2007. október. 04. 17:48 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 04. 19:04 Itthon

Szekeres: tartózkodni kell az egyoldalú lépésektől

Albán és szerb részről is szükséges tartózkodni az egyoldalú lépésektől, ha december 10-ig nem születik megállapodás Koszovó jogállásáról - vélekedett Szekeres Imre honvédelmi miniszter és olasz kollégája, Luigi Parisi csütörtöki római tárgyalásaik alkalmával.

Albán és szerb részről is szükséges tartózkodni az egyoldalú lépésektől, ha december 10-ig nem születik megállapodás Koszovó jogállásáról - vélekedett Szekeres Imre honvédelmi miniszter és olasz kollégája, Luigi Parisi csütörtöki római tárgyalásaik alkalmával.

Szekeres Imre az olasz és magyar katonai együttműködésről és a nemzetközi válságkezelő műveletekről folytatott tárgyalásokat Rómában. A magyar tárcavezető az MTI-nek telefonon nyilatkozva elmondta: egyetértettek abban, "jó és kívánatos", hogy  december 10-ig az ENSZ Biztonsági Tanácsa foglaljon állást az 1999 óta ENSZ-igazgatás alatt álló dél-szerbiai tartomány ügyében, és eszközöljön ki megállapodást a koszovói szerbek és albánok között. Eddig a határidőig kell jelentését beterjesztenie a Szerbia és a koszovói albánok között közvetítő nemzetközi összekötő csoportnak az ENSZ-ben.

"Egyetértettünk abban is, hogy minden törekvésnek a megállapodás létrejöttére kell irányulnia, de fel kell készülni arra a helyzetre is, ha ez nem valósul meg" - fogalmazott Szekeres. Kulcsfontosságú - mondta -, hogy ez esetben mind albán, mind szerb részről elkerüljék az egyoldalú lépéseket. Hangsúlyozta: megoldást akkor lehet találni, ha Szerbia számára megnyílik az út az euroatlanti integráció felé.
 
Olasz kollégájával folytatott tárgyalásait megelőzően Szekeres előadást tartott az elmúlt egy év magyarországi haderőreformjairól a NATO Védelmi Akadémiáján. A haderő és a vezetés szerkezetének átalakításáról és új képességek kialakításáról számolt be. Mint mondta, itt "külön elismerést kapott" a magyar haderőreform és annak törekvései. "Külön elismerést kapott az is, hogy a 2008-as magyar költségvetés megfelel a NATO rigai megállapodásának, miszerint a tagállamok szinten tartják, és amikor lehetséges, növelik védelmi kiadásaikat" - mondta.
 
Az olasz tárcavezetővel folytatott tárgyalásain ismertette azt a felajánlást, hogy Magyarország 2008-ban a NATO koszovói békefenntartó erejének (KFOR) keretén belül, - amelyben jelenleg egy századdal vesz részt - kialakít egy zászlóaljat, és ellátja annak vezetését is. A zászlóaljban 385 magyar katona, valamint olasz, szlovén és más országbeli katonák vennének részt.
 
A tárgyalásokon napirenden volt a bosznia-hercegovinai helyzet is. Mint Szekeres elmondta: úgy ítélték meg, hogy ez a helyzet stabilizálódik, így hamarosan lehetőség nyílik arra, hogy csökkenjen ott a nemzetközi katonai jelenlét. "Bízunk abban, hogy ez már jövőre megvalósulhat" - mondta a miniszter.
 
Afganisztánnal kapcsolatban elmondta: Parisivel együtt kezdeményezni fogják, hogy a NATO október végi védelmi miniszteri értekezletén alakítsanak ki stratégiát a veszteségek csökkentésére és a NATO fellépésének hatékonyabbá tételére.
 
Az olasz magyar katonai együttműködés kiváló - állapította meg a magyar miniszter, emlékeztetve a közösen kialakított többnemzetiségű szárazföldi alakulatokra, a közös részvételre nemzetközi műveletekben és a közös magyar-olasz-szlovén európai harccsoportra.
 
Az együttműködés még szorosabbra fűzése érdekében Magyarország meg fogja vizsgálni annak lehetőségét is, hogy a NATO gyorsreagálású hadteste keretében az olasz-magyar együttműködés külön hangsúlyt kapjon, mégpedig azáltal, hogy a 2016-ra a NATO-nak felajánlott lövészdandár a hadtest Milánó mellett működő parancsnokságával működjön együtt - mondta a honvédelmi miniszter.

Hirdetés