Sikertelen tárgyalás a BKV és a szakszervezetek között
Sikertelenül zárult a múlt pénteki sztrájk utáni első tárgyalás a BKV vezetősége és a szakszervezeteket képviselő sztrájkbizottság között - közölte Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője kedden.
Nem közeledtek az álláspontok, a szakszervezetek követelései változatlanok, míg a "cég vezetőségéről az érződik, hogy nincs meg a megfelelő kompetenciája, hogy teljesítse a követeléseket." "Ezért a szakszervezetek a következő tárgyalásokra elvárják a szombati, a főváros és a kormány közötti megállapodás résztvevőit: Demszky Gábor főpolgármestert és Keller László pénzügyminisztériumi államtitkárt" - tette hozzá. A tárgyalások csütörtökön folytatódnak.
A szakszervezetek április 18-án 24 órás sztrájkot tartottak. Követeléseik között szerepelt a paraméterkönyv visszavonása, a cég gazdasági gondjainak megnyugtató rendezése, a csoportos létszámleépítés felfüggesztése. Keller László pénzügyminisztériumi államtitkár és Demszky Gábor főpolgármester szombaton, a Pénzügyminisztériumban tartott megbeszélés után elmondta, a kormány segítséget nyújt a fővárosnak abban, hogy idén összesen 10-12 milliárd forint értékben tőkét juttasson a BKV-nak, s így a cég ne kerüljön adósságspirálba.
Az idei tőkepótlás forrása előfinanszírozás, amelynek a módját még keresik - válaszolta az MTI kérdésére Keller László. Demszky Gábor hozzátette: elképzelhető például fővárosi vagyonelemek értékesítése, amelynek bevételéből autóbuszokat lehetne vásárolni. A főpolgármester beszámolt arról, hogy a BKV-nak legalább 5-6 milliárd forintra volna szüksége a műszaki színvonal fenntartásához és ugyanannyi a fejlesztésekre.
Keller László és Demszky Gábor is hangsúlyozta, hogy a BKV nincs likviditási válságban, fizetési kötelezettségeit teljesíteni tudja. A főpolgármester kedden vette át a szombati egyeztetésről szóló emlékeztetőt, minden részvevő aláírásával. A BKV Zrt. kedden azt közölte: a kormány, a főváros és a BKV között lezajlott szombati egyeztetéssel teljesülhet az érdekképviseletek fő követelése. A menedzsment jelezte, továbbra is kész a már felállított munkacsoportokban a közös munka beindítására és várja az érdekképviseletek konkrét javaslatait.
A szakszervezetek szerint az előfinanszírozás nem oldja meg a cég anyagi gondjait; ebben az évben mintegy 18 milliárd forint veszteségre számítanak. Az érdekképviseletek csütörtökre alakítják ki az álláspontjukat a lehetséges következő sztrájkról, egyelőre annyit közöltek, hogy májusban több napos munkabeszüntetés is lehet.