2007. december. 21. 08:04 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 21. 08:10 Itthon

Államfők méltatták a schengeni nyitást

Az európai integráció egyik legfontosabb célja és egyben legnagyobb vívmánya a tagországok közötti szabad, határellenőrzések nélküli kapcsolattartás megteremtése: a schengeni övezethez most csatlakozó országok belépésével az európai egység e téren is minden korábbinál szélesebbé és érzékelhetőbbé válik - szögezte le az osztrák kancellár és a magyar miniszterelnök abban a közös nyilatkozatban, amelyet a Nickelsdorf/Hegyeshalom határátkelőnél írtak alá csütörtök késő este.

© Stiller Ákos
Alfred Gusenbauer és Gyurcsány Ferenc a schengeni csatlakozás alkalmából találkozott egymással a határállomáson létesített rendőri kooperációs központban. Hangsúlyozták, hogy a határok nélküli Európa mostantól Ausztria és Magyarország között sem csupán eszmény, hanem naponta megélhető valóság. A nyilatkozat felidézi, hogy Ausztria és Magyarország gazdag közös múltra tekint vissza, amelyre joggal építheti közös európai jövőjét. "A két nép közötti szolidaritás a XX. századi magyar történelem kiemelkedő fejezeténél, az 1956-os forradalom és szabadságharc heteiben nyilvánult meg a leglátványosabban. Magyarország népe akkor hitet tett a szabadság és demokrácia értékei mellett, s Ausztria az ezekre épülő közösségbe fogadta be az elnyomás elől menekülő magyarok tízezreit. Ugyanezek az elvek és értékek vezették a két országot, amikor közösen lebontották az Európa nyugati és keleti fele, a két ország között húzódó vasfüggönyt, és ugyanezt a célt szolgálja most az unió országai közötti határok valóságos lebontása, a schengeni övezet - kölcsönös felelősségtudaton és bizalmon alapuló - kiterjesztése is" - húzta alá a két kormányfő.

Az aláírást követően a magyar miniszterelnök kiemelte, hogy ami most történik, az a történelem némi igazságszolgáltatása. Magyarország demokratizálódása összekapcsolódik a határok lebomlásával - mondta, hozzáfűzve: ennek különös ízt ad, hogy "ezt éppen a magyar-osztrák határon ünnepeljük, ahol a korábban vasfüggöny húzódott". "A szabadság mostantól nem csak jog, hanem valóságos lehetőség is" - jelentette ki. Az osztrák félelmeket eloszlatandó a magyar kormányfő aláhúzta, hogy a határőrzés megszűnése nem kisebb, hanem nagyobb biztonságot jelent. "Szabadságban és biztonságban összenő, ami összetartozik" - hangoztatta.

Rövid megbeszélésük után a két kormányfő - mintegy demonstrálva az ellenőrzés megszűnését - személyesen fogadta és tessékelte tovább a gépkocsikat az immár határőr nélküli átkelő két oldalán.

Kilenc új EU-tagállammal bővült a schengeni övezet (Oldaltörés)
Kilenc új EU-tagállammal kibővült az 1995 óta működő schengeni övezet, amikor pénteken nulla órakor hivatalosan is megszűnt a határellenőrzés az övezet eddigi tagországai és a kilenc új belépő közötti határokon. A schengeni övezet szigorúan őrzött külső határa ezzel keletebbre tolódott; immár Oroszország, Fehéroroszország, Ukrajna, Románia és Horvátország határain húzódik végig.

Az övezeten belül - a 27 EU-tagállamból 22 ország, illetve Norvégia és Izland területén - nem ellenőrzik az államhatárokon átlépő utasokat. Az európai uniós országok bel- és igazságügyi minisztereinek döntése szerint december 21-én a szárazföldi és a vízi határokon szűnik meg a határellenőrzés - köztük a magyar-szlovák, a magyar-osztrák és a magyar-szlovén határon -, a légi határokon pedig - a légitársaságok menetrendváltozásához igazodva - 2008. március 30-án.
Hirdetés