2007. szeptember. 19. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 19. 17:08 Háló

Civilek a pályán

A hvg.hu a már hagyományossá vált nyári blogversenyén kívül az idén két másik megméretést is kiírt: a legjobb települési weblapok, illetve a videomegosztós felvételek vetélkedőjét.

A hiányosságok ellenére küldetést teljesít a hvg.hu a Golden Blokk-kal - írta egy hozzászóló a portál régi és új versenyeinek nyomon követésére létrehozott weboldalon. A kinyilatkoztatás első része valószínűleg az évről évre változó - a szerkesztőség szándéka szerint javítani kívánt, a látogatók által hagyományosan vegyesen megítélt - versenyszabályokra vonatkozhat, míg a mondat második része arra, hogy a portál a blogok népszerűsítése mellett más közösségi netes tartalmakat is felkarolt.

A vetélkedősorban időben az első a mára már hagyományossá vált blogverseny, a Golden Blog volt. A júniusi nevezési időszak során 900-nál is több blogot ajánlottak a hvg.hu olvasói. A rekordnevezés után a portál szerkesztősége tizenegy témában, több mint 110 blogot jelölt a verseny középdöntőjébe. Ezekre a tavalyi kategóriagyőztesekből, a hvg.hu munkatársaiból és a Médiablog szerzőjéből összeállt zsűrin kívül a közönség is szavazott: a közönségvoksolás során a 112 blogra több mint tizenkétezer szavazat érkezett, 6500 különböző e-mail címről. A kategóriagyőztesek - akiknek listáját cikkünk keretes részében találják - összemérték erejüket az abszolút győztes címért is; a fődíjat idén az Alleycat nevű biciklisblog szerzői kapták.

A helyi.érték néven ismert, városi weboldalakat rangsoroló versenyben a hivatalos városi szájtokon kívül az amatőr lokális oldalak és blogok is indulhattak. A döntőbe jutott oldalak közül egy háromtagú zsűri (Váradi Mária településszociológus, Korbély György újságíró-blogger és Nagy Gergely hvg.hu) választotta ki a győzteseket. A kistelepülések versenyét idén a panyola.hu weboldal nyerte, amelyet két önkéntes szerkeszt. A 2005-ben indult szájtnak nincsenek bevételei, és az önkormányzat támogatása is minimálisnak mondható: 20 ezer forintot kapnak negyedévente. A közepes városok közül az esztergomi Szeretgom.hu diadalmaskodott. A szintén saját erőből fenntartott oldal szerkesztője úgy véli: a városvezetéssel szembeni kritikus hangvételük miatt eddig nem sikerült érdemi kapcsolatot kialakítaniuk az önkormányzattal, de a helyi.érték versenye óta mintha fontosabbak lennének a városgazdáknak. A nagyvárosok versenyét az előbbieknél jóval kedvezőbb körülmények között dolgozó, de szintén nem hivatalos városi honlap, a Dunaújváros Online nyerte. A szájtnál a szerkesztők elmondása szerint a kezdetektől ügyelnek arra, hogy a város élete szempontjából fontos "nagy narratívák" is megjelenjenek az oldalon, és úgy vélik, hogy sok helyi eseményről elsőként számoltak be az országban.

(Interjú a helyi.érték győzteseivel: http://hvg.hu /itthon/20070824_helyi_ertek.aspx)

Az augusztusban indult, Klipszemle című verseny a legjobb magyar videomegosztós tartalom felkutatását, egyúttal a robbanásszerűen fejlődő internetes kifejezésmód felkarolását tűzte ki célul. E felület bizonyos jellemzők okán (gyorsaság, személyre szabottság, dinamizmus) már ma is komoly konkurenciát jelent a hagyományos médiának. A verseny a saját készítésű, amatőr, videomegosztó oldalakon publikált rövidfilmek versenyeztetésével arra kereste a választ, hogy a néhány hónap alatt sokszereplőssé vált magyar videomegosztós piacon megjelentek-e már a hazai tartalmak. A Klipszemle első körében ismételten a hvg.hu olvasói ajánlhattak szívükhöz közel álló felvételeket. A középdöntőbe jutott videókat, klipeket, animációkat a zsűri kategóriákba csoportosítva közönségszavazásra bocsátotta. A kategóriagyőztesekről a közönség és a hvg.hu zsűrije, a végső nyertesről pedig Herendi Gábor filmrendező döntött, aki egy Kispál és a Borz-számhoz készített alternatív videoklipet talált a legjobbnak. (További információk: goldenblokk.hu.)

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.