Kórházátalakítás, 2007-es költségvetés: Sólyom aláírta
Sólyom László köztársasági elnök pénteken aláírta egyebek mellett az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló törvényt, továbbá a 2007. évi költségvetésről szóló, és az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényeket.
Az Országgyűlés 208 igen, 163 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül csütörtökön elfogadta a 2007-es költségvetési törvényjavaslatot. A 2007. évi központi költségvetés főösszegei a következők: a bevétel 6669 milliárd forint, a kiadás 8326 milliárd forint, a
hiány 1656 milliárd forint. Veres János pénzügyminiszter korábban azt mondta: a jövő évi költségvetés az egyensúlyról, a reformokról, a fejlesztésről szól.
Az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról szóló törvényt hétfőn név szerinti szavazással fogadta el az Országgyűlés. A kórházátalakítási jogszabály négy szintet határoz meg az egészségügyi ellátórendszerben: a kiemelt kórházakat, a területi kórházakat, a területi egészségügyi központokat, valamint az alapellátást, vagyis a háziorvost.
A kiemelt, súlyponti kórházak száma országosan 39 lesz, ezekben az intézményekben a legmodernebb technikával és nagy tapasztalatú orvosokkal biztosítják a súlyos, vagy speciális ellátást igénylők kezelését. A jövőben csak ezekben az intézményekben kezelhetnek például daganatos beteget, vagy itt végezhetnek szívműtétet és szervátültetést. Ezen intézmények sürgősségi centrumok is, és kötelesek bizonyos időn belül ágyat biztosítani nagyobb vészhelyzetek (katasztrófa, járvány) esetére.
A képviselők által elfogadott módosító javaslatok között szerepel, hogy a szakellátási kapacitások meghatározása során az egy régióra jutó kapacitás az országos átlag legalább 90, legfeljebb 110 százaléka lehet. Az elfogadott javaslat között van, hogy minden megyében legalább három aktív fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézménynek kell lennie.
Jövőre az aktív kórházi ágyak száma a jelenlegi 60 ezer 146-ról 44 ezer 215-re csökken. Ezzel párhuzamosan a krónikus fekvőbeteg ellátásban (rehabilitáció, ápolás) elérhető ágyak száma 19 ezer 979-ről 27 ezer 169-re nő. Az összes ágyszám mintegy 11 százalékkal, 80 ezer 125-ről 71 ezer 384-re csökken. Közel hét és félezer aktív ágy krónikussá alakul.