2008. július. 29. 18:36 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 29. 19:47 Itthon

Óriásbomba: már a világháború idején hatástalanították

Kedden este fél hétkor elszállították a Budapest IX. kerületében talált világháborús bombát. A lakosság szervezett formában visszatérhet otthonába.

A ferencvárosi régi malomépület bontásakor talált robbanóeszközt a tűzszerészek a betontömbből és a földből is kiemelték, majd elszállították. A szerkezet nem volt veszélyes, ugyanis már a második világháború idején hatástalanították.

A német gyártmányú, SB 1000 típusú, aknahatású bombatestben nem volt gyújtószerkezet - mondta el Hajdu Gábor ezredes, tűzszerész parancsnok.

Kitelepítve.
© Stiller Ákos
A tűzszerészeknek másfél méter mélyre kellett leásniuk, hogy kiemelhessék a szerkezetet. A bombatestet Sződligetre, a tűzszerészeti telepre szállították, ahol egyszerű vashulladékként kezelik - tette hozzá a parancsnok.

Négy sürgősségi mentős beavatkozásra volt szükség a második világháborús bomba miatt kiürített területen, de egyik sem volt összefüggésben a kényszerintézkedéssel - tájékoztatott az Országos Mentőszolgálat szóvivője.

Győrfi Pál közlése szerint egy ember elesett az utcán és beütötte a fejét, másvalaki egy lakásban combsérülést szenvedett, két további ember rosszul lett, nekik is a mentősök nyújtottak segítséget. A sérülteket a Merényi kórházba szállították.

Emellett a mentőszolgálat - nem sürgősségi ellátás keretében - több mint száztíz idős, beteg, magatehetetlen embert szállított a kijelölt befogadóhelyekre, illetve kórházba. Ők azok, akik nem tudták önerőből elhagyni a kiürített épületeket. A területen összesen kilenc mentőautó dolgozott.

Több ezer embert kellett kitelepíteni a Ferencvárosban kedden egy kéttonnás, második világháborús bomba miatt. A második világháborúban ledobott, angolszász gyártmányú robbanószerkezetet hétfőn találták meg egy építkezésen, a Vaskapu utca 41. alatt. A bomba függőlegesen helyezkedett el, egy része betonba ágyazódott.

A kiürítés a IX. kerület lakóinak egyharmadát érintette, a lakosokat átmenetileg iskolákban helyezték el. A Mester utca, a Vágóhíd utca, a Haller utca, a Fehérholló utca és az Üllői út által határolt terület evakuálásban több mint négyszáz rendőr vett részt.

Az érintett városrészben elzárták a közműveket. A bomba miatt kiürítették a ferencvárosi tűzoltólaktanyát, valamint a bomba hatókörében lévő nagyobb üzleteket és a közszolgáltatók épületeit is.

Ekkora volt a bomba
© Stiller Ákos


A Vöröskereszt készételeket, konzerveket és száz-száz adag meleg ételt osztott ki a befogadóhelyeken. A Bakáts téri iskola udvarán egy sátrat állítottak fel, hogy az emberek árnyékban várakozhassanak addig, amíg visszatérhetnek otthonaikba. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság ásványvízzel látta el a kitelepítetteket.

A BKV járatai módosított útvonalon közlekedtek a körzetben. A lezárás miatt torlódások alakultak ki több helyen a fővárosban, így a Petőfi hídon és az Üllői úton. Sokan kényszerültek kerülőre amiatt, hogy a Soroksári utat lezárták. A Lágymányosi híd lezárása Budán és Pesten is torlódásokat okozott, ezért az M0-ás körgyűrűn is lelassult a haladás.

Hogyan hatástalanították a robbanószerkezetet?

Jogszabályok és úgynevezett eljárási protokoll szerint történik a világháborús bombák hatástalanítása. A tűzszerészek döntik el, milyen biztonsági intézkedésekre van szükség. Hajdu Gábor tűzszerész ezredes az MTI-nek elmondta, hogy a második világháborúból visszamaradt bombák hatástalanításának megvan a szokásos protokollja. Először is a tűzszerészeknek meg kell vizsgálniuk, hogy milyen bombáról van szó, szükséges-e a környék kiürítése.

A Ferencvárosban hétfő délután talált világháborús bomba miatt a helyi védelmi bizottság még aznap este összeült, és a késő éjszakig tartó tanácskozáson kidolgozták a kiürítési tervet, eldöntötték hol hoznak létre befogadó állomásokat, irányítási pontot, elsősegélynyújtó helyeket, valamit a BKV közlekedését is megtervezték.

Kitelepítéssel, kiürítéssel, kimenekítéssel, valamint a befogadással és a visszatelepítéssel kapcsolatos jogokat és hatásköröket a védelmi igazgatáshoz kapcsolódó jogszabályok szabályozzák. A hivatásos katasztrófavédelmi szerveknek, valamint a közigazgatási vezetőknek, így a megyei és a helyi védelmi bizottság elnökének, a polgármesternek e szerint kell eljárnia. A kiürítésről a rendőrségi törvény rendelkezik, míg a kitelepítésre és a kimenekítésre kormányrendelet vonatkozik.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.