2007. április. 29. 14:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 29. 14:50 Itthon

Mennyi adót kell fizetni ingatlanértékesítés után?

Milyen adófizetési kötelezettsége van annak, aki családi házat értékesít? Mikor számolhatja el a cég az üzemanyagot a céges autó után? Az Adózóna olvasóinak kérdésére az APEH válaszolt.

Mi a teendő akkor, ha egy elkezdett családiház értékesítésből 9 millió Ft bevételem származik, és az ingatlanra vonatkozóan költségként csak a telek vételárát - 1 millió Ft tudom számlával igazolni. A házat eredetileg saját részemre kívántam építeni, így az építési anyagokról számlákat nem kértem. Mivel magam építettem, így kölségként számlával igazolni munkadíjat szintén nem tudok. Kérdésem: gyakorlatilag 8 millió Ft után kell adót fizetnem, vagy számlán kívül tudok igazolni más módon  költséget egy ellenőrzés során? Az ingatlanon az építés folytatásához szükséges építőanyagot külön adásvételi szerződéssel eladtam 1 millió Ft értékben. Ez után kell-e valamilyen adót fizetnem?

 Abban az esetben, ha a félkész ingatlanba beépített anyagköltséget a magánszemély nem tudja igazolni, akkor szakértőt kérhet fel a beépített költségek értékének igazolására. A szakértő által megállapított összeg a bevételből levonható a jövedelemszámítás során. Az építőanyag értékesítése ingó értékesítésnek minősül, a bevételből a szerzéskori érték levonható. Amennyiben a szerzéskori érték nem állapítható meg, akkor a bevétel 25 százaléka minősül jövedelemnek, mely után az adó mértéke ugyancsak 25 százalék. Ingóság értékesítése esetén nem kell megfizetni az e címen megszerzett jövedelem adójának 50 ezer forintot meg nem haladó részét. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az ingó értékesítésből származó jövedelem összegéből -éves szinten- 200 000 forint után nem kell az adót megfizetni.

A vállalkozás tagja a saját nevére tulajdonosként veszi meg a személygépkocsit, de üzembentartónak a vállalkozást tünteti fel. Elszámolhatja-e a vállalkozás a cég nevére szóló üzemanyag, illetve javítási számlákat? Esetleg, ha az üzembentartás mellé még egy használatba adási szerződést is megírnak, akkor inkább lehetőség van-e erre?

A leírtak szerinti esetben a vállalkozás magánszemély tagja a nevén szereplő (tulajdonos) gépkocsit a vállalkozás, mint üzembentartó használja. Kérdés, a költségelszámolás lehetősége.

Amennyiben a használatra átengedett gépkocsi fenntartásával, üzemeltetésével kapcsolatos költségek, ráfordítások viseléséről a felek úgy állapodnak meg, hogy azok a vállalkozást terhelik, nincs akadálya annak, hogy a vállalkozás a nevére szóló számlák – a számviteli törvény előírásai szerinti szabályszerű bizonylatok – alapján elszámolja a felmerült költségeket.

Amennyiben továbbá a vállalkozásnál a gépkocsi „cégautóként” funkcionál, vagyis részéről vállalkozási célú (hivatalos utazásokra történő) használat valósul meg, úgy társasági adóalap-növelési kötelezettsége sem keletkezik (a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 3. számú melléklet B) fejezet 6. pontjának második fordulata értelmében ugyanis a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek, ráfordításnak minősül a cégautó használata, fenntartása és üzemeltetése révén felmerült költség, ráfordítás).

A teljes cikk itt olvasható!

 

 


Hirdetés