2008. szeptember. 04. 09:56 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 04. 10:08 Itthon

Saját bort palackozhat a pécsi egyetem

Saját készítésű bort palackozhat és felsőfokú szőlész-borász képzést indíthat a Pécsi Tudományegyetem (PTE), miután a közelmúltban átvette a dél-dunántúli szőlészeti és borászati kutatóintézetet az agrártárcától – írja az Új Dunántúli Napló.

Gábriel Róbert, a PTE rektora elmondta: a jövőben nem önálló intézményként, hanem az egyetem valamelyik karához csatolva kívánják működtetni a 32 hektáron gazdálkodó, 1400 szőlőfajtát és fajtajelöltet őrző, s évente 1100-1500 hektoliter bort előállító kutatóintézetet.

Az intézet működtetése évente 30 millió forintba kerül a PTE-nek, amely azonban „nem nagy ráfizetés” az ötmilliárd forintos adósságához képest. A kutatóintézet ráadásul képes saját bevételekre szert tenni a borok hazai és nemzetközi értékesítéséből, a költségek pedig tovább faraghatók azzal, hogy az ott dolgozó szakembereket bevonják az egyetem oktatói-tudományos munkájába.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.