2006. szeptember. 21. 19:11 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 21. 18:54 Itthon

Régi típusú könnygázt vetett be a rendőrség hajnalban

Egyes felvetésekkel ellentétben, nem új, hanem régi típusú könnygázt használt a rendőrség csütörtökön hajnalban – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Az MTI annak kapcsán kérdezte meg a szóvivőt, hogy az Index internetes hírújság arról írt: szemtanúk beszámolói alapján elképzelhető, hogy nem a viszonylag ártalmatlan CS-t, hanem annál durvább vegyi anyagot vetett be a rendőrség a csütörtök hajnali tömegoszlatáskor. Mint írják, a csütörtök hajnali összetűzésekkor a rendőrség már nem palackokból fújta a tömegoszlató anyagot, hanem fegyverből kilőtt gránátokat használt a tüntetők ellen.

Az Index információja szerint a rendőrség egy „Univerzális könnygázgránát” nevű eszközt vetett be, amelyet 2004-ben gyártottak a Nike-Fiocchi balatonfűzfői gyárában. Mint írják, a világ rendfenntartó szervei a Vietnámban és Irakban bevetett CS mellett két másik anyagot használnak előszeretettel tömegoszlatáshoz: az egyik, a CN fantázianevű klór-acetofenon erősen toxikus vegyület, irritálja a száj és az orr nyálkahártyáját, és az egyensúly és a tájékozódási képesség elvesztését is okozhatja. A másik lehetséges anyag, a CR néven ismert dibenz-oxazepin 6-10-szer erősebb a CS-nél, intenzív irritációt és fájdalmat, köhögést, ideiglenes vakságot és pánikrohamot idéz elő.

"Az a legvalószínűbb, hogy a CS-t a CN váltotta fel a rendőrség arzenáljában, a Nike-Fiocchi szájtján a rendvédelmi szerveknek árult termékek között ugyanis az +Univerzális könnyfakasztó kézigránát+ tölteteként +fekete lőpor, klór-acetofenon, CN gáz+ szerepel" - írják.

Garamvölgyi László ezredes ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a rendőrségnél évek óta rendszeresített eszközt vetettek be csütörtökön hajnalban. Mint mondta, a sajtótájékoztatón bemutatták az AMD típusú lőfegyvert és a hozzá tartozó patronokat is az újságíróknak. A szóvivő elismerte azt is, hogy a rendőrség először csütörtökön hajnalban használt gumilövedéket a tömeg feloszlatásakor.

Az MTI kérdésére, hogy a rendőrök oldalán a fegyver nem jelent-e veszélyt a tömegben, nem áll-e fenn a veszélye annak, hogy a tüntetők esetleg így szereznek maguknak fegyvert, azt mondta: a rendőr csapaterőben is használhatja fegyverét, sőt a parancsnok utasítására köteles is.

A tömegbe nem lőhet, sortűz nincs, de a rendőr célzott lövést adhat le arra a személyre, akit csak így lehet ártalmatlanná tenni, feltéve, ha a lövésre a parancsnoka utasítást ad – mondta Garamvölgyi László.

Hirdetés