2007. december. 15. 12:12 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 15. 16:01 Itthon

A havazás miatt később kezdődött a Liga demonstrációja

Több mint ezren gyűltek össze a fővárosi Alkotmány utcában szombat délelőtt a Liga Szakszervezetek által meghirdetett demonstráció kezdetére várva, a rendezvény a hóesés miatt a meghirdetett időpontnál később kezdődött. A demonstráció békés, intézkedésre nem volt szükség - közölte a rendőrség.

Galéria, kattintson!
© Kummer János
A délelőtti szakadó és csak lassan elálló hóesés ellenére több mint ezren gyűltek össze az Alkotmány utcában. A 11.00 órára meghirdetett, egyebek között az egészségbiztosítási reformra vonatkozó törvénytervezet visszavonását követelő nagygyűlés a rendezők bejelentése szerint körülbelül negyedórás késéssel kezdődött, mert a rossz időjárás miatt több csoport is jelezte, hogy nem ér időben a helyszínre. 

Az Alkotmány utcának a Kossuth tér és Kozma Ferenc utca közé eső szakaszát kordonokkal zárták le, ezeken belül állították fel a szónoki pódiumot, amelyen a rendezők elhelyeztek egy műanyag csontvázat is. A folyamatosan érkező demonstrálóknak az utca több pontján is "Liga Szakszervezetek" feliratú fehér zászlókat, illetve "maradjunk együtt, mentsük meg a TB-t", valamint "az ember számítson, ne a profit" feliratú sárga transzparenseket osztanak ki az aktivisták. A kezdésre váró tüntetők egy része az utca közepén felállított hordón dobolt. 

A demonstráción szinte az összes nagy szakszervezet képviselteti magát, továbbá jelen vannak  a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Védegylet, a Humanista Mozgalom, a Magosz és a Magyar Gyógyszerész Kamara képviselői.

Galéria, kattintson!
© Kummer János
A szomszédos utcákban többször is elhajtott egy nemzeti lobogóval és árpádsávos zászlóval díszített autó, az Alkotmány utcában pedig feltűnt Polgár Tamás, a Tomcat néven ismert blogger is. Fél tizenegy előtt néhány perccel csatlakoztak a tüntetéshez a Rendszerváltó Fórum árpádsávos zászlókat lobogtató tüntetői. 

A mintegy 30 tüntető a Ferenciek terén gyülekezett, majd innen vonultak át rendőri kíséret mellett az Alkotmány utcába. Fáber Károly a Rendszerváltó Fórum ügyvivője a Ferenciek terén tartott beszédében elmondta, hogy egyetértenek a Liga céljaival és tiltakoznak az egészségügy átalakítása ellen.

Palkovics Imre a nagygyűlést a Ligával együtt szervező Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy a "konok, gőgös kormány semmibe veszi a társadalom akaratát".

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke közölte, a felelősök nem maradnak ismeretlenek, nem maradnak büntetlenül. 

© Kummer János
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a tüntetők előtt elmondta, hogy a magyar gazdák hétfő reggel az útlezárásokkal egyértelművé teszik, nem kérnek az egészségügyi reformból. 

Cser Ágnes az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke rámutatott, mára közel 17 ezer milliárd forint a magyar állam adóssága.

A demonstráció egy órára békésen véget ért, de mintegy 40 kormányellenes tüntető a Vértanúk terén maradt.
Gaskó István azt mondta, hogy a rendezvényen mintegy ötezren voltak. Ennél több részvevőre számítottak - tette hozzá, de mint hangsúlyozta, a rossz időjárás miatt jöttek el kevesebben.

Tafferner Éva, a helyszínt biztosító Budapesti Rendőr-főkapitányság ügyeletese korábban azt nyilatkozta, hogy a terület nagysága alapján 700-800-ra becsülik a tömeget. A "teljesen békés, nyugodt" demonstrációt incidens nem zavarta meg, és rendőri intézkedésre sem volt szükség. A tömegben egy ember rosszul lett, hozzá a rendőrök mentőt hívtak.

    

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.