2008. július. 21. 12:44 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 21. 12:43 Itthon

Milyen tapasz volt Kolonicson?

Az Országos Mentőszolgálat Központi Rohamcsoportjának munkatársai nyílt levelet írtak Kolonics György edzőjének, amelyben tételesen cáfolják az őket ért vádakat. A mentősök azt is felvetik, hogy az edzőnek, Ludasi Róbertnek a sportoló testén talált tapaszokról is beszélnie kellene. A sportember visszautasította a vádakat. Egy szakedző szerint nem valószínű, hogy doppingról lenne szó.

Az RTL Klub vasárnap esti híradója számolt be arról, hogy a levél aláírói azt állítják: a legjobb szakmai tudásuk szerint dolgoztak Kolonics György ellátásánál is. "Higgye el, minket bánt a legjobban, hogy Kolonics György esetében sem következett be ez a siker! Sajnáljuk őt mint embert, mint nagyszerű sportolót, de legalább ilyen nehéz elfogadni, hogy a tudományunk véges" - üzenik a levélben Ludasi Róbertnek.

Csonka Rita mentőorvos, a levél egyik aláírója vasárnap este elmondta: a levelet a központi mentőállomáson, a mentésirányításban és a kivonuló állományban dolgozók nagy része szignálta, s így már több mint százan csatlakoztak az aláírókhoz. Hangsúlyozta: a levéllel az elmúlt napokban elhangzott támadásokra szeretnének reagálni, mert úgy érzik, hogy alapvetően rendült meg a bizalom a mentősökben Kolonics György halála miatt. A levéllel a mentőszolgálat becsületét szeretnénk visszaállítani - fogalmazott.

A helikopter sem segített volna?

© MTI - Illyés Tibor
Azt kérik Ludasi Róberttől, kérjen elnézést, "vonja vissza igazságtalan vádjait a nyilvánosság előtt", mert támadásai "nemcsak alaptalanok, hanem egyenesen sértőek és felháborítóak". A rohamcsoport szerint az aznap szolgálatot teljesítő mentésirányító a központi irányító csoport egyik legjobb, legrutinosabb munkatársa, aki mindig alapos és körültekintő. Azért indította el a Markó utcából - és nem Budáról - a központi rohamkocsit, mert ez volt a legközelebbi legmagasabb szintű bevethető mentőegység.

Az edző állításával ellentétben - írják a levélben - a rohamkocsikban van defibrillátor, de a közhiedelemmel ellentétben ez nem nyújt garanciát a sikeres újraélesztésre. A mentősök álláspontja szerint ha egy mentőegység bevetésre készen várakozik a parton, akkor is nagyon rossz esélyekkel kezdhette volna meg az újraélesztést. Ugyanígy nem segített volna az sem, ha helikopter érkezik a helyszínre.

A szöveg emlékeztet arra is: a segélyhívás nem a mentőkhöz, hanem a rendőrség 112-es számára futott be, de ettől függetlenül három perccel később már elindult a helyszínre a rohamkocsi, a mentősök pedig 19 perccel később - a defibrillátor-monitor által rögzített adatok szerint - megkezdték az újraélesztést. "Felháborodva kérjük ki magunknak az egész nagy múltú szervezet nevében, hogy hazugság lett volna a 17 perces helyszínre érkezés" - áll a dokumentumban.

Ludasi nem tud tapaszokról

A mentősök szerint az sem igaz, hogy Budáról indítottak volna mentőkocsit, ami lerobbant. A levél aláírói egyebek mellett azt kérdezik az edzőtől, miért a mentősöket hibáztatja Kolonics György haláláért. "Miért nem beszél arról, hogy mi az oka annak, hogy egy ilyen komoly versenyre való felkészülés során az élsportolók mellett nincs megfelelő egészségügyi személyzet, pláne akkor, ha a sportoló az átlagnál idősebb, és vannak panaszai?" - teszik fel a kérdést.

"Nem tudom, milyen tapaszokról beszélnek a mentősök, ezt be is kell bizonyítani" - mondta Ludasi Róbert az MR1 Kossuth Rádiónak. "Olvastam a nyílt levelet, de arról egy szó sincs benne, hány perc alatt értek ki a mentők." Az edző jellemzőnek tartja a kiérkező mentősök szakértelmére, hogy először az ő vérnyomását sem tudták megmérni. "Nincs miért bocsánatot kérjek! Ott volt ötven ember, aki végignézte, mi történt. Többször odamentem megkérdeni, nem kellene-e defibrillátort alkalmazni" - mondta Ludasi Róbert.

„Az evezősöknél, de más sportágakban is használnak a sérült izmokat összefogó, az úgynevezett izomfolyást megakadályozó tapaszokat, amelyek alá a kereskedelmi forgalomban is kapható sportkrémet kennek” – magyaráztra a hvg.hu megkeresésére Szvoboda Péter kajakedző. „Ez egyrészt melegen tartja az izmokat, így csökkenti a sérülés veszélyét, másrészt a hosszanti csíkokból álló ragasztások kívülről is támasztanak, így még jobban stabilizálják a sportolók karját, lábát, vállát.”

„Én nem hallottam soha egyéb rendeltetésű tapaszról, bár, ha nikotintapasz létezik, nem zárható ki, hogy egyéb szereket is be lehet juttatni a szervezetbe ilyen módon” – fejtette ki Szvoboda. „Én gyerekekkel foglalkozom, ezért a dopping témájába nem ástam bele magam, azonban szeretném leszögezni, hogy a Kolonics György szintjén teljesítő profi sportolókat rendszeresen ellenőrzik, egy különös rendeltetésű, megmagyarázhatatlan tapaszt pedig még egy kevésbé gyakorlott doppingellenőr is messziről kiszúrna. Emellett fontosnak tartom megjegyezni: én kevés emberért tenném tűzbe a kezem doppingolás terén, azonban Koló esetében csaknem száz százalékig biztos vagyok benne, hogy ő soha nem élt ilyen szerekkel, egyszerűen nem ilyen ember volt.”

Valler Krisztián mentőorvos, akinek a neve szerepel a nyílt levél aláírói között, a közrádiónak úgy nyilatkozott, nem tudott róla, hogy felhasználják a nevét. "Nem tudtam, hogy a nevem szerepel ennek a levélnek az aláírói között. Én nem is voltam ott a helyszínen, jelenleg szabadságon vagyok" - mondta az orvos.

A kétszeres olimpiai bajnok kenus kedden edzés közben lett rosszul. Társa, Kozmann György és Ludasi Róbert megpróbáltak segíteni rajta, de ez a kiérkező mentősöknek sem sikerült. Az edző azt állította, a mentősök 37 perc alatt értek a csepeli telepre, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) belső vizsgálata szerint viszont a bejelentéstől számítva 20 perc alatt kiértek.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.