Milyen fegyvereket vethettek volna még be a rendőrök?
Legalább nyolc olyan tömegoszlató eszköz ismert, amit nem rendszeresítettek a magyar rendőrségnél, noha a gumilövedékekhez és a könnygázgránátokhoz hasonlóan kiválóan alkalmas arra, hogy elvegye a kedvét az utcai harcosoknak a randalírozástól, netán kellemetlen pillanatokat okozzon „műveleti területre” tévedt ártatlan járókelőknek.
Egyebek mellett rendőrbotot, kardlapot, gumilövedéket, pirotechnikai eszközöket, könnygázgránátot, elfogó hálót, ingerlőgázt, vízágyút, és kutyákat is alkalmazhat a magyar rendőrség, ha tömeget akar oszlatni, de ebből a repertoárból a budapesti zavargásokon is „csak” a kardlapot, a gumilövedéket, a könnygázgránátot és a vízágyút és az eszköztárban hivatalosan nem szereplő, de a gyakorlatban használt teleszkópos ólmos botot, az ún. viperát ismerhette meg a nagyközönség. Pedig a zavargások leverésére használt eszközpark sokkal gazdagabb és kreatívabb a "magyar felhozatalnál". Igaz, néha jóval veszélyesebb is. Ismerje meg ezeket az eszközöket, hogy ha legközelebb akarva-akaratlanul zavargásokba csöppen valahol a nagyvilágban, ne csak budapesti tapasztalataira hagyatkozzon!
Babzsák
Babzsákok |
Sűrített levegős, vagy CO2 fegyver
A Budapesten is bevetett színezett vízhez hasonlóan ezzel a fegyverrel is festéklövedéket, vagy szétporladó lövedéket, szétporladó OC-gáz-tartalmú lövedéket lőnek ki. Ez arra jó, hogy az így megjelölt zavargót az oszlatás után könnyebben be tudják azonosítani. Van olyan festék, ami vízzel eltávolítható, de van olyan is, amely nem. Ezt a fegyvert egyébként egyre gyakrabban használják a rendfenntartó erők, úgyhogy akár még az is előfordulhat, hogy egyszer idehaza találkozunk majd vele.
Villanógránát
Ez az az eszköz, ami szinte teljesen hatástalan lett volna a főváros nagyobb terein, bár látványnak nem rossz. Általában zárt térben használják, hiszen csak ott okoz kellő sokkhatást. A villanógránátnak nagyon erős a fénye és a hangja, ami miatt másodpercekre, de akár percekre is cselekvőképtelenné teheti a célszemélyeket. Fegyverrel vagy kézzel juttatják célba, ízlés szerint.
Villanógránát működésben |
Ragacshab
Ha a polimerbázisú, hab állagú ragasztót a zavargóra fecskendezik, nehezen tud mozogni, könnyű elkapni, ráadásul a hab csak különleges oldószerrel mosható le a célszemélyről. Ha csak ennyit tudnánk a szerről, akkor egészen biztos mindenki ezt javasolná a magyar rendőrségnek, ám egy zavargást habpartiba fojtani nem is olyan egyszerű. Ha ugyanis nem jól céloznak vele a rendőrök és szájra-orra kerül a hab, akkor könnyen megfulladhat a célpont.
Tapadáscsökkentő anyag
Ez egy gél állagú, igen csúszós anyag, amivel ha beterítik az úttestet vagy a járdát, csak nagyon nehezen tudnak rajta átkelni a zavargók. De ismerve a budapesti utak állapotát, fennáll a veszélye, hogy a fővárosi zavargókat ez különösebben nem zavarná kukaborogatás közben.
Taser távsokkoló
Taser |
Elektromos kábító
Hatásában hasonlatos a Taser sokkolóhoz. Az általában több százezer voltos feszültségű kábítóval elektromos áramot juttatnak a célszemélyre, megzavarva az izomműködés koordinációját.
Gumigránát
Ezt a speciális kézigránátot vagy fegyverből kilőhető gránátot 80 darab, nagyjából 10 milliméteres gumigolyóval töltik meg. Amikor az időzítő működésbe lép, a gránát közepén lévő pirotechnikai töltet a gumigolyókat 360 fokban szétveti, és a pár méteres körzetben lévő célpontoknak fájdalmas, de nem halálos zúzódásokat okoz.
Mit hoz a jövő?
Folyamatosan fejlesztenek ki tömegoszlatásra használt eszközöket. Ilyen például az infrahangfegyver, amely még rövid besugárzás esetén is órákig tartó rosszullétet, émelygést, hányingert, egyensúly- és tájékozódási zavarokat okoz, de akár belső sérüléshez is vezethet a használata. Az ultrahangfegyver sem piskóta, amellyel akár még el is veszítheti az eszméletét a célpont. Az amerikaiak által kifejlesztett mikrohullámú fegyver pedig 95 gigahertzes mikrohullámú sugarat bocsát ki, mely hőt generál a célterületen tartózkodó személyek bőrfelületén, s ez igencsak fájdalmas. Minél tovább éri őket a sugár, annál nagyobb fájdalmat okoz, így elvben arra kényszerítve őket, hogy a területet minél hamarabb elhagyják. A mikrohullám hátránya, hogy a célpontoknál lévő, vagy általuk viselt fémtárgyak (karóra, fém szemüvegkeret, nyaklánc, fülbevaló, piercing stb.) rövid idő alatt felmelegedhetnek és égési sebeket okozhatnak.
(Forrás: MRSZ)