Szakértői kormány: nem több egy kósza gondolatnál
Hogy Fodor Gáborék tényleg hisznek-e a szakértői kormány bevethetőségében, vagy csak bedobtak egy jól hangzó lózungot, és valójában azt szeretnék, hogy az MSZP-hez nem szorosan kötődő figura vezesse a kormányt, nem tudni. Mindenesetre mi annyira azért komolyan vettük, hogy eljátsszunk a gondolattal: hogyan nézne ki a virtuális Surányi-kormány?
Szakértői kormány nincs, illetve van, de csak addig számítana szakértői kormánynak, amíg tagjai leteszik az esküt a parlamentben - ebben jóformán minden politika elemző egyetért. Nem a legismertebb vagy a legnépszerűbb szakembereket soroljuk fel, inkább olyan, szakmájukban elismert figurákat gyűjtöttünk össze, akik elsősorban szakemberek, s legfeljebb csak annyira vannak jóban a politikával, hogy kiegyezhet róluk az MSZP és az SZDSZ. Az persze többségükről elmondható, hogy leglalábbis nincsenek rosszban a fél éve még koalícióban lévő pártokkal. Ezektől a személyektől akár szakmai kompromisszumoktól mentes intézkedéseket is remélhetnénk. Olyan intézkedéseket, amelyeket előbb-utóbb népszavazási kezdeményezéssel díjazna a legnagyobb ellenzéki párt és a szakértőkre olyannyira áhítozó nép. Lássuk, kik alkothatnák az SZDSZ és az MSZP íze szerint összeállt kormányt. A játéknál ragaszkodtunk a jelenlegi kormányzati struktúrához.
Miniszterelnök
© Végel Dániel |
Mint arról a hvg.hu ma hírt adott, az SZDSZ elsősorban az egykori jegybankelnök Surányi Györgyöt szeretné kormányfőnek. Egyesek szerint az egész "szakértőkormányozás" az ő személye inspirálta. Úgy tudni azonban, csak akkor vállalná, ha az MDF is támogatná. Nagyot fordult az idő! Talán még emlékeznek, hogy egykori kiállása - az SZDSZ és az MSZP közti lelki gátakat lebontó folyamatnak megágyazó - Demokratikus Charta mellett a jegybanelnökségébe került, és éppen az MDF-es Antall József miniszterelnök szabadult meg rövid úton tőle. Utóbb, a Horn-kormány idején újra MNB-elnök lett. Sikeres ténykedése azonban nem hatotta meg Orbán Viktort, és mandátuma lejárta után a neki kedves Járay Zsigmond válthatta. Surányinak tekintélye van, és nem csak itthon, de külföldön is.
A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
© Túry Gergely |
Sárközy Tamás jogász professzor neve most éppen a Nemzeti Sporttanács leendő elnökeként került a sajtóba. Régi, kipróbált szakértő, akinek bürokráciacsökkentő államigazgatási javaslatait az ellenzéki pártok többnyire lelkesen idézik, hogy aztán hatalomra kerülve könnyed agyőt intsenek nekik. Kormányzati tapasztalata is van, hiszen 1988 és 1990 között igazságügyi miniszterhelyttes volt, ő irányította kormánybiztosként a deregulációt és dolgozta ki a társasági törvényt. Kinevezése kiváló alkalmat adna arra, hogy ésszerű javaslatait a gyakorlatban, a kormányzati apparátusra vonatkoztatva is alkalmazza.
Külügyminisztérium
© Túry Gergely |
Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium
© Horváth Szabolcs |
Az agrártárca éléről nem feltétlenül menesztenénk Gráf Józsefet, de aki Gyurcsány kormányában dolgozik, az egyezkedésnél nem sok jóra számíthat. Juhász Pál annak idején az SZDSZ első számú agrárszakemberének számított, 1998-ig a párt parlamenti képviselője volt. Közgazdasági és történelem diplomákat szerzett, faluszociológusként állt munkába, s agrárgazdasági publikációk kötődnek nevéhez. Jelenleg a Corvinus Egyetem Szociológia és Szociálpolitika Tanszék tudományos főmunkatársa. És hát mégiscsak olyan valaki, akit Fodorék ismernek. Még akkor is, ha a párt tavalyi elnökválasztó kongresszusán Kóka János jelölését támogatta.
Oktatási és Kulturális minisztérium
© Oktatási Minisztérium |
© Végel Dániel |
"Mindkét nagy párt szakértői pontosan tudják, hogy az államháztartás egészségtelen hiánya miatt azonnali kiigazításra, hosszabb távon pedig többek közt az egészségügyet és az önkormányzati finanszírozást érintő strukturális reformokra van szükség" - magyarázta a HVG-nek Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke, még 2006. januárjában, jóval a választási kampány sűrűje előtt. Mi ez, ha nem tőről metszett szakértelem?
Szociális és Munkaügy Minisztérium
A szociális tárca szakértő vezetője lehetne éppen Herczog Mária gyermekvédelmi szakember is, aki nem csak egyszerű szociológusként, de tudományos munkatársként is bizonyított. A WHO és a UNICEF külső szakértője, de állandó munkái az Országos Kriminológiai és Kriminalisztikai Intézethez, a Nemzeti Család és Szociálpolitikai Intézethez, az ELTE szociálpolitikusi szakához kötik. A szakember főleg gyermekvédelmi kérdésekben nyilatkozik, bár meglehet, inkább csak ilyesmiért fordulnak hozzá.
Egészségügyi minisztérium
© Müller Judit |
Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium
© Végel Dániel |
Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium
© MTI |
Honvédelmi Minisztérium
Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemhez tartozó Stratégiai és Védelmi Kutató Intézet igazgatója. Történelem-lengyel szakon végzett az ELTE-n, doktori disszertációját is a lengyel ellenzékről írta. Innen vezetett az út a geostratégiai szakértőségig, Tálas Péter ugyanis a foci-Eb terrorfenyegetettségétől kezdve a macedón helyzeten át a politikai marketingig minden témában képes megnyilatkozni. "Amit én a médiában csinálok, az biztonságmarketing. Marketingelem a témát, az intézményemet és persze magamat is" - magyarázta egy 2005-ös interjúban. Miért ne lehetne belőle miniszter, ha már Szekeres Imréből lett?
Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium
© Bánkuti András |
Pénzügyminisztérium
Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a rendszerváltás alatt végzős egyetemistaként még a Fidesz gazdaságpolitikai szakértői gárdáját erősítette, innen vált a Magyar Hitelbankra, majd a Columbia egyetem ösztöndíjasa lesz. Hazatérése után figyelhetjük meg finom súlypontáthelyezését: a Járai vezette MHB-tól a Surányi vezette jegybankhoz, majd a Bajnai-féle Wallishoz igazol. 2004-től Gyurcsány Ferenc mellett szakért. Továbbra is őrzi a Rajk-kollégiumban megszerzett liberális világképét.
Önkormányzati Minisztérium
© MTA |
Polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter
© MTI |
Kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter
Csermely Péter neve az utóbbi években vált ismertté, bár akkor sem széles körben, inkább a tudományos életben. Kutatási tapasztalata és tudományos tisztségei végeláthatatlan listát tesznek ki. Az emberi kapcsolatok hálóját is kutató biokémikus szakember több mint tíz éve szervezi a kutató diákok mozgalmát, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács (NTT) elnöke. A Semmelweis Egyetem professzora. Sir David Attenborough-val együtt megkapta az Európai Unió Descartes-díját, ami úgy igencsak jól cseng. Nem pártkáder, nem is tudjuk, jóban van-e valakivel. De szakember.