Rogán nem akar kerítést a Kossuth tér köré
Nem akar kerítést a Parlament előtti Kossuth tér köré a Belváros fideszes polgármestere. Rogán Antal szerdán nyílt levelet intézett Szili Katalin házelnökhöz és Demszky Gábor főpolgármesterhez, és azt kérte: ne változtassanak a nyertes pályázaton.
Az V. kerületi polgármester levelében azt írja: meglepte, hogy módosítani kívánnak a nyertes pályázaton, és "kerítést akarnak az új Kossuth tér köré". Közölte: nem ért egyet a kerítés felállításával, ebben mint írta, véleménye "megegyezik a nyertes pályázóéval, aki az ország főterét egy nagy, szabad és nyitott térnek képzelte el".
Ne idézzük fel ismét a rossz emlékezetű kordon gondolatát, ne építsünk új kerítést a Kossuth tér köré - írta Rogán Antal. A polgármester szerint a Parlament épületét körülvevő biztonsági kordonon túl nincs szükség új kerítésre, amely elzárja a teret az emberek elől.
Augusztus 14-én jelentették be, hogy a Kossuth tér rendezésére kiírt tervpályázatot az S73 Kft. nyerte. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke akkor azt mondta, hogy a kormány biztosítja a kivitelezéshez szükséges pénzt, így a fődíjas terv alapján jövő év végére elkészülhet az ország közparkja.
Demszky Gábor akkor azt mondta, azért is tetszett neki a győztes pályamű, mert alkalmazkodik a tér adottságaihoz, és a nagy vízfelületetekkel a "víziváros" jelleget hangsúlyozza. Hozzátette: támogatja a pályázatnak azon elgondolását, hogy a 2-es villamos zöld pályán közlekedjen, és a parlament épülete körül a Nádor utca lezárásával forgalomcsillapított övezetet hozzanak létre.
Az V. kerületi Kossuth tér helyzetének rendezése a 2006 őszén kialakult állapotok miatt vált szükségessé. A Parlament előtt szeptember 17-én kezdődtek tüntetések azt követően, hogy kiszivárgott Gyurcsány Ferenc kormányfő az MSZP-frakció májusi, balatonőszödi ülésén elhangzott beszéde. A tüntetők, akik közül sokan sátrakat állítottak a téren, a miniszterelnök és a kormány lemondását követelték.
A Fővárosi Közgyűlés március végén szavazta meg a Kossuth tér átadásáról szóló javaslatot, ennek alapján írta alá a főváros és az Országgyűlés Hivatala áprilisban azt a szerződést, amelynek értelmében a parlament 50 évre megkapja használatba a Kossuth teret.