2006. december. 14. 08:02 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 14. 08:16 Itthon

Orbán: szakértői kormány, vagy előrehozott választás

A Fidesz elnöke szerint 2006 "az öntudatra ébredés éve". Kijelentette: minden erejével azon van, hogy Magyarország ne kerüljön olyan helyzetbe, amikor neki egy, a demokráciára veszélyt jelentő beteges hazudozóval kell tárgyalnia. Orbán Viktor a Heti Válasznak adott interjút. A lap egyik kérdésében foglalt forradalom szót pedig nem javította ki.

A hatalomba visszatért posztkommunista elit nem kerülheti el a jogi felelősségre vonást, s ha sikeres a népszavazás, akkor "a koalíciónak megoldást kell találnia a bizalmi válságra - szakértői kormány vagy előrehozott választás formájában" - nyilatkozta Orbán Viktor a Heti Válasznak. 

 "Felelős parlamenti erőként az a feladatunk, hogy nyitva tartsuk az elégedetlenség alkotmányos kifejezésének formáit. (...) Erről szólt az önkormányzati választás, és a népszavazást is azért kínáltuk fel az embereknek, hogy oly módon fejezzék ki véleményüket, amely nem szül erőszakot" - mondta, hozzátéve, hogy a "sikeres" népszavazástól kezdve "minden, az alkotmányosság határait átlépő eseményért kizárólag a kormány viseli a felelősséget". 
 
A Jobbik MSZMP- és KISZ-vezetők hatalomból való eltávolítására vonatkozó népszavazási kezdeményezése kapcsán Orbán Viktor azt mondta, hogy egyetért a szándékkal, a kérdésfeltevés alkotmányossága azonban kérdéses.
 A Fidesz elnöke szerint az utódpárti elit vezetői rossz következtetést vontak le a békés rendszerváltozásból. Tulajdonképpen örülniük kellett volna, hogy elszámoltatás és börtönök nélkül megúszták a diktatúra fenntartásában, az ország tönkretételében való közreműködést. Ehelyett kihasználhatták a társadalmi kapcsolataikban rejlő tőkelehetőségeiket - például a magánosítás vagy a külföldi beruházások Magyarországra hozatala során. Programjuk a hatalom visszaszerzése, az egyeduralmi hálózatok politika-, gazdaság- és kultúrabeli újraszövése lett. Ehhez joguk volt, de óriási kockázatot is vállaltak. Ha a kormányzásuk a társadalomnak is sikert hozott volna, minimalizálhatták volna a kockázatot. 
 
"De itt állunk ismét nyakig eladósodva, növekvő szegénységgel, a közvagyon elherdálásával, sohasem látott mértékű korrupcióval, és elzálogosított évekkel nézünk szembe. Ráadásul csalás, megtévesztés, erkölcsi káosz uralja az országot. A hatalomba visszatért posztkommunista elit ezúttal nem tudja elkerülni, hogy minden cselekedetéért kiméressék rá a jog szerinti felelősség" - jelentette ki Orbán Viktor. 
 
A Fidesz elnöke szerint 2006 "az öntudatra ébredés éve". A magyar politikában többé semmi sem lesz olyan, mint a miniszterelnök hazugságai miatt kirobbant tiltakozások előtt volt. Ma már mindenki tudja: kevés embert hosszú ideig vagy sokat rövid ideig be lehet csapni, de sokat hosszú ideig nem - mondta Orbán Viktor. 
 
Arra a kérdésre, hogy létezik-e olyan súlyú társadalmi kérdés, amiről hajlandó lenne egyeztetni a miniszterelnökkel, az ellenzéki politikus úgy válaszolt: "minden erőmmel azon vagyok, hogy Magyarország ne kerüljön olyan helyzetbe, amikor nekem egy, a demokráciára veszélyt jelentő beteges hazudozóval kell tárgyalnom". 
 
A kormánykoalícióról szólva kijelentette: neoliberális gazdaságpolitikai téziseken nyugvó, kirekesztő társadalomfejlődési modellt képvisel. 
 
"Lesz itt európai oktatás meg egészségügy mindenkinek - aki meg tudja fizetni. Egy kétsebességes, szociális értelemben kettészakított Magyarország képe áll előttünk, amelyben a középosztályt a lecsúszás fenyegeti, a leszakadtak pedig nem tudnak feljutni" - mondta Orbán Viktor. 
 
Arra a felvetésre, hogy mit kínál a Fidesz azoknak, akik "múlhatatlan Orbán-fóbiában szenvednek", az ellenzéki politikus úgy válaszolt: "Engem is el lehet utasítani, de mégiscsak a baloldal kormányfője csapta be az országot. Lehet vitatni, hogy melyikünk kormányzott jobban, de nem érdemes". 
 
A kérdésre pedig, miért nem állt a Fidesz a "forradalom" élére, Orbán Viktor azt válaszolta, hogy az események gyorsan erőszakos fordulatot vettek, márpedig a Fidesz az erőszakot és a hazugságot egyszerre utasítja el.
 A kormány menesztését a Fidesz nem tudja elérni, csakis a választók - fűzte hozzá a pártelnök. 
 

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.