2007. január. 01. 11:43 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 01. 12:13 Itthon

Sólyom László köztársasági elnök újévi beszéde

Az ország alapjában véve egységes, a pártpolitikai megosztottság nem gyökerezik mélyen az emberekben – mondta Sólyom László köztársasági elnök újévi beszédében hétfőn.

Sólyom László köztársasági elnök. Azonos értékek
© keh.hu
„A közbizalom felépülése azért sem lehetetlen, mert a pártpolitikai megosztottság – amely ma oly sok embert elvakít – mégsem gyökerezik mélyen. Felmérések bizonyítják, hogy honfitársaink az életüket vezérlő, a tartásukat adó értékekről egyformán vélekednek, tekintet nélkül arra, hogy egyébként jobb- vagy baloldalinak tartják-e magukat. (...) Ez pedig azt jelenti, hogy az ország alapjában véve egységes, hiszen életcéljaink közös értékeken alapulnak, ugyanazt értjük jón és rosszon. S ha így a leglényegesebb dolgokban egy nyelvet beszélünk, meg kell, hogy értsük egymást az ország dolgaiban is” – hangzott el az államfő Magyar Televízióban hétfő délelőtt sugárzott köszöntőjében.

A teljes köszöntő
Az elnöki beszéd teljes terjedelmében itt olvasható el.
Sólyom László szerint „nehéz évet hagytunk magunk mögött, és nehéz év áll előttünk”. A 2006-os év keserű tapasztalatai lehetőséget kínálnak a helyzet tisztázására. Az országgyűlési választások után mindenki megtudta, hogy az állam nem képes jóléti szolgáltatásait fenntartani, elkerülhetetlen a szigorítás. Ugyanakkor a tavalyi év tanulsága az is, hogy a politikának meg kell változnia.

A társadalmat uraló pártpolitikai megosztottság az ország egyik legsúlyosabb gondjává vált. Ebben a közegben nehéz a történteket tárgyszerűen értelmezni, szinte lehetetlen a mindenkit érintő politikai kérdéseket tisztázni, még szakmai ügyekben sem folyhat valódi vita – mondta a köztársasági elnök, aki szerint helyre kell állítani a közbizalmat, melynek alapja a kölcsönös megbecsülés a politika és a társadalom között, „az elvárások egyensúlya”.

A kormány az emberektől felelős állampolgári magatartást, belátást, együttműködést kér. Azt, hogy az emberek emelkedjenek felül saját közvetlen érdekeiken, az életszínvonal romlásán és hozzanak áldozatot az ország érdekében – mondta az államfő.

„De hiszen akkor a választópolgár is hasonló emelkedettséget követelhet meg a pártoktól, az Országgyűléstől, a kormánytól. Nem az adok-kapok politikai színházat, hanem komolyságot és figyelmet. Partneri viszonyt, és tiszteletet. A választópolgár ugyanis nem puszta eszköz a hatalom megszerzésére, hanem a hatalom forrása” – fogalmazott Sólyom László.

Az államfő szerint világossá kell tenni, hogy mik a célok, milyen út vezet oda, mi a menetrend, és mik az alternatívák.

„Egy közösség vagyunk az országon belül, de egy közösséget alkot a magyar nemzet egésze is. A mai naptól Románia az Európai Unió tagja lett. Így a magyar nemzet túlnyomó része – több mint 12 millióan – immár ugyanazon közös politikai, gazdasági és jogi térség része” – mutatott rá Sólyom László.

A köztársasági elnök szerint a szociális felelősség viselésének át kell rendeződnie. Méltányos, hogy azok, akik a rendszer előnyeit élvezik, abból gazdagodtak meg, támogassák ugyanazon rendszer elesetteit.

„Közös értékeink között mindenki első helyen említi a gyermeket és a családot. Forduljunk a gyermekek felé! Ők gazdagítanak minket a reménnyel. Értük érdemes áldozatot vállalni. Holnap ők lesznek Magyarország" – mondta Sólyom László.

Az államfő a Sándor Palota elnöki tárgyalójában mondta el újévi beszédét. A televíziós felvételen Sólyom László mögött, a falon egy Széchenyi István, reformkori politikust, a legnagyobb magyart ábrázoló festmény volt látható és a magyar nemzeti lobogó.
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.