2007. február. 06. 15:03 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 06. 15:54 Itthon

Gyurcsány: alapos és részrehajlás nélküli a Gönczöl-jelentés

"Mi is le fogjuk vonni a konzekvenciákat" - hangoztatta Gyurcsány Ferenc kormányfő, aki szerint a jelentés megállapításai kellően megalapozottak, ezért a kormány építheti rájuk későbbi javaslatait.

Alapos, harag és részrehajlás nélküli munka a bizottsági jelentés, amely felelős keresése helyett a felelősség kérdése körül fogalmazza meg az álláspontját - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szeptember-októberi zavargások hátterét, okait, következményeit vizsgáló bizottság tagjai jelenlétében a parlamentben kedden.

Minél többen képesek lesznek arra, hogy ne csak elhárítsák a felelősséget, hanem tanuljanak belőle, annál jobban fog hasznosulni az anyag - vélekedett a kormányfő.
 
A jelentést méltatva kiemelte: az első olyan összegzés, amely nem egyszerűen csak közbiztonsági, közrendvédelmi, közvetlen politikai, hanem társadalomlélektani, történelmi és szociológiai összefüggéseit is vizsgálta a történteknek, továbbá a kellő kiegyensúlyozottság, a mértéktartás és a teljeskörűség szándékával készült.
 
Gyurcsány Ferenc a dokumentum megállapításairól azt mondta, hogy azok kellően megalapozottak, ezért a kormány építheti rájuk későbbi javaslatait. Ennek alapján néhány hét alatt több intézmény és tárca is feladatokat kap - közölte. A miniszterelnök kitért arra is, kíváncsi, milyen reakciókat vált ki a jelentés. Úgy fogalmazott, az őszi események kapcsán a jelentést tekinti a mértékadó álláspontnak, de ez nem vitathatatlan.
 
Gönczöl Katalin büntetőjogász, a bizottság elnöke szerint a jelentés "kiérlelt konszenzus" eredménye, amelyben minden bizottsági tag meg tudta őrizni szuverén gondolkodását. "Sokat vitatkoztunk, sokat üléseztünk, sokat olvastunk és sokat tanultunk is" - mondta, hozzátéve: mindegyikük szeretne békésebb körülmények között élni, mint eddig, és ha a jelentés ezt elősegíti, akkor elvégezték a dolgukat.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.