A külügyi bizottság nem tárgyal szlovák kollégáival
A parlament külügyi bizottságának elnöke lemondta a szlovák külügyi bizottsággal keddre tervezett közös testületi ülést a Szlovák Nemzeti Tanács Benes-dekrétumokkal kapcsolatos döntése miatt. Ezt Németh Zsolt (Fidesz) jelentette be szombati sajtótájékoztatóján Budapesten.
Hangsúlyozta: a bizottsági ülés lemondásával szeretnének tiltakozni a döntés ellen, a szlovák külügyi bizottság ugyanis különös felelősséget visel az ügyben, hiszen a szöveg véglegesítésében kiemelt szerepet játszott.
Németh Zsolt bejelentette: a Fidesz támogatja a magyar kormányt abban, hogy határozottan lépjen fel a kétoldalú és a nemzetközi fórumokon a Szlovák Nemzeti Tanács döntése ellen, és készen állnak az egyeztetésre. Megjegyezte ugyanakkor, örültek volna annak, ha az MSZP 2002-ben is a mostanihoz hasonló álláspontot képviselt volna, amikor megtámadták Orbán Viktort, mert az EU normáival összeegyeztethetetlennek nevezte a Benes-dekrétumokat.
Németh Zsolt hangsúlyozta: a Szlovák Nemzeti Tanács döntése nem más, mint a kollektív bűnösség elvének megerősítése, amely alapját képezte a szlovákiai magyarok és németek állampolgárságtól történt megfosztásának, vagyonuk elkobzásának és deportálásuknak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Benes-dekrétumok ma is kihatnak a felvidéki magyarokra, mert a kárpótlási folyamatokban ez hivatkozási alap a diszkriminációra.
A külügyi bizottság fideszes elnöke szerint a dokumentum ellentétes az EU normáival és Szlovákia uniós vállalásaival is.
Kiemelte: a Fidesz együttérez és támogatja a felvidéki magyarságot, valamint a szlovákiai Magyar Koalíció Pártját is a Benes-dekrétumok elleni küzdelemben.
Véleménye szerint ugyanis ez már nem magyarkérdés, hanem demokráciakérdés, mert ember és ember közötti különbségtétel elfogadhatatlan. Úgy látja, ez már nem egyes szlovák politikusok szélsőséges megnyilvánulásairól szól, hanem a szlovák állam szélsőséges és antidemokratikus álláspontjáról.
Németh Zsolt emlékeztetett arra, szeptember 14-én az öt parlamenti párt közös állásfoglalást fogadott el, amelyben kezdeményezték, a Magyar Koalíció Pártjának kérésével összhangban, hogy a szlovák, illetve a magyar parlament fogadjon el egy közös szöveget a megbékélés jegyében. Erre is rendkívül barátságtalan válasz a Szlovák Nemzeti Tanács döntése. Bízom abban, hogy ez még visszafordítható - hangoztatta az ellenzéki politikus.