A cég és a BRFK is vizsgálódik a parkolómaffia ügyében
Belső és rendőrségi vizsgálat is indult hétfőn a Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft.-nél egy volt parkolóőr kijelentései miatt, aki nyolc társával együtt azt állítja: parkolási díj helyett fix díjat szedtek mintegy ezer autóstól és ebből feletteseiknek is juttattak.
A BRFK szóvivője, Tafferner Éva az MTI hétfői megkeresésére azt közölte, a rendőrség birtokába került egy dokumentum, amely felsorolja azokat a helyszíneket és eseteket, amelyekben az autósok, illetve a parkolóőrök a díjfizetésnek "ezt az olcsóbb formáját" választották.
A dokumentumban foglaltakat a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya vizsgálja, és amennyiben a benne foglaltak megalapozzák a bűncselekmény elkövetésének gyanúját, a rendőrség megteszi a szükséges lépéseket - mondta. Hozzátette: várhatóan kedden vagy szerdán döntenek arról, indul-e nyomozás az ügyben.
Emlékeztetett rá: jelenleg öt más, kifejezetten közterületen elkövetett vesztegetés gyanúja miatt folyik eljárás a gazdaságvédelmi főosztályon, ezek között van parkolási díjjal kapcsolatos vesztegetés és közterület-használati díjjal kapcsolatos vesztegetés is.
Rendőrségi szakértők szerint a vesztegetési ügyek nagyon nagy része nem válik ismertté, hiszen mindkét félnek - a pénzt ajánló vesztegetőnek és a megvesztegetettnek is - érdeke, hogy a bűncselekmény titokban maradjon.
"A Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft. Duka József volt parkoló ellenőr állításainak ügyében, a mai napon a vizsgálatot megindította" - közölte a cég az MTI-vel hétfőn. Hozzátették: a cég belső, valamint a rendőrségi vizsgálat befejezéséig nem nyilatkoznak.
A zsebrebírságolásról először a Blikk számolt be múlt pénteki számában. A lapnak Duka József volt parkolóőr egy mintegy ezer autót tartalmazó listát adott át, amelyen a rendszámokat és a tulajdonosok telefonszámát is feltüntették. Állítása szerint a tulajdonosok ahelyett, hogy parkolójegyet váltottak volna, ötszáz forintot adtak a parkolóellenőröknek.
"Aki nem tejelt a főnököknek, vagy nem volt benne a buliban, azt hamar kirúgták. Ebbe mindenki benne van, a parkolóőröktől a csoportvezetőig" - nyilatkozta a lapnak Duka József.
A Blikk akkor megkereste a cég vezetőjét, Rusznák Imrét, akinek minderről "állítása szerint fogalma sem volt".
A cikkhez kapcsolódóan a Zoom.hu számolt be egy, a hírportál birtokába került hangfelvételről, amely szerint Rusznák Imre ügyvezető igazgató is tudott a százmilliós vesztegetésekről, mégsem tett rendőrségi feljelentést. Mint írták, a birtokukba került hangfelvételen a kft. vezetője mintegy harminc alkalmazott előtt közölte, tudja, hogy sokan saját zsebre dolgoznak.
"Urak, tudjuk, hogy mi zajlik, meg hogyan zajlik" - idézte a hírportál Rusznák Imrét, aki közlésük szerint azt is elismerte, hogy a korrupt kollégákat nehéz lefülelni.
Rusznák Imre az MR1 Kossuth Rádió Krónikájának ezt követően úgy nyilatkozott, hogy tanulmányozni fogja a hangfelvételt. Állítása szerint tavaly decemberben volt egy munkamegbeszélés, de nem emlékszik rá, hogy szó szerint mit mondott.
Az interjúban a cégvezető arról is beszélt, hogy a zsebrebírságolásról nem volt tudomása, hanem arról, hogy volt egy lista. Hozzátette: szerinte nincs olyan, aki ne tudná, hogy ilyen jelenségek vannak, csak azt nem tudja senki, hogy ez milyen mértékű.