2007. március. 07. 16:23 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 07. 16:24 Itthon

Az alkotmányt és a rendőrségi törvényt is felülvizsgálja a kormány

Az alkotmányt és a rendőrségi törvényt is felülvizsgálja a kormány a Gönczöl-bizottság jelentése nyomán - jelentette be Petrétei József igazságügyi miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

Az alkotmány módosításáról szólva a miniszter elmondta: megvizsgálják, milyen lehetőségekkel számolhatnak, áttekintik, mi a gyakorlat külföldön hasonló esetben. Hozzátette: ezt a munkát szeptember 15-ig kell elvégezni. Petrétei József bejelentette azt is, hogy kormány döntése értelmében ötpárti egyeztetést kezdeményeznek a Tölgyessy Péter vezette szakértői csoport javaslatairól, amelyek a gyülekezési törvény módosítására irányulnak. Mint mondta, a kabinetnek van javaslata a módosításra, ám ezt mindenképpen ötpárti egyeztetésen szeretnék megtárgyalni, csak azután terjesztenék az Országgyűlés elé.

A miniszter ismertetése szerint a Gönczöl-bizottság jelentése nyomán a kormány olyan feladattervet készített, amelyben az alkotmánymódosítással, a rendőrségi és a gyülekezési törvény módosításával párhuzamosan a kényszerítő eszközök használatára nézve is vannak elképzelések. Megvizsgálnák például, milyen esetben lehetne alkalmazni gumilövedéket, továbbá egyáltalán szükséges-e, és ha igen, milyen formában a gumilövedék használata.

Petrétei József kitért arra, hogy a feladatterv tartalmazza a hatékony bűnüldözés, a közrend fenntartása és a csapaterő szabályozása felülvizsgálatát, a rendvédelmi törvény módosítását, illetve a jogorvoslat kérdését. Utóbbihoz kapcsolódva a miniszter hozzátette: világossá kell tenni, hogy a rendőri intézkedés ellen hova, milyen fórumokhoz lehet fordulni, valamint milyen határidők vannak egy eljárás esetében.

Ugyancsak tartalmazza a feladatterv az átfogó rendészeti stratégia kialakítását, a közfeladatok kérdését, vagyis azt, milyen feladatokat kell a rendőrségnek ellátnia, és ehhez milyen költségek járulnak. A feladatterv magában foglalja az országos rendőrfőkapitány által készítendő intézkedési tervet is, ennek március 31. a határideje.

A sajtótájékoztatón többször is rákérdeztek arra, lesz-e azonosító jelvény a rendőrökön március 15-én. Petrétei József azt mondta: az országos rendőrfőkapitány intézkedett arról, ne fordulhasson elő, hogy ne legyen a rendőrökön azonosító jelvény. "Nagyon remélem, hogy nem lesz olyan rendőr, akin nem lesz azonosító jelvény" - mondta az igazságügyi és rendészeti miniszter. Arra a kérdésre, hogy március 31-én éjfélig elbontják-e a Kossuth téri kordont, Petrétei József közölte: nem tud egyértelmű választ adni, mert ez rendőrszakmai kérdés. Mint hozzátette, ha a fokozott biztonsági kockázatok nem állnak fenn, nem lesz alapja a kordon fenntartásának.
 
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.