Családon belüli gyerekrablók
"Elrabolta" a három éve nem látott gyermekét egy férfi Budapesten. Igaz, "rablásnak" csak a köznyelv nevezi a közös felügyeleti joggal bíró apa cselekedetét, ugyanis törvény szerint nem tett semmi jogelleneset. A rendőrség tehetetlen, a helyzet kulcsának számító bíróság pedig legkorábban is csak hónapok múlva dönthet.
Március 28-án, amikor az édesanya a kislánnyal hazafelé tartott, egy férfi (mint később kiderült, a férj) hátulról megragadta a gyereket és egy autóba tuszkolta. Az anya – aki nem engedte el a gyerek kezét – szintén beült a sofőrrel várakozó járműbe, de onnan férje menetközben kilökte, és elhajtottak a helyszínről - meséli a kétségbeesett anyuka. A kislány és a férj azóta ismeretlen helyen tartózkodnak. Bár az édesanya felismerte a férjének segédkező autó sofőrjét, és annak adatait a rendőrségnek átadta, a nyomozók mégsem keresték meg a „barátot”.
Mivel az anya és az apa, bár évek óta külön él, hivatalosan nem vált el, így a gyermekelhelyezésről sem született döntés. Ugyan az illetékes gyámhivatal előtt nyilatkoztak arról kapcsolatuk megromlása és szétköltözésük idején, hogy a szülői felügyeleti jogokat egyedül az anya gyakorolja majd, ez az egyezség kevés a rendőri körözés kiadásához. A megállapodás egyébként az apának kéthetente vasárnap láthatást biztosított az anya felügyelete mellett, a férfi azonban nem élt ezzel a lehetőséggel, és az elmúlt három évben nem látogatta most ötéves kislányát - állítja az édesanya. „Annak idején is leginkább a férjem szülei szorgalmazták a kapcsolattartást, nem pedig az édesapa” – teszi hozzá.
© sxc.hu |
"Bírósági gyermekelhelyezési határozat hiányában nagyon szűkreszabott a rendőrség mozgástere" - ismeri el Zsdrál Petra, az édesanya jogi képviselője. A jogász véleménye szerint azonban szemellenzős hozzállás az, hogy egy olyan helyzetben, amelyben nyilvánvaló, hogy a gyermek hosszú évek óta ténylegesen az anya felügyeletében van, nem lehet tenni semmit. "Megkérdeztem a rendőrségen, hogy vajon akkor majd tesznek-e valamit, ha a gyerekkel baj történik, erre azt a választ kaptam, hogy reméljük, nem történik semmi" - mondja arra utalva, hogy a rendőrségi törvény értelmében a rendőrségnek nem csak a bűncselekmények felgöngyölítése, de a bűnmegelőzés is feladata. "Szörnyű érzés jogászként azt tanácsolni az ügyfélnek, hogy ha a jog eszköztára kimerül, akkor a törvényesség keretein belül próbáljon más eszközöket is igénybe venni."
Gyermekelhelyezési per | Gyermekelhelyzés megváltoztatására irányuló per | |
2004 | 5205 | 1753 |
2005 | 5614 | 1749 |
2006 | 6225 | 1865 |
A gyermeknek mindkét szülőjéhez joga van, így felmerül az a kérdés is, hogy korábban vajon az anya mit tett annak érdekében, hogy tartsa a kapcsolatot az apával – mondja Radoszáv Miklós, a Fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szolgálat igazgatóhelyettese. A felvetésre, hogy egy megromlott, sokszor verbális vagy fizikális agressziót sem nélkülöző kapcsolat esetében ez a gyakorlatban mégis miként képzelhető el, a szakember válasza az, hogy akkor is meg kell próbálni. Véleménye szerint a jogi szabályozás rendben van, egészen addig, amíg működik az önkéntes jogkövető magatartás. Abban az esetben azonban, ha a két fél nem tud szót érteni egymással, a jog sem tehet sokat. Nagyon sokan felelőtlenek, és nincs bírósági határozat a gyermek elhelyezéséről, valamint a kapcsolattartásról, pedig félreértés bármikor adódhat – magyarázza a szakember. Bírósági határozat hiányában Radoszáv szerint sem sokat tehet a rendőrség. Emlékeztet a médiában sokat szereplő esetre, hogy a török édesapa által Törökországba vitt kisfiú, Mehmet Karcsika is csak három év után tért haza. A konfliktusok akár néhány hét alatt is megoldódhatnak, de több évig is eltarthat, amíg megnyugtatóan rendeződnek.
A bíróságon a gyermekelhelyezésre vonatkozó kérelem elsőbbséget élvez, és a határozat azonnal jogerőre emelkedik. Bonyolíthatja a helyzetet, ha az apa vagy az anya külföldre viszi a gyereket, hiszen ott már a nemzetközi egyezményeket is figyelembe kell venni. Jelen esetben az anya román állampolgár. „Én is kaptam olyan híreket, hogy talán a férjem külföldre vitte a gyereket, de egyelőre semmi sem biztos, nem tudom, hol vannak” – mondja az édesanya, aki azt is elmeséli, hogy a történtek után anyósa telefonon csak annyit mondott: az apának joga van látni a gyereket. Azóta az ismert telefonszámokon elérhetetlenek.
© sxc.hu |