Siemens: a rendőrség nem talált bizonyítékot a zsarolásra
Éppen nyolc hónappal a nyomozás megkezdése után május 8-án a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Gazdaságvédelmi Főosztálya beszüntette a nyomozást Farkas Imre feljelentése ügyében. Az egykori SATeLIT Tv-t üzemeltető TvEgy Rt. tulajdonosa azt állítja, a magyarországi Siemens megzsarolta: 1,5 milliárd forinttal hajlandók voltak támogatni a SATeLIT-et, ám cserébe az összegnek mintegy felét visszakérték.
A nyomozás Farkas Imre feljelentése alapján tavaly szeptember 8-án indult ismeretlen tettes ellen a XIV. kerületi rendőrkapitányságon, majd onnan a BRFK-ra került át. „A nyomozást zsarolás gyanújával indítottuk meg, de ennek a bűncselekménynek a megvalósulását kizártuk.” – közölte a hvg.hu-val Hruska Csaba alezredes, a BRFK Gazdaságvédelmi Osztályának a vezetője. „Ezen túlmenően vesztegetés gyanúja kapcsán is vizsgálódtunk, hiszen a feljelentő azt állította, hogy ő mintegy 720 millió forintot – kenőpénzként – csorgatott vissza a Siemensnek. Ez azonban, ha 2001-ben esetleg meg is történt, már elévült 2004-ben, tehát a nyomozás megkezdése előtt.”
Az alezredes hozzátette: nem leltek adatot és bizonyítékot arra, sem a tanúkihallgatásokon, sem a szakértői véleményekben, hogy a Farkas Imre feljelentésében szereplő dolgok megfelelnek a valóságnak. Így bűncselekmény hiánya, illetve elévülés miatt megszüntették a nyomozást, amelyről a határozatot megküldik Farkas Imrének is.
A hvg.hu megkereste Farkas Imrét, aki utalt arra, fenntartja állításait, csodálkozik a rendőrség eljárásán, és megfontolja, hogy panaszt nyújtson-e be az ügyészségnek.
A Siemens Zrt.-vel kapcsolatban azonban két további ügy is folyik. Az egyik, az a vesztegetési botrány volt, amelyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a közelmúltban vádemelést is javasolt a Siemens egyik igazgatójával szemben. A hírek szerint ugyanis több millió forintért és egyéb ajándékokért olyan információkat „vásárolt” a Honvédelmi Minisztérium két dolgozójától, amelyek segítségével a német hátterű cég kedvezőbb helyzetbe került egy laktanya-felújítási tenderen.
A másik bűnügyben még tart az eljárás az NNI-nél. A vád szerint fél tucat, hajléktalanok által vezetett fiktív cég összesen 1,5 milliárd forint értékben bocsátott ki olyan számlát, többek közt a Siemensnek is, amely mögött nem áll teljesítés. A hajléktalanok vezette „cégeken” keresztül – mint a HVG korábban megírta – olyan tranzakciókat hajtottak végre, amelyek nem zárják ki, hogy a különféle kifizetések mögött a Siemens „hálapénz” juttatásai rejtőznek.