Államfők méltatták a schengeni nyitást
Az európai integráció egyik legfontosabb célja és egyben legnagyobb vívmánya a tagországok közötti szabad, határellenőrzések nélküli kapcsolattartás megteremtése: a schengeni övezethez most csatlakozó országok belépésével az európai egység e téren is minden korábbinál szélesebbé és érzékelhetőbbé válik - szögezte le az osztrák kancellár és a magyar miniszterelnök abban a közös nyilatkozatban, amelyet a Nickelsdorf/Hegyeshalom határátkelőnél írtak alá csütörtök késő este.
© Stiller Ákos |
Az aláírást követően a magyar miniszterelnök kiemelte, hogy ami most történik, az a történelem némi igazságszolgáltatása. Magyarország demokratizálódása összekapcsolódik a határok lebomlásával - mondta, hozzáfűzve: ennek különös ízt ad, hogy "ezt éppen a magyar-osztrák határon ünnepeljük, ahol a korábban vasfüggöny húzódott". "A szabadság mostantól nem csak jog, hanem valóságos lehetőség is" - jelentette ki. Az osztrák félelmeket eloszlatandó a magyar kormányfő aláhúzta, hogy a határőrzés megszűnése nem kisebb, hanem nagyobb biztonságot jelent. "Szabadságban és biztonságban összenő, ami összetartozik" - hangoztatta.
Rövid megbeszélésük után a két kormányfő - mintegy demonstrálva az ellenőrzés megszűnését - személyesen fogadta és tessékelte tovább a gépkocsikat az immár határőr nélküli átkelő két oldalán.
Az övezeten belül - a 27 EU-tagállamból 22 ország, illetve Norvégia és Izland területén - nem ellenőrzik az államhatárokon átlépő utasokat. Az európai uniós országok bel- és igazságügyi minisztereinek döntése szerint december 21-én a szárazföldi és a vízi határokon szűnik meg a határellenőrzés - köztük a magyar-szlovák, a magyar-osztrák és a magyar-szlovén határon -, a légi határokon pedig - a légitársaságok menetrendváltozásához igazodva - 2008. március 30-án.