2007. július. 16. 08:30 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 16. 12:30 Itthon

Kánikula: a legmagasabb fokú riadót rendelték el

Mától csütörtökig hármas fokozatú hőségriadót rendelt el az országos tiszti főorvos, mert az előrejelzés szerint a hét folyamán a nappali felmelegedés elérheti a 37-38 fokot. A Balatonon tömegek voltak a hétvégén. Mire figyeljünk a melegben? Hogyan védjük állatainkat?

A főpolgármester mára összehívta a védelmi bizottság ülését - közölte a hivatal sajtóirodája. Ez már katasztrófahelyzetnek minősül, és a katasztrófavédelmi törvény alapján - az országos, illetve a regionális tiszti főorvos kezdeményezésére - a fővárosi vagy regionális védelmi bizottság dönt a rendkívüli intézkedések meghozataláról.

A tájékoztatás szerint a Fővárosi Polgári Védelem munkatársai Budapest legforgalmasabb 12 csomópontján palackozott és zacskós vizet osztanak az autósoknak és a gyalogosoknak. A pontos helyszínekről a Fővárosi Védelmi Bizottság rendkívüli ülésén döntenek.

A mától érvényes intézkedések értelmében a Fővárosi Vízművek Zrt. ismét üzemelteti mobil vízcsomagoló egységét a Deák téren, így a járókelők ott is hűtött, csomagolt vízhez juthatnak.

Locsolókocsik akcióban

A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában levő kórházak és egészségügyi intézmények munkatársai az elkövetkező időszakban megkülönböztetett figyelmet fordítanak fiatal és idős betegeikre.

© hvg.hu
A fővárosi útfelújításokon dolgozók egészségére is különösen odafigyelnek majd ezekben a napokban. A kivitelezők korlátlan vízfogyasztási lehetőséget biztosítanak a nehéz fizikai munkát végzőknek, és a pihenőidő betartását is fokozottan ellenőrzik.

A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. éjjel-nappal, összesen húsz locsoló autóval mossa és hűti Budapest utcáit. Műszakonként mintegy 1500-1800 köbméter vizet használnak fel. Az akár 60-70 fokra is felhevülő aszfaltra permetezett vízzel enyhítik a forróságot, valamint kötik le a port és a polleneket. A nappali órákban a lakótelepek, illetve a sűrűn lakott városrészek mellékutcáit, éjjel a fő- és tömegközlekedési úthálózatot hűtik.

A BKV Zrt. kérésére - naponta 12.00-17.00 között a megadott útvonalakon a villamossíneket is locsolják. A közterület-fenntartók kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a hőségben is folyamatos legyen a lakossági hulladékgyűjtés és szállítás. A kétszáz hulladékszállító jármű naponta mintegy 14-16 ezer köbméter kommunális hulladékot gyűjt össze, hogy ne legyen fennakadás a közegészségügyileg kiemelten fontos szolgáltatásban.
 
Csütörtökön lesz a csúcs

Hétfőn akár 37 fok is lehet a hőmérséklet - olvasható az Országos Meteorológia Szolgálat honlapján. A napi középhőmérséklet sokfelé eléri a 27 fokot, Budapesten és a Dunántúlon többfelé a 28 fokot is meghaladja. Derült lesz az ég, napos, száraz idő várható. Főként a Dunántúlon élénkül meg időnként a déli szél, a Kisalföldön néhol erős lökések kísérhetik. A hőmérséklet hétfőn délután 32 és 37, késő este 24, 29 fok között alakul - közli a szolgálat. Az előrejelzés szerint kedden sokfelé 38-39, szerdán 40, csütörtökön és pénteken 41 Celsius fokra is kell számítani.

Mire vigyázzunk kánikulában?

Falus Ferenc tiszti főorvos felhívta a figyelmet, hogy a kánikulai meleg, a tartósan magas hőmérséklet károsan befolyásolja az egészségi állapotot: elsősorban az idősekre, a gyermekekre, valamint a fizikai munkát végzők szervezetére hat kedvezőtlenül.

© Stiller Ákos
Az idősek körében a tartósan magas hőmérséklet szív-, és érrendszeri panaszokat okozhat, ezek észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulniuk. A gyógyszereket szedő betegek pedig kérjék ki kezelőorvosuk tanácsát. Az országos tiszti főorvos azt javasolja, hogy az idősek kánikulában tartózkodjanak hűvös helyen, kerüljék a szervezetüket terhelő fizikai munkát, zuhanyozzanak naponta többször langyos vízzel. Felhívta a figyelmet arra is, hogy mindenkinek ügyelnie kell a fokozott folyadékbevitelre, akár a szokásos mennyiség többszörösére is szükség lehet.

Kerülni kell a tűző napon való tartózkodást délelőtt 11 és délután 15 óra között, mivel ilyenkor fokozódik a napszúrás veszélye. A bőrt védeni kell a káros sugárzás ellen, lehetőleg világos színű, természetes alapanyagú ruhákat, széles karimájú vagy ellenzős sapkát, kalapot ajánlatos hordani.

Fontos, hogy nagy melegben gyermeket, állatot bezárt gépkocsiban nem szabad hagyni, a szabadban végzett sportolást pedig a reggeli vagy a kora esti órákra kell halasztani.

Három fokozat van (Oldaltörés)

A második fokozatú készültségi jelzést akkor rendelik el, ha a hőmérséklet legalább három egymást követő nap várhatóan eléri vagy meghaladja a napi 25 fokot, vagy legalább egy napra eléri a napi középhőmérséklet a 27 fokot. A készültségi jelzés elrendelésekor az OTH tájékoztatja a társhatóságokat - az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőséget, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot és az Országos Mentőszolgálatot.

A harmadik fokozatot, a riadójelzést akkor adják ki, ha várhatóan legalább három egymást követő napon eléri a napi középhőmérséklet a 27 fokot, ami körülbelül 30 százalékos napi halálozás-növekedésnek felel meg.Idegenforgalmi szakemberek szerint az idei szezon legélénkebb hétvégéje zárult most vasárnap a Balatonnál, a tó partján rég nem látott tömegek hűsöltek. A szezon legélénkebb hétvégéje volt a mostani – nyilatkozta Hoffmann Henrik, a siófoki Hotel Residence tulajdonos-igazgatója, aki szerint a jó időjárás mellett sok színvonalas fesztivál vonzza idén a magyar tengerhez a tömegeket, beindítva az éjszakai életet is.

Tömegek voltak a Balatonnál

Az elmúlt tíz évben nem volt ekkora tömeg a Balatonnál, és ilyen nagy forgalom mint ezen a hétvégén - számolt be tapasztalatairól Molnár Csilla, aki Balatonfenyvesen üzemeltet trambulint. Szerinte az M7-es autópálya kiépülése óta könnyebb elérni a Balatont, ezért is keresi fel a korábbinál sokkal több belföldi turista a tó déli partjait egy-egy hétvégén.

© Stiller Ákos

Minden várakozásunkat felülmúlta az érdeklődés, a vendégek száma az előzetes becslések szerint elérte a 30 ezret - nyilatkozta az idén debütáló, vasárnap véget érő zamárdi Balaton Sound fesztivál sajtófőnöke, Vető Viktória. Mint mondta, Zamárdi szálláshelyei már a négynapos fesztivál első napjaiban elkeltek, sátorhely azonban akadt bőven a rendezvény helyszínén, de a kedvező időjárásnak köszönhetően nem járt pórul az sem, aki fedél nélkül maradt egy-egy éjszakára.Az árnyékban mért 35-41 fokos meleg nemcsak az emberekre, hanem az állatokra is rossz hatással lehet. Az idősebb, esetleg valamilyen betegséggel küszködő házikedvencek, de még a teljesen egészséges állatok is veszélybe kerülhetnek a forró napokban. A hőterhelés halált okozhat. Minden évben sok kutya pusztul el amiatt, hogy gazdáik kint hagyják őket a tűző napon - figyelmeztet közleményében a Fehérkereszt Állatvédő Liga.
Az állatokat is védeni kell a melegben (Oldaltörés)

Aki a kutyáját magával viszi autóval, az soha ne felejtse az állatot kocsiban, még pár percre sem - ajánlják az állatvédők. Sok állat halálát okozta már a pár percig tűző napon álló jármű. Az autó belsejében akár 60-90 fok is lehet ilyenkor. A kissé lehúzott ablak sem ad elég szellőzést, az állat a kánikulában néhány perc alatt hőgutát kap. Az sem megoldás, hogy egy fa alá áll a személygépkocsijával a tulajdonos, mert idővel a fa árnyéka elmozdul, és a kocsi egy része vagy egésze a tűző napra kerül.

A kutya nem tud izzadni, csak a nyelvén képes párologtatni, az pedig nagyon kevés ilyen helyzetben - mondta Felkai Csaba, az állatvédő ligával kapcsolatban álló állatorvos, akinek a praxisában idén már két kutya pusztult el azért, mert gazdáik - elmondásuk szerint - pár percre beszaladtak valahová, a kutyát pedig a bezárt autóban hagyták.

Ha a kutya hőmérséklete eléri a 43 fokot, akkor a fehérje kicsapódik, a kutya szövetei, a hús szinte megfő. Az állatot ekkor már nem lehet megmenteni. Hőgutára jellemző tünet, ha az állat az oldalára dől, szája, orra habzik, nagyon liheg, a bőre süt a forróságtól, esetleg az állat görcsöl. Ilyenkor a hasánál kell megkezdeni a hűtést, jégakkuval, hideg vízzel, és ezzel együtt azonnal orvoshoz vinni az állatot.

Az állatok előtt legyen elég friss víz. Sokan ilyenkor két külön tálkát is megtöltenek vízzel, hogy ha az egyik elfogy, vagy felborul, akkor se szomjazzon az állat, míg a gazdája hazaér. Érdemes esetleg egy önitatót is beszerezni, ha valaki sokat, vagy sokáig van távol - ajánlja a Fehérkereszt Állatvédő Liga.

Azoknak a macskáknak, akik szeretik a tejet, szintén kell vizet kint hagyni, mert a melegben a tej könnyen megromlik, ráadásul - a közhiedelemmel ellentétben - számukra a tej nem ital, hanem étel, a folyadék-utánpótláshoz nekik is vízre van szükségük.

A húsos vagy konzervből adott eledelekkel is vigyázni kell ebben a hőségben, mert kibontva, kitálalva könnyen romlanak. Ha az állat megeszi az ilyen ételt, a hasmenéses, hányásos tünetek a kánikula idején kiszáradáshoz, és akár halálhoz is vezethetnek. Adjunk inkább többször kevesebb ételt, amit rögtön elfogyasztanak.

A sétáltatást is kora reggelre, illetve napnyugta utánra időzítsék a gazdák, nap közben csak pár percre vigyék ki a kutyát. Ilyenkor fokozottan tiltsák a sétákon, hogy a kutyák a szemétben turkáljanak, mert az ott található bomló ételek szintén megbetegíthetik az ebet.

© Stiller Ákos
A hőség-előrejelzésnek három fokozata van. Az első fokozatot akkor adja ki az országos tiszti főorvos, ha a napi középhőmérséklet meghaladta a 25 Celsius fokot, ez ugyanis a halálozás körülbelül 15 százalékos növekedését valószínűsíti.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.