2008. március. 26. 12:02 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 26. 11:40 Itthon

Szlovákiában is téma a szentkereszti Szlovák Ház

A pilisszentkereszti Szlovák Ház körüli vita Szlovákiában elhallgatott körülményeit észrevételezi a Pozsonyban megjelenő szlovák polgári napilap, a SME kommentárja és megállapítja: a szlovák és a magyar nacionalista hazafiak gyorsan megtalálják a közös hangot.

Ombudsman vizsgálja

Vizsgálatot kért a kisebbségi ombudsmantól a pilisszentkereszti szlovák kisebbségi önkormányzat irodájának átköltöztetése miatt a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára. Gémesi Ferenc vizsgálatot kért az illetékes közigazgatási hivataltól is. A Pilisszentkereszti Szlovák Önkormányzat elnöke, Demjén Tamásné múlt pénteken azzal fordult levélben a Miniszterelnöki Hivatalhoz: akadályozzák meg, hogy a helyi Szlovák Házból áttelepítsék a kisebbségi önkormányzat irodáját a falu másik felébe. A helyi szlovák ház április 1-jével történő átköltöztetését a település önkormányzata kedden szavazta meg. Demjénné jogszerűnek, de méltánytalannak nevezte a lépést. Mint mondta, Pilisszentkereszt központjában áll az önkormányzat tulajdonában lévő szlovák ház, ahol immáron tíz éve a kisebbségi önkormányzat, a hagyományőrző Páva Kör és több más civil szervezet is irodát működtet. Pilisszentkereszt az ország egyetlen olyan települése, ahol a szlovák kisebbség többséget alkot. A legutóbbi népszámláson a lakosság 54 százaléka vallotta magát szlováknak.

Szlovákiában legfelső politikai szinten és a médiában igen nagy teret kapott az ügy, miszerint a szlovák többségű magyarországi Pilisszentkereszten a polgármester egy másik épületbe költöztetné a helyi szlovák önkormányzat irodáját, s ez a – kedd esti döntéssel megerősített – szándék ellenkezik az ottani szlovákok egyes képviselőinek érdekeivel.

„Ezúttal hadd ne a magyarországi szlovák, se a szlovákiai magyar kisebbségről, hanem azokról (s csakis azokról) szóljunk, akiknek szemet szúrnak az országaikban elő kisebbségek” – írja a lap. A szlovákiai magyarok ellen ágáló, s most a székhelyükhöz ragaszkodó magyarországi szlovákok érdekében megszólaló szlovák politikusok megnyilatkozásaiból kimaradtak a költöztetést szorgalmazó pilisszentkereszti polgármester érvei, miszerint: semmi egyébről nincs szó, mint arról, hogy egyesek (szlovákok) nem tudják elviselni a legutóbbi önkormányzati választáson elszenvedett kudarcukat, ezért aztán, egyéni érdekeiket és kiváltságaikat védelmezendő, a problémát kisebbségi problémaként tálalják. Attól sem riadnak vissza, hogy egy olyan faluban fordítják egymás ellen az embereket, ahol nemzetiségi szempontból minden a legnagyobb rendben van [...] uszítanak a falu legitim módon megválasztott vezetése ellen, mi több: azzal zsarolnak, hogy nemzetközi színtérre viszik a perlekedést, és az anyaországhoz, Szlovákiához fordulnak segítségért. A szlovákokat egyébként is túltámogatják, a szokásosnál több joguk van, s már azt se tudják, mit akarhatnának még – foglalja össze a lap a pilisszentkereszti polgármester Szlovákiában elhallgatott álláspontját.

A lap hírmagyarázója megállapítja: a szlovák kormánykoalícióhoz tartozó magyarellenes Ján Slota, aki kedden a pilisszentekereszti szlovákok érdekei védelmében a nemzetközi közösséget szólítgatta, „az erdélyi Tőkés László püspökhöz hasonló”, aki – mint a hírmagyarázó írta – a minap azt szorgalmazta, hogy a NATO álljon ki a Kárpát-medencei magyar autonómia gondolata mellett.

„Nem valószínű, hogy a szlovák kormánypolitikusok titokban a komáromi híd alatt találkozzanak a pilisszentkereszti vezetéssel és arról cseréljenek tapasztalatot, miképpen küldjék el a szétszakadozó kisebbségeket a nekik kijáró helyre. Ez az egész inkább csak azt példázza, hogy etnikai hovatartozástól függetlenül minden nacionalista fejében mennyire egyformán forognak az apró fogaskerekek, mennyire azonos szemüvegen át látják a világot” – fejezte be cikkét a SME.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.