Draskovics közös visegrádi stratégiát sürget
A ratifikálási folyamat lezárásával életbe lépő Lisszaboni Szerződésből fakadó teendőkről tanácskoztak a hét végén a szlovákiai Tátralomnicon a visegrádi országok igazságügyi miniszterei.
A Magyarországot képviselő Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szombaton annak a várható változásnak a fontosságát emelte ki, hogy míg az unióban eddig kevésbé intézményesítve zajlott az együttműködés, a reformszerződés nyomán "nagy váltás lesz, ezért indokolt, hogy a négy visegrádi ország közös stratégiát alakítson ki."
A magyar szaktárca vezetője nagyon fontosnak tartja, hogy a polgárjogi együttműködésben maximális mértékben leegyszerűsítsék az eljárásokat. "Ez alapvetően arról szól, hogy ha az embereknek, vállalkozásoknak más országban élő vagy tartózkodó partnerekkel vannak ügyes-bajos polgárjogi dolgai, vitái, követelései, akkor ezeket hogyan tudnák egyszerűen, kényelmesen, ahhoz hasonlóan rendezni, mintha egyazon országon belüli folyamatok érintettjei lennének" - fogalmazott Draskovics.
Abból kell kiindulni, hogy a polgárok és a vállalkozások számára legfontosabb gyakorlati kérdésekre kell megfelelő, uniós színvonalú, praktikus módszereket keresni, ám semmiképpen sem a politikusok, a hivatalok, hanem az érintett emberek, vállalkozások elvárásainak megfelelően. "Európa ugyanis akkor lesz mindnyájunk Európája, ha nem csak szabadon utazhatunk, hanem ha a sok-sok utazás, a sok-sok gazdasági kapcsolat nyomán keletkező jogvitákat kényelmesen tudjuk intézni" - mondta Draskovics Tibor.
A találkozón részletekbe menően volt szó arról, hogy a különböző igazságszolgáltatási eljárásokban milyen fontos szerephez jutnak az informatika kínálta információcsere lehetőségei.
Draskovics azt kezdeményezte, hogy az erre vonatkozó elvi álláspontok rögzítésén túlmenően a visegrádi országok között "induljon el szervezett együttműködés, amelynek során egymás legjobb és legrosszabb gyakorlatát egyként megismerve vegyük át a legjobb, és szűrjük ki a legrosszabb módszereket. A javaslatot kedvezően fogadták, különösképpen annak ismeretében, hogy Magyarországon júliustól elektronikus csatlakozással egy óra alatt lehet bejegyeztetni egy vállalkozást. Jómagam pedig nagy érdeklődéssel ismerkedhettem meg azzal a nyilvánosság számára is hozzáférhető szlovákiai rendszerrel, amely méri: mennyi idő alatt, hány ügyet intéznek el a bírók" - mondta.
A magyar miniszter elégedetten nyugtázta, hogy szlovák, lengyel és cseh kollégája az unió szakmai intézményeinél maradéktalanul kész támogatni Magyarország azon kitartó törekvését, hogy az ír hatóságok a nemzetközi jogszabályoknak megfelelő módon járjanak el a 2000-ben Leányfalun két kisgyereket halálra gázoló ír férfi ügyében: annak érdekében, hogy Francis Tobin Ciarán végre elnyerje méltó büntetését, s ne élvezhesse tovább az ír jogrend kínálta kibúvókat.