2007. január. 19. 18:15 Utolsó frissítés: 2007. január. 20. 12:21 Itthon

Interjú Hiller Istvánnal Izraelben

Szorosabb együttműködés a felsőoktatásban, kibővített ösztöndíjprogramok, kooperáció a biotechnológiai kutatásban – Hiller István közelmúltban tett izraeli látogatásának eredményei. Az oktatási és kulturális minisztert Jeruzsálemben interjúvolta meg tudósítónk.

Hiller István és
izraeli kollegája
hvg.hu: Találkozott Jeruzsálemben az askenázi főrabbival, a jeruzsálemi muftival és a latin pátriárkával. Mi célból?

Hiller István: Kíváncsi voltam, miképpen tudnak a különböző vallások vezetői, különbözőképpen gondolkodó emberek együtt, egymás mellett élni. Érdekelt a vallások különbözősége, az, amiben mégis közösen gondolkodnak.

Lehet-e majd a tapasztalatokból valamit hasznosítani Magyarországon is?

Közvetlenül nem, a történelem nem szakácskönyv. Nem használhatjuk receptként a máshol, más időben történteket. De nagyon tanulságos, ahogyan a teljesen eltérő felfogású vallási vezetők egymáshoz viszonyulnak. Gondolataikban állandóan jelen volt a másik kettő érvrendszere. Számomra rendkívül érdekes, miben értenek egyet, miben különböznek, miközben az elődeik véleménykülönbségei, sőt időnként háborúi ellenére évszázadok, sőt évezredek óta együtt élnek.

Hogy kissé cinikus legyek, vannak dolgok, amiben kifejezetten készek az összefogásra, legutóbb például a melegek büszkeség parádéját mindhárman ellenezték. A vallási vezetők mellett az izraeli kormány több képviselőjével is találkozott, és több egyezményt is aláírt velük. Mit sikerült elérni izraeli kollégájánál az Oktatási Minisztériumban?

Az új oktatási megállapodás mögött kétéves munka van. Viszonylag hosszú időre kiszámítható, egyértelmű finanszírozási bázist és lehetőséget teremt. Teljes egészében átfogja a közoktatást és a felsőoktatást, így az ösztöndíjas programokat is.

Izraelben különösen fejlett a biotechnológia és a számítástechnika. E területeken is sikerült együttműködési megállapodásra jutni?

Az EU forrásokból az egyik legjelentősebb fejlesztést a felsőoktatásban és a felsőoktatási kutatásokban hajtjuk végre. A megállapodás jelentős mértékben ehhez kapcsolódik. Az idén januártól működik az Erasmus Mundus program, amely egy tagállam inézménye és egy külső ország hasonló intézménye között teremt hidat. Mivel Izraelnek sajátos státusza van az európai kutatási programokban való részvételre, az együttműködés több mint kívánatos. A Szegedi Tudományegyetemet a biotechnológiai kutatások fellegvárává akarjuk tenni, és mivel Izraelben a jeruzsálemi Héber Egyetem az egyik legnevesebb ilyen kutatóközpont, szinte magától adódik az együttműködés lehetősége. Ezt itt nagyon pozitívan fogadták. Beszéltem a kar dékánjával, az egyetem rektorával, és abban maradtunk, hogy áprilisban vagy májusban Budapestre jönnek az együttműködés részleteinek kidolgozására.

Meghosszabbították a Yad Vashemmel 10 éve kezdődött közös holokauszt-programot is.

Szeretnénk bőviteni az ezzel kapcsolatos oktatást, a Jeruzsálembe látogató magyar pedagógusok ezentúl a Holokauszttal kapcsolatos tanítás modern módszertanát is elsajátíthatják. Remélem egyébként, hogy néhány éven belül magyar kulturális központ is nyílhat Izraelben.

Shiri Zsuzsa / Jeruzsálem

Hirdetés
Világ Földes András 2024. december. 27. 16:27

Libanonban értettem meg, hogyan durvulhatott be ennyire a Közel-Kelet - Földes András videója

Hogy történhetett, hogy Izrael Libanont bombázta, de Szíriában dőlt meg a rezsim? A legfeszültebb időszakban utaztam az ostromlott országba, ahol közelről láttam a Hezbollah elleni háborút. Miért támogatja a libanoniak egy része Izraelt? Hogyan ejtette túszul a Hezbollah egész Libanont? Hogy lehet kilőni egyetlen emeletet egy toronyházból? Szellemvárosokban forgattam, ahol nem csak a bombázásoktól, de a lincselésre kész lakóktól is tartani kellett. Nézze meg Földes András teljes riportfilmjét.