Kedvezőbb nyugdíjlehetőség rendőröknek és vámosoknak is
A jövőben a számukra kedvezőbb összegű nyugdíjat választhatják azok a nyugdíjba vonuló hivatásos katonák, rendőrök, határőrök, vám- és pénzügyőrök, tűzoltók, polgári védelmi, büntetés-végrehajtási, illetve nemzetbiztonsági tisztek és tiszthelyettesek, akik legalább 20 év szolgálati idővel rendelkeznek.
Ezt a honvédelmi miniszter jelentette be a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten. A kormány döntését ismertető Szekeres Imre elmondta: 2007. december 31-én rögzítik a nyugdíjak aktuális összegét, amit a tényleges nyugdíjba vonulásig minden évben az adott évre meghatározott összeggel növelik. Így a tényleges nyugdíjba vonuláskor az érintetteknek választási lehetőségük lesz a hatályos szabályok szerint járó nyugdíj, illetve a nyugdíj évenkénti emelésekkel növelt összege között.
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta: azt szeretnék elérni, hogy azok, akik már rendelkeznek 20 év szolgálati idővel, ne menjenek csak azért nyugdíjba, mert később hátrány érné őket a nyugdíjszámítás miatt. Hozzátette: a kormány arra kéri az Országgyűlést: soron kívül tárgyalja a törvényt, hogy elejét vegye annak a bizonytalanságnak, amely az eddig is egyértelmű szándék ellenére az érintettek körében kialakult. Bízom benne, hogy mind az öt párt támogatja a törvényjavaslatot - közölte.
Szekeres Imre beszélt arról is, hogy a benyújtott törvényjavaslat a hivatásos tiszteknél és tiszthelyettesekénél - akik rendelkeznek legalább 20 év szolgálati idővel - lehetőséget ad arra, hogy 2010. december 31-ig dönthessenek a magánnyugdíj-pénztári kilépésről, és visszatérhessenek a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe, amennyiben ez nekik kedvezőbb. A honvédelmi miniszter emlékeztetett arra, hogy az idén átalakították a Magyar Honvédség (MH) katonai szervezeteit mélyen, és hosszú távra kihatóan. Példaként említette, hogy létrehozták az MH Összhaderőnemi Parancsnokságát az egységes parancsnoki struktúra
kialakítása érdekében, valamint csökkentették a szétaprózott szervezeteket, átalakították a hadkiegészítési és toborzási rendszert, a katonai egészségügyi feladatokat pedig összevonták.
Ennek kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy csökkentették a bürokráciát és növelték a csapatlétszámot. Szekeres Imre véleménye szerint az MH Összhaderőnemi Parancsnokság létrehozása mutatja meg, hogy miben más, és mitől több a mostani átalakítás a korábbiaknál, hiszen ilyen rugalmas, hatékony
vezetési, irányítási rendszer a NATO-ban is meglehetősen ritka. A miniszter úgy látja, az átalakítások eredményeként átlátható vezetési struktúra, hatékonyan alkalmazható és költségtakarékosan fenntartható haderő jött létre. A Magyar Honvédség - mint mondta - jól képzett és felkészült katonákból áll, akiknek teljesítménye kiváló. Büszke vagyok rájuk - jelentette ki.