2007. február. 12. 08:58 Utolsó frissítés: 2007. február. 12. 09:02 Itthon

Kell-e nekünk maffiaellenes központ?

Támadások kereszttüzébe került a maffiaellenes központ - írja a Népszava. Van, aki a szervezet szükséges beolvasztásáról beszél, mások már a központ létének fontosságát is megkérdőjelezik. Érvként a bűnüldözési statisztikát hozzák fel, mondván: az eredmények nem különösebben látszanak. Ferenczi László főigazgató szerint a központ még fiatal, az eredményessége pedig számokban nem igazán mérhető.

Egyre többen támadják - immár rendészeti körökben is - a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központot (Szebekk). A kritikusok szerint nincs is igazából szükség a maffiaellenes központra: működése átláthatatlan a közvélemény számára, ráadásul eredményessége is megkérdőjelezhető. Utóbbi bizonyítására elsősorban a rendőrségi statisztikát hozzák fel, mert a Szebekk megalakulása óta a bűncselekmények felderítési mutatója nem mutat kiugró javulást.

Ami a statisztikákat illeti, jól látható, hogy érdemi változás csak bizonyos bűncselekményi kategóriákban történt. Kevesebb emberölés történt, és kevesebb emberrablás. Megnőtt viszont például a tiltott pornográf felvételekkel való visszaélés statisztikája. Szintén növekedett a hivatali visszaélések és a hivatalos személy, illetve a közfeladatot ellátó személyek elleni erőszakos cselekedetek száma.

A médiában már régóta hallani: a Szebekk előbb-utóbb megszűnik, esetleg beolvad valamelyik rendészeti szervezetbe. A Magyar Nemzet nemrég arról írt, hogy a Belügyminisztérium megszűnése után a Miniszterelnöki Hivatal alá csatolt szervezetet "könnyen bekebelezheti Szilvásy György kancelláriaminiszter", ami a központ felszámolásához vezethet. A lap szerint a tárcavezető tanácsadói a Szebekk megszűntetését és - miután a titkosszolgálatokat is a MeH felügyeli immár - egy új nemzetbiztonsági elemző, értékelő, tájékoztató szervezet létrehozását javasolják.

Ferenczi László vezérőrnagy, a Szebekk főigazgatója a Népszavának úgy nyilatkozott: a maffiaellenes központ jogi helyzete rendezett, szó sincs megszűntetésről vagy beolvasztásról. A rendőrségi statisztika kapcsán a főigazgató rámutatott, hogy a Szebekk "csak" a szervezett bűnözéssel foglalkozik, a törvény pontosan meghatározza, hogy mely bűncselekményi kategóriák tartoznak a hatáskörébe - így az általánosítás félrevezető.

Ferenczi elmondta, hogy a Szebekk még "fiatal" szervezet (2001-ben hozta létre az Orbán-kormány), ezért időre van szüksége. "A mi feladatunk a szervezetektől bejövő információk összegzése és elemzése, a nyomozók munkájának segítése. Nehéz a hatékonyságunkra következtetni, hiszen mi csak adatokat szolgáltatunk, felhívjuk a figyelmet az összefüggésekre, de hogy ezt a nyomozók miként és milyen eredménnyel használják fel, már nem a mi dolgunk."

Fontos azonban látni - mondta a főigazgató részletek említése nélkül -, hogy az utóbbi időben több szervezett bűnözői csoport is megbukott, ami kétségkívül eredmény. A Szebekk éves költségvetése kevesebb mint kétszázmillió forint, a szervezetben negyvenketten dolgoznak; a nyilvántartásukban pedig több mint harmincezer név szerepel, mind kidolgozott kapcsolati hálóval.

 (Népszava)

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.