Indoklás nélkül rúgták ki a hévízi kórházigazgatót
Csendben, diszkréten, de azonnali hatállyal és indoklás nélkül menesztette az egészségügyi miniszter a hévízi gyógykórház főigazgatóját. Az elbocsátó levelet még az önkormányzati testület döntése előtt aláírta. Indoklás nincs. Jelölt viszont állítólag már van a megüresedett posztra.
Pedig így történt. A december 14-i zárt ülésen 7-5 arányban szavazták meg a komplexumot tizennyolc éve vezető Vancsura leváltását, munkaviszonyának megszüntetését. Felmentették a kht. felügyelő bizottságát is. „A két nappal korábbi testületi ülésen nekem már gyanús volt, hogy Vértes Árpád polgármester miért hív újra össze bennünket a kht-t érintő ügyben, hiszen dönthettünk volna aznap is. Ráadásul nem árulta el, miről lesz szó. ’Majd a helyszínen megkapjátok az írásos előterjesztést’- mondta. De az ülésre érkező Gál Ilona, az Egészségügyi Minisztérium szakállamtitkára csak felolvasta a határozati javaslatot, amiről szavaztunk” – emlékszik vissza a különös eljárásra Papp Gábor önkormányzati képviselő, aki nem támogatta főigazgató leváltását. A képviselő fontolóra vette, hogy a közigazgatási hivatalhoz fordul az általa törvénysértőnek tartott testületi ülés miatt.
Sem Vértes Árpád, sem Gál Ilona nem adott hitelt érdemlő magyarázatot az intézkedésre. A kht. taggyűlésén sem derült ki, miért kellett ilyen hirtelen megszabadulni Vancsurától.
„Már akkor tudtuk, és a kht. tulajdonosai is szembesültek azzal a ténnyel, hogy valójában 2,2-2,5 milliárdba kerül majd a beruházás. Nem tehettünk mást, alacsonyabbra áraztuk be a költségeket, különben esélyünk nem lett volna a pályázat elnyerésére, a projekt elkezdésére” – mondta a hvg.hu-nak Vancsura Miklós, akit Gál Ilona a december 14-i taggyűlésen a költségek túllépésével vádolt meg. Vancsura ezt alaptalannak tartja: a 2005. decemberi taggyűlés határozatban hagyta jóvá a teljes rekonstrukció 2,3 milliárd forintos költségvetését. Ehhez képest eddig 1,5 milliárdot költöttek, tovább 900 millióra van szükség a befejezéshez.
A főigazgatónak május 19-e óta egyre többet kell magyarázkodnia a számok miatt, jóllehet a beruházás korábbi lépcsőit rendben teljesítették, az idén márciusban, illetve júniusban adták át. Megújultak az öltözők, a főbejárat, a nyári bejárat, a tóba nyúló főépület, a napozó terasz, a kezelők, építettek egy gyermekmedencét, kicserélték a gépészeti, elektromos hálózatot új beléptető rendszer készült. Ezen a májusi 19-én kellett volna dönteni az utolsó ütem elkezdéséről, egy új bejárat, egy wellness-központ és további 750 fős fűtött öltöző építéséről. A főigazgató azonban nem kapta meg tulajdonosok jóváhagyását. A minisztérium stratégiai üzleti tervet kért, hogy a megtérülést biztosítva lássa.
A Gyógyfürdő a CIB Banktól felvett egy 15 éves futamidejű 863 millió forintos hitelt, amit már felhasznált, ezen kívül birtokában volt a bank további 900 millió forintos, még a Széchenyi Tervhez igényelt, ám fel nem használt garanciavállalása, amit hitelkeretté szeretett volna alakítani. Vancsura elmondta, a 2,5 milliárdos beruházás 500 millió forintos áfájának visszaigénylésével együtt másik 500 milliót hívtak volna le a hitelkeretből. A pénzre sürgősen szüksége lett volna a Gyógyfürdőnek, hiszen már lezárták az utolsó ütem közbeszerzési eljárását. A Zalaegerszegi Állami Építőipari Vállalat (ZÁÉV) 958 millió forintért vállalta a munkálatokat. A határidő is szorította a megbízót. A Széchenyi Tervből kapott pénzt illetve arányosított részét ugyanis vissza kell fizetniük, ha a kezdéstől számított két éven belül nincs 75 százalékos állapotban a beruházás.
Ha a a 2005 júniusában kezdődött beruházás végső szakaszának költségvetését időben jóváhagyják, a határidő tartható lett volna. Az építkezés elhúzódása azt jelenti, hogy évente 100 ezerrel kevesebben fürdővendég jöhet a tóra. Igaz, a külföldön terjesztett prospektusokban már az új építmények is szerepelnek. Ha a vendég ezeket mégsem találja, megrendülhet bizalma a magyar vendéglátókban.
Vancsura elkészítette el a minisztérium által kért tervet, ám két névtelen levél nyomán a tulajdonosok (a minisztérium és az önkormányzat) - igazságügyi szakértő bevonásával - vizsgálatot rendeltek el. Mindkettő a hévízi polgármesteri hivatalhoz érkezett, onnan továbbították a minisztériumnak. Az egyik „gagyi anyagok” beépítésével, stílustalansággal vádolta meg a kivitelezőket. Ám Huszár Ambrus építész egy hónapos vizsgálat után megállapította: a „beruházó a jó gazdától elvárható gondossággal végezte előkészítő-, szervező és bonyolító munkáját, melynek eredményeként létrejött a végső, várható nettó 2,5 milliárd Ft megvalósulási költség. Ez az összeg vizsgálatom alapján reálisnak tekinthető. Magam részéről javaslom a beruházás projekt szerinti folytatását, illetve befejezését.”
A jelentés eljutott Molnár Lajos miniszter asztalára is, aki ennek ismeretében javasolta Vértesnek: a taggyűlés összehívása nélkül szavazzák meg a projekt folytatását. Június 30-án kelt döntését megküldte a polgármesternek, aki rendkívüli testületi ülést hívott össze, ám a miniszteri levelet nem ismertette meg képviselőkkel. A testület - nem ismervén a levél tartalmát, - úgy döntött, hogy Vértes szóban egyeztessen Molnárral.
Hosszú hetek teltek el, míg szeptember 12-én Molnár tíz percre fogadni tudta Vértest. Jöttek a választások, továbbra sem tartottak taggyűlést, végül november 3-át jelölték ki a legközelebbi ülés időpontjául. Ezúttal a hévízi önkormányzat történetében példa nélküli fejlemény hiúsította meg az összejövetelt: hat képviselő nem jött el, határozatképtelenek lettek, így a kht. taggyűlése sem hozhatott teljes körű döntést. „Csak szándékosságot tudok feltételezni, hiszen a képviselők otthona és munkahelye az önkormányzat 200 méteres sugarán belül található” – adott hangot gyanakvásának Papp Gábor. Végül december elsejét választották, amit viszont a minisztérium mondott le. Így érkezett el december 14-e, amikorra sikerült összehozni a Vancsura leváltását támogató többséget az önkormányzat képviselő testületében. Ekkor már fél éve lejárt a kivitelezéssel megbízott ZÁÉV ajánlati ára, miközben a felhasználandó anyagok - köztük a vas és a réz - ára jócskán emelkedett. A ZAÉV-nek 8 millió forint bánatpénzt is ki kell fizetni. Újabb közbeszerzési pályázat kiírása hónapokkal növeli majd a csúszást.
Hogy Molnár Lajos miniszter miért változtatta meg ilyen gyökeresen véleményét - először levelében támogatta Vancsurát, majd nem sokkal ezután leváltása mellett döntött – csak találgatni lehet. A minisztérium lapzártánkig nem válaszolt kérdéseinkre, több napja egy közleményt ígérnek. Valószínűsíthető, hogy a leváltás háttéralku eredménye, amelyben komoly szerepe lehetett Vértes Árpádnak, aki Hévízen évek óta vívja csatáit Vancsura ellen. Erre utal a hivatalából küldött feljelentő levél, illetve az eltitkolt miniszteri levél is. Vértes nem kívánt válaszolni kérdéseinkre. A Zalai Hírlapnak adott nyilatkozatában furcsállotta, hogy nézeteltéréseik kapcsán a „törlesztés” szót emlegetik, még inkább a „pitiáner bosszú” kifejezést.
A hvg.hu úgy értesült, hogy a miniszterre egy ideje komoly nyomás nehezedett azok részéről, akik Vancsura leváltását szorgalmazták. A főigazgató eltávolítását sikerült teljes titokban véghezvinni, információink szerint a parlamentben vezető szocialista politikusokat is meglepett a hír. Hogy mennyire elő volt készítve a leváltás, arra utal az is, hogy amint a december 14-i taggyűlés megszavazta a főigazgató leváltását, Gál Ilona államtitkár máris prezentálta a miniszternek, mint munkáltatónak a felmondó levelét, amit már jó előre aláírt. A szakállamtitkár legszívesebben zárt ülést tartott volna, de tájékoztatták, hogy kht. esetében erre nincs lehetőség.
A leváltott, vízügyi mérnök és közgazdász végzettségű főigazgató alkalmatlanságát nem veti fel munkáltatója: a fejlesztések vitathatatlanul a kegyvesztett igazgató érdemei. Egy éve elkészítette a gyógyfürdő 59 hektáros területének megújítási programját, „Hévízgyógyfürdő nemzetközi integrált egészségturisztikai fejlesztése” mottóval, amely a szocialista párt kampányába is bekerült, a Nemzeti Fejlesztési Terv kiemelt projektjeként. Az elbocsátó taggyűlés, mielőtt kirúgta volna állásból, jóváhagyta a főigazgatótól tavasszal kért anyagokat, vagyis a beruházást rendben levőnek találta.
A főigazgatói posztra pályázatot írnak ki. A Hévízen terjedő hírek szerint az egyik esélyes jelölt lehet Papp Péter, a nagykanizsai kórház gazdasági igazgatója. Vancsura Miklós még leváltásakor közölte, megpályázza a tisztséget. Ám Gál Ilona államtitkár jelezte: miközben a minisztérium megköszöni a főigazgató eddigi munkáját, „nem vele képzeli el a jövőt”.
Zsidai Péter