2006. november. 29. 19:36 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 29. 19:28 Itthon

Lendvai és Hiller Orbán tiltása miatt tiltakozik

Orbán Viktor pártelnök megtiltotta a fideszes európai parlamenti képviselőknek, hogy a magyar érdekek közös uniós képviseletét előbbre valónak tartsák a pártparancsnál - írta Hiller István, az MSZP elnöke és Lendvai Ildikó, a párt frakcióvezetője közleményükben.

"A jobboldal felelős politikusai egyre nehezebb választásra kényszerülnek. Vagy asszisztálnak pártelnökük nemzetmegosztó politikájához, és vele együtt egyre mélyebbre ássák magukat a lövészárokba, vagy követik azok példáját, akik nézeteiket, személyes véleményüket, kritikájukat fenntartva, a nemzet sorskérdéseiben, választóik érdekében képesek az elemi együttműködésre" - áll a közleményben, amelyben a szocialista politikusok arra reagáltak, hogy Szájer József, az ellenzéki párt EP-delegációjának vezetője közölte: a párt európai parlamenti képviselői nem vesznek részt azon a találkozón, amelyet a miniszterelnök kezdeményezett a Magyarország számára legfontosabb uniós kérdésekről.

A két politikus azt írta, hogy az MSZP meggyőződése, hogy az ország normális fejlődésének záloga a különbözőképpen gondolkodó politikai erők közötti párbeszéd. A párt ezért támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek fontos kérdésekben a párbeszéd, az értelmes vita, az egyeztetés csatornáit teremtik meg.

A párbeszédnek ma már vannak hívei a baloldalon és a jobboldalon is. A Fidesz elnökének a legutóbbi napok eseményei szerint a legfőbb baja azokkal van, akik a jobboldalon a párbeszéd útjait keresik, és terméketlennek ítélik az állandó "kommunistázást", a baloldal nemzetből való kirekesztését - olvasható.

Mint írták, a demokratikus párbeszéd ellenfele, aki a másik oldalt megbélyegzi, a választók akaratát felülírva, egyoldalúan tárgyalásképtelennek nyilvánítja. A Fidesz elnöke pártja kongresszusán - saját tábora "békepárti" politikusait iskolázva - ezt tette. Már nemcsak a miniszterelnököt, hanem az egész szocialista pártot, a magyar baloldalt kívánta kiiktatni a közéletből és sértette meg becsületében.

A közlemény szerint Orbán Viktor "eltűrte azt is, hogy a Fidesz kongresszusán azt az Árpád-sávos zászlót mutogassák a pulpituson, amely politikai rendezvényen, a történelmi zászlók sorából kiemelve, már rég nem a magyar középkor egy szakaszára, hanem Szálasira és a hungaristákra utal, és amelyet a MIÉP nagygyűlései után először és egyedül a Fidesz igyekezett rehabilitálni".

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.