2008. május. 07. 08:18 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 20. 12:53 Itthon

Íme a történelem tételek és a megoldások

Ma délelőtt a történelem írásbelikkel folytatódtak az érettségik. Az alábbiakban a feladatsort és a megoldást is közöljük.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A történelem írásbelikkel folytatódtak ma az érettségik, majd rendben be is fejeződtek. A diákoknak többi között az államalapításról, az ipari forradalomról, 1956-ról, valamint a Don-kanyarban történtekről szóló feladatokat kellett megoldaniuk. A feladatsort és megoldását - a tegnapi matematikához hasonlóan - ismét megtaláljátok oktatási oldalunkon. 

A Történelemtanárok Egylete szerint nem okoztak meglepetést a feladatok. Baracs Nóra, az egylet elnökségi tagja azt mondta, hogy az előző évek hagyományait követték az idei tételek, különösebb meglepetést nem okoztak a feladatok. A feladattípusokra fel lehetett készülni, a felépítésük ugyanaz volt, mint az előző években - közölte. Kifogásként annyit fogalmazott meg, hogy jó lenne, ha a térkép élesebb, jobb minőségű lenne. Hozzátette: bár a feladatok könnyűek voltak, de a középszintű tételsor 31 oldalas terjedelmét hosszúnak találta. Nem elég, ha a gyermek történelemből felkészült, akkor tud jól szerepelni, ha jó olvasási készséggel rendelkezik, amit egyszer magyarból már lemértek - jegyezte meg.

Történelemből középszinten angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb és szlovák nyelven, emelt szinten angol, francia, horvát, német, spanyol és szerb nyelven is tettek ma érettségi vizsgát. Középszinten 1212 helyszínen 80 322 vizsgázó, emelt szinten 111 helyszínen 5 859 vizsgázó tett vizsgát.

A többi érettségi vizsgához hasonlóan a történelem tételek megoldására is 180 perc idő jutott a középszintű érettségi vizsgán, s 240 perc az emelt szintűn, mindkettőn 90 pontot lehet szerezni. A további 60 pontot szóbeli vizsgán szerezhetik meg a diákok, amely középszinten 15 percig, emelt szinten 20 percig tart. A diákok a középiskolai történelmi atlaszt használhatják az írásbelin. A vizsgázó a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatja meg az egyes feladatok között és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatja.

A középszintű vizsga egyrészt egyszerű, rövid válaszokat igénylő feladatokból, másrészt kifejtendő feladatokból áll – írja az oktatási minisztérium történelem tantárgyra vonatkozó vizsgaleírása. Ezek olyan kompetenciákat kérnek számon, mint a források használata, a szaknyelv alkalmazása, illetve konkrét ismereteket, mint nevek, évszámok, topográfia. A legtöbb feladat valamely forrás (szöveg, kép, diagram stb.) feldolgozását, értelmezését várja el a vizsgázóktól. Az egyszerű, rövid választ igénylő feladatsor körülbelül 6-12 feladatból áll, de egy-egy feladat több részfeladatot is tartalmazhat.

A szöveges, vagyis kifejtendő feladatokban a vizsgázóknak néhány összefüggő mondatban vagy hosszabb szövegben kell kifejteniük a válaszokat. A feladatok meghatározott kompetenciákra (pl. források használata, szaknyelv alkalmazása) és témakörökre (Az ókor és kultúrája, A középkor, A középkori magyar állam megteremtése és virágkora stb.) irányulnak. Minden feladatnál valamely forrás (szöveg, kép, adat, térkép stb.) segítségével kell a vizsgázóknak megválaszolni a feltett kérdést. A feladatsor kétféle típusú kifejtendő feladatot tartalmaz, öt darab rövid problémamegoldó feladatot (közülük kettő egyetemes, három magyar történelemmel kapcsolatos), melyet kb. 70-90 szóban, (kb. 10-12 soros) szerkesztett szövegben kell megoldani, illetve három elemző (hosszú) feladatot, melyet kb. 150-160 szóban, (kb. 25-30 soros) szerkesztett szövegben kell megoldani. A vizsgázónak a nyolc feladatból hármat kell választania, egyet az egyetemes történelemre vonatkozó két problémamegoldó feladat közül, egyet a magyarról szóló problémamegoldók közül, egyet pedig a magyar történelemre vonatkozó elemző feladatok közül.

Az írásbeli feladatsort kb. 60 százalékban a magyar, kb. 40 százalékban pedig az egyetemes történelemhez kapcsolódó feladatok alkotják, s az összes feladat nagyjából fele vonatkozik a XIX. és a XX. századi történelemre. 

 

Hirdetés