Korlátolt felelősségű társaság
Február 2-án kijött a medve a barlangjából: a Fidesz Kossuth téri kordonbontása hosszú, forró tavaszt jelez. Az ellenzék utcai akciói azonban jelentősen gyengíthetik a civil, például szakszervezeti tiltakozó megmozdulások erejét.
© Stiller Ákos |
A polgári engedetlenségnek titulált fideszes akcióból leginkább a "polgári engedetlenség" hiányzott. A mentelmi jog által védett ellenzéki képviselők fellépése - jóllehet utóbb azt nyilatkozták, vállalják tettük minden következményét (ami a rendőrségi feljelentés nyomán akár elzárásra vagy közérdekű munkára váltható szabálysértési bírság is lehet) - nem csupán a hatalmat provokáló lépés volt. Orbán "média-hack"-je azokat a jó ideje már az ellenzéki vezér jeladására váró, könnyen feltüzelhető választókat is heccelte, akiknek sokkal több vesztenivalójuk lehet, mint a kordonbontásban részt vett politikusoknak. A tavaly őszi, utcai zavargásokba torkolló tüntetéssorozat ismeretében így még akár valamifajta politikai józanságra, illetve tanulási folyamatra is utalhat, hogy az otthon maradók majd mindegyike "otthon tartott még egy embert". E hét elejéig legalábbis csak erősen szordínós, néhány tucat embert megmozgató demonstrációkra került sor a fővárosban, illetve vidéken.
A pénteki műsor persze aligha jött volna létre a kormány és a rendőrség "tevékeny" passzivitása nélkül: az ellenzéki kommunikációban előszeretettel "rendőrállami" szimbólumként látott és láttatott fémkerítés eltakarítása ügyében ugyanis szinte már provokálóan nem történt semmi. Annak ellenére sem, hogy a kordonnak - szólamok szintjén legalábbis - jószerével már csak egyetlen hivatalos pártfogója maradt: Gergényi Péter, budapesti rendőrfőkapitány. Többször is hallatta hangját a tér "demilitarizálása" ügyében - megannyi ellenzéki politikuson kívül - Szili Katalin, az Országgyűlés szocialista elnöke. Fodor Gábor és Gusztos Péter liberális képviselők pedig - miközben a tavalyi tüntetések tartalmával és kivitelezési módjával semmiben sem tudtak azonosulni - a szólásszabadság korlátozásaként értékelték, és javasolták száműzni a rácsokat. A kordonbontás előtt 24 órával Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese is úgy látta: a globális térzárral szemben egy ésszerű méretűre zsugorított biztonsági zóna fenntartása is elegendő lenne. A műveleti terület "visszaminősítésének" várható időpontját firtató kérdésekre azonban az országos és a budapesti rendőrség jobbára semmivel, illetve egymásra mutogatással válaszolt, Petrétei József igazságügyi miniszter pedig hatásköri hiányra hivatkozva tárta szét a kezét. Nem így a történtek után: Petrétei kedden már aktív kezdeményezője volt a nemzetbiztonsági bizottság összehívásának, hogy a szerinte pusztán "rendőrszakmai kérdésben" megoldás szülessen.
A szereplők mindegyike ezúttal is szokásos játékstílusát gyakorolta: nem a "dolgot magát" vizsgálták. A kordonbontók elsőrendű célja sem egy törvénytelennek vélt helyzet megszüntetése volt. Orbán már jó ideje arra az illúzióra - és illúziókeltésre - építette fel a stratégiáját, hogy a kormánnyal és a reformintézkedésekkel kapcsolatos elégedetlenség kora tavaszra kritikus méreteket ölt, és az utcai megmozdulások nyomán előbb-utóbb elfogy a kormánytöbbség Gyurcsány mögül. A Fideszhez közel álló Hír Tv-n megszólaló elemzők, így például Fritz Tamás politológus nem is csináltak titkot abból, hogy arra számítanak, idővel a köztársasági elnök enged az "új többség" akaratának, és előrehozott választásokat ír ki. Sólyom László azonban, akitől egyébként - mint azt a Zengőre tervezett NATO-radar építése elleni tiltakozásban való részvétele mutatta (HVG, 2004. február 21.) - nem állnak távol a tiltakozások civil formái, hamar lehűtötte a kedélyeket: a kordonbontást a jogállamiság elleni támadásként értelmezte. Pénteki közleményében nemcsak arra figyelmeztette a kezdeményezőket - lényegében Orbánt -, hogy "a jogállamot nem lehet nem jogállami eszközökkel szolgálni", hanem arra is, hogy a kordonbontással közvetlenül megvalósuló jogsértéseken túl az akció szimbolikus voltával az országgyűlési képviselők olyan mintát adtak, amelynek társadalmi következményeivel is számolniuk kellett volna. "Nem hallgatható el viszont az sem - tette hozzá Sólyom -, hogy a Kossuth téren a gyülekezési jogot ősz óta alkotmányosan aggályos módon korlátozza a rendőrség." Utóbbinak az is felróható, hogy nem reagált érdemben a kifogásokra.
Orbán Viktor fideszes képviselőtársa- ival. Vasmunkások © Fazekas István |
Joggal feltételezhető, hogy a belpolitikai események alakításának szándékán túl a frakciótagoktól elvárt közös fellépéssel Orbán olyan hűségpróba elé akarta állítani társait, amelyből kiolvashatja, ki az, aki a belső megosztottság jeleit mutató táborából tűzön-vízen át vele tart. S bár a pénteki "kihelyezett" frakcióülésről épp azok hiányoztak, akiknek a hűségében az elnöknek leginkább kételye lehetett - Áder János ex-frakcióvezető mellett Pokorni Zoltán, Rogán Antal és a múlt héten Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel Debrecenben különtárgyalásokat is folytató Kósa Lajos polgármesterek sem vettek részt a kordonbontásban -, számukra épp az szolgáltathat kibúvót, hogy előzőleg ők sem voltak beavatva a készülő akcióba. Így volt, aki a betegségére, külföldi távollétére, illetve polgármesteri teendőire hivatkozva mentette ki utólag magát. Érdemben talán csak Rogán nyilatkozott, igaz, ő is meglehetősen ellentmondásosan: egy sajtótájékoztatón előbb kiállt kerítésbontó frakciótársai mellett, a hétfői Estében viszont arról beszélt, korántsem biztos, hogy ha ott lett volna, ő is részt vesz az akcióban.
Az, hogy a múlt heti akció egy hoszszabb - mint a kormányzati oldalon fogalmaznak - ellenzéki "tavaszi hadjárat" nyitánya volt-e, rövidesen kiderül. Az viszont könnyen megjósolható, hogy ha az elkövetkező hetekben, hónapokban a politika veszi át az irányítást a különböző tiltakozási formák "megfogalmazásában", az jelentősen gyengítheti a civil, például szakszervezeti demonstrációk, sztrájkok, kórház- és iskolabezárások elleni tiltakozások erejét. Egy ilyesfajta hatás már a tavaly őszi események idején is megfigyelhető volt: egy országos diáktüntetést épp azért fújtak le a szervezők, mert attól tartottak, ha egyenlőségjelet tesznek az utcai zavargások és a civil megmozduláson való részvétel közé, szándékaik átértelmeződnek. Így miközben már a "mezei" Fidesz-szervezetekben is hónapok óta arra vártak, hogy az emberek megkapják végre az első, emelt díjas gáz-, illetve áramszámlájukat, az annak nyomában feltámadni remélt elégedetlenségi hullám erejét épp az csillapíthatja, hogy kevesen lesznek, akik úgy akarnak életkörülményeik nehezebbé válása miatt protestálni, hogy ezzel - akaratukon kívül - valamelyik politikai tábor szekértolójának tűnjenek.
DOBSZAY JÁNOS