. Balázs minderről úgy vélekedett, hogy az áru árát nemcsak a műszaki állapota, hanem a keresleti viszonyok határozzák meg. Azt állítja: azt egyik szakértő sem vitatta, hogy ezekre a kocsikra a MÁV Cargónak üzletileg nem volt szüksége, ha pedig igény jelentkezett volna felújításukra, nem lett voltna pénze hozzá.
Úgy tudni, a rendőrség szerint még az az 1217 tehervagon sem számított fémhulladéknak, amelyeknek nem volt meg vagy az értékesítés idejében járt le a fővizsgája, hiszen ezeket a kocsikat a vizsgáztatás után forgalomba lehetett volna állítani. Emiatt az egyik szakértő véleményében azt fogalmazta meg, hogy a teherkocsik, mint járművek, az eladási „árhoz” képest sokkal nagyobb értékűek voltak. Egy 25-30 éves járműnél már nem az a lényeg, mikor készült, hanem az, milyen állapotban van, amiről egyébként a szerződésben semmi sem szerepelt. A szakértő szerint a kétezer vasúti kocsi minimum 1,4 milliárd forintot ért. Azt pedig, hogy a diósgyőri kohóban beolvasztott kocsik gépészeti berendezései – futómű vagy fékberendezés – valóban visszakerültek-e a MÁV-hoz, ahogy abban a felek eredetileg megegyeztek, még a nyomozás további feladata kideríteni.
Nemcsak a szakértők találták a szerződéseket hátrányosnak a MÁV számára, hanem a fent idézett ÁSZ-jelentés is. Amikor a vasúttársaság kijelentette, hogy vissza kéri a száz teherkocsit, majd ellentételezésként kétezer vagont adott, aránytalan üzletet kötött. Illetve a MÁV a felszámolás alatt álló kohászati társaság felszámolójától, a Borsodi Nemesacél Kft.-től olyan váltót fogadott be, amelynek nem volt fedezete, s ezzel vagyoni kárt okozott a vasúttársaságnak. Ráadásul – információink alapján – az utolsó körben értékesített 506 kocsiért járó összegre négy számlát állítottak ki úgy, hogy azok olyan jegyzőkönyvre hivatkoznak, amely csak két héttel később íródott.
Mindezek alapján a rendőrség szerint elgondolkodtató, hogy a MÁV mennyire nem törekedett arra, hogy a még üzemképes teherkocsik fővizsgáztatását elvégezze. Igaz, járművenként körülbelül 4-5 millió forintba került volna, hogy a vagonokat munkába állítsa. A járműpark jelentős megfogyatkozása következtében a MÁV Cargo kénytelen Szlovákiából 400 teherkocsit bérelni, hogy a vállalásait teljesíteni tudja.
Kovács Imre viszont – mint azt korábbi nyilatkozataiban kijelentette – úgy látja, hogy a MÁV Cargo privatizációja az ügylet nélkül nem lett volna olyan sikeres, és a pályázaton a megajánlott 102,5 milliárd forintos vételár töredékét sem ajánlották volna fel a pályázók. Kovács, aki őrizetbe vételéig a MÁV Cargo vezérigazgatója volt, egy napilapnak adott korábbi interjújában az ügy kapcsán azt állította, hogy soha nem okozott kárt a MÁV-nak, és alaptalannak tartotta azt a gyanúsítást, miszerint a társaságnak milliárdos kára keletkezett volna a kiselejtezett áruszállító kocsik értékesítéséből. Szerinte az sem fedi a valóságot, hogy az ócskavasáron eladott vagonok futásképesek voltak, vagy kis javítás után ismét forgalomba állíthatók lettek volna.
A rendőrség viszont a beszerzett iratok és szakértői vélemények alapján továbbra sem ezt gondolja. Hogy mennyire sikerül ezt a nyomozás során bizonyítaniuk, kiderül. Szerettük volna megkérdezni Kovács Imrét és Lékai Gusztávot is, de egyikük sem reagált megkeresésünkre. Lékai szerepéről a történetben Orosz D. Balázs egyébként azt állította: csak annyi volt, hogy mivel a MÁV részéről két ember aláírása kellett a szerződés megkötéséhez, ezért ő kérte meg a szolgáltatási igazgatót, hogy Kovács Imre mellett ellenjegyezzen. „Mindhárman meg voltunk győződve arról, hogy a MÁV részére jó üzletet kötünk: pénz nélkül beszerzünk üzletileg is hasznosítható felújított kocsikat olyan kocsik hulladékvasként történő átadása fejében, mely kocsik a MÁV könyveiben értéket nem képviseltek, és évek óta álltak félretolva, használaton kívül.”