2007. február. 02. 13:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. február. 02. 13:43 Itthon

Mit mond a szakértő? - Orbánnak egységet kellett demonstrálnia

Az öngyilkosságok pszichológiai hátteréből ismert jelenséghez hasonlítható a Fidesz polgári engedetlenség mozgalma, amelynek fő attrakciója a Kossuth téri kordon szétbontása volt. Juhász Attila, a Political Capital elemzője szerint egyelőre nem látni, hova vezethet a Fidesz akciója, hiszen az eseményt követő demonstráció kimenetelétől sok minden függ. Az viszont szinte biztos, hogy ezután ismét előtérbe kerülnek azok a viták, amelyek a tavaly őszi tüntetések idején zajlottak le – véli a szakértő.

A felmérés
A Századvég és a Forsense 2007. január 2-5. között végezte el választáskutatási programjának idei első országos vizsgálatát. A felvétel 2001 januárja óta az MSZP legalacsonyabb támogatottságát mérte: 2007. január elején a teljes választókorú népességnek mindössze 18 százaléka szavazott volna az MSZP-re. A párt támogatottsága novemberhez képest 6 százalékponttal csökkent, tehát a hibahatárt jóval meghaladja, ugyanakkor ez a csökkenés nem közvetlenül csak a megszorító intézkedések hatásaival függ össze, ebben a politikai pártoktól való elfordulás és a politikai elittel szembeni általános elégedetlenség növekedése is szerepet játszik.
„Átfogó véleményt ebben a pillanatban nem lehet alkotni, de az már jól látható, mennyire nagy a baj a Fideszen belül, ha ilyen demonstratív lépésekre szánták el magukat az egység felmutatása érdekében” – kezdte a helyzetértékelést Juhász Attila. A párton belüli konfliktus a Schmidt Máriáról szóló cikk után ívódott be a köztudatba. Ezt követően az, hogy a Fidesz-frakció minden tagja részt vett a kordon lebontásában, miközben egyes hírek szerint a képviselők többsége csak az akció előtt szerzett erről tudomást, értelmezhető Orbán Viktor melletti "hűségesküként" is, hiszen a jelenlegi politikai irányvonalat vitató képviselők Orbánt erősítő akcióban vettek ezzel részt.

Orbán Viktor a Fidesz népszerűségi adatainak felfutása miatt múlt hét szombaton magabiztosan bevezette az „új többség” fogalmát. A szimpátiamutatókat azonban megrengetheti a kerítésbontási akció, mert arról elfeledkezett az ellenzék vezetője, hogy a népszerűségük csak a nyugodttá vált közhangulat után ugrott meg jelentősen. A kordonbontás miatt felbuzdult szélsőjobboldal megjelenése is károkat okozhat a Fidesznek, mivel a párt így összemossa magát olyan tiltakozó csoportokkal, akiktől az elmúlt hónapokban éppen távolodni igyekezett.

„Orbánnal már régen se vele-se nélküled a Fidesz kapcsolata. Már kétszer bebizonyosodott, hogy hiába képes hatalmas szavazótábort megmozgatni, kevés ahhoz, hogy választást nyerjenek. A dilemma érthető, hiszen Orbán nélkül bizonytalanná válna a Fidesz jövője, mely ma Magyarország egyik legerősebb politikai pártja. – mondta Juhász Attila.

Hirdetés