2007. november. 03. 15:42 Utolsó frissítés: 2007. november. 03. 15:50 Itthon

Kedvet kapott az MDF is a pontokba szedett reformhoz

Az MDF hatpontos javaslatot tesz a civil szervezetek megerősödése érdekében, s amennyiben ezt a kormányoldal támogatja, a párt megfontolja a kormányfő e téren tett javaslatainak támogatását.

Minderről Pettkó András, a párt országgyűlési képviselője az Ifjúsági Demokrata Fórum (IDF) elnökével közös sajtótájékoztatón beszélt. - Elkészítettük azokat a javaslatokat, amelyek elfogadása esetén meg fogja fontolni az MDF, hogy a civil szervezeteket érintő feles törvényt támogassa-e - mondta Pettkó. Mint ismeretes, a Gyurcány Ferenc által előterjesztett "refomcsomagkának" köztisztasági hét pontjából az egyik foglalkozik a civil szervezetek helyzetének rendezésével.

Az MDF szerint létre kell hozni egy egységes civil adatbázist, hiszen jelenleg több helyen tartják nyilván e szervezeteket. Ez egyrészt az átláthatóságot biztosítaná, másrészt csökkentené e szervezetek adminisztrációs terheit is - mondta a politikus. A cégek mintájára ki kell szűrni a ténylegesen nem működő civil szervezeteket, hiszen a jelenleg nyilvántartott mintegy 70 ezer szervezetből - becslések szerint - valójában alig 40 ezer működik - közölte. Harmadik javaslatként Pettkó András azt mondta: az átláthatóság érdekében átjárhatóvá kell tenni a bíróságok informatikai rendszereit, s ezzel az átfedések kiszűrhetőek lennének.

Az MDF szerint a miniszterelnök által kezdeményezett honlapon egy keresőrendszert kellene működtetni, amelynek segítségével meg lehetne tudni az egyes civil szervezetek pontos támogatási összegeit, a vezetői átfedéseket. A miniszterelnök jelenlegi javaslata, egy honlap elkészítése önmagában kevés akkor, ha azon rendezetlenül és átláthatatlanul állnak rendelkezésre információk - vélekedett Pettkó.

Lasztovicza Gábor IDF-elnök hozzátette: a hatpontos javaslat részeként fontosnak tartják, hogy az összeférhetetlenségi szabályokat terjesszék ki a pártok ifjúsági szervezeteinek vezetőire is. Az MDF szerint az lenne az elfogadható megoldás, ha a politikai pártok ifjúsági szervezeteinek vezetői, vezető tisztségviselői nem tölthetnének be civil szervezetekben vezető pozíciót.

Az IDF elnöke közölte: fontos lenne az is, hogy létrejöjjön egy legális és kiszámítható támogatási rendszer a pártok ifjúsági szervezetei számára. Úgy vélte, kívánatos lenne, ha az ifjúsági szervezetek támogatását a költségvetési törvény rendezné.

Wiener György (MSZP) erre úgy reagált: az MSZP elvileg egyetért az MDF javaslataival. A szocialisták is szükségesnek tartják a civil szféra nagyobb átláthatóságának biztosítását, az összeférhetetlenségi szabályok szigorítását, a finanszírozás új rendszerének kialakítását. A szocialista politikus hangsúlyozta: támogatják azt az elképzelést, hogy egy olyan információs rendszer épüljön ki, amely lehetővé teszi a hozzáférést a civil szférára vonatkozó adatokhoz.     Mint mondta, különösen fontos javaslatnak tekintik a pártok ifjúsági szervezeteivel kapcsolatos összeférhetetlenségi szabályok szigorítását.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.